موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست داخلی

a/72111 :کد

0

بی‎توجهی به مخاطرات زیست محیطی در گلستان آسیب‎زا است

  دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۵
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -بی‎توجهی به مخاطرات زیست محیطی در گلستان آسیب‎زا است

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: مخاطرات زیست محیطی در استان جدی بوده و بی‎توجهی به آن علاوه بر تشدید مشکلات این بخش، آسیب‎زا است.

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، صادق علی مقدم امروز در نشست با مدیرکل محیط زیست استان گلستان در محل کار وی اظهار کرد: آتش‎سوزی منابع طبیعی و جنگل‎ها، ریزگردها، عقب‌نشینی خلیج گرگان و خشکی تالاب‎ها از جمله مشکلاتی است که استان با آن دست و پنجه نرم می‎کند و در بسیاری از اوقات استان را تحت تاثیر خود قرار می‎دهد.


وی خاطرنشان کرد: ریشه و منشا برخی از این مشکلات فرامنطقه‎ای است و برای حل آن نیازمند تقویت دیپلماسی بین‎المللی به ویژه با کشورهای همسایه هستیم.


*شرایط جوی فعلی گلستان نباید مانع از توجه به مشکلات زیست محیطی شود

مقدم با اشاره به شرایط مناسب اقلیمی استان و بارش‎های مستمر در سال جاری اذعان کرد: این وضعیت تا حد بسیاری امیدوار کننده است، اما باید پذیرفت ممکن است این شرایط جوی به شکل مقطعی برخی مشکلات زیست محیطی استان را مرتفع سازد اما راهکاری بلندمدت نیست.


وی ادامه داد: شرایط جوی کنونی نیز نباید ما را از واقعیت‎های موجود غافل سازد، چرا که این وضعیت موقتی است و با شروع تابستان و گرمای چند روزه مشکلات دوباره خود را نشان خواهد داد.


دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با اشاره به نقش محوری کارگروه‎های تخصصی مدیریت بحران به ویژه کارگروه مخاطرات زیست محیطی برای چاره‎اندیشی مشکلات استان در عرصه‎های زیست محیطی و منابع طبیعی افزود: این کارگروه می‎تواند برنامه‎های خود را در قالب یک پروژه تحت عنوان برنامه پیشگیری مخاطرات در کارگروه تخصصی خود مصوب و به شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ارائه کند.


مقدم تصریح کرد: این موضوع به ویژه در حوزه پیشگیری و مقابله با حریق‎های احتمالی در عرصه‎های جنگلی استان از اهمیت به‎سزایی برخوردار است و باید قبل از شروع فصل گرما نسبت به تهیه طرحی متناسب اقدام کرد.


وی با اشاره به موضوع خلیج گرگان و عقب‎نشینی آن خاطرنشان کرد: بحث خلیج یک موضوع بین‎المللی است که باید همه برای شرایط کنونی راهکارهای پیش‎رو را پیگیری کنیم و مطمئنا این اتفاق اگر از سمت استان روی ندهد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.


مقدم یادآور شد: در این برنامه‎ها باید همه جوانب کار را مورد توجه قرار داد و با یک کار مطالعاتی حساب‎شده برنامه‎ها را به پیش برد.


کارگروه مخاطرات زیست محیطی از جمله کارگروه‎های 14گانه مدیریت بحران استان به شمار می‎رود که از سوی استاندار به عنوان رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران استان، مدیرکل محیط زیست استان به عنوان رئیس کارگروه منصوب شده است.

منبع:فارس

                               

زیست ­محیطی     گلستان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :