موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی شهری

a/73183 :کد

0

موج تغییرات شهرداران استان، آسیب بر پیکره مدیریت شهری

  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۰۹:۵۷
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -موج تغییرات شهرداران استان، آسیب بر پیکره مدیریت شهری

به گفته بسیاری از کارشناسان مدیریت شهری، دوره چهارم شوراهای اسلامی شهر در گلستان با فراز و فرودهای بی‌شماری همراه است و ظاهراً این حواشی در حالی‌که تنها یک سال از عمر شوراهای اسلامی بیشتر نمانده ادامه

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، موج تغییرات و جابجایی شهرداران استان تنها بعد از چند ماه از انتخابات شوراهای اسلامی شهر از غرب استان آغاز شد خبرهایی حاکی از برکناری ایمان درزی شهردار بندرگز شنیده می‌شد خبرهایی که نوید از آن می‌داد این دوره از انتخابات شوراهای اسلامی شهر با حواشی زیادی روبرو خواهد بود.

دومین عزل شهردار این بار نیز مربوط به یکی از شهرهای غربی استان یعنی کردکوی بود با شش رأی موافق از هفت رای اعضای شورای اسلامی شهر، شهردار این شهرستان از این سمت برکنار و علی‌اکبر بسطامی با چهار رأی موافق از هفت آرای بر کرسی شهرداری کردکوی تکیه زد.

اما داستان عزل و نصب شهرداران گلستان تنها به این دو مورد ختم نشد گویا سونامی برکناری شهرداران توسط اعضای شورای شهر در راه بود. تنها چند روز بعد از انتخاب شهردار کردکوی در حالیکه انتظار می‌رفت مدیریت شهری استان روزهای آرامی را سپری کند خبر استعفای شهردار گنبدکاووس و انتخاب سرپرست جدید توسط اعضای شورای اسلامی شهر بر صدر اخبار مدیریت شهری استان قرار گرفت. گرچه شهردار گنبدکاووس خبر استعفای خود را تکذیب کرد و بعد از اظهارنظر دستگاه‌های نظارتی و کمیته نظارت استانداری بی‌اعتبار بودن استعفا ثابت شد تا بار دیگر عبدالمجید قزلجه شهردار گنبدکاووس باقی بماند اما هم چنان مشکلات بر سر ماندن یا نماندن قزلجه باقی است.

جدای از این موارد در این دوره شهرداران دلند، نوده‌خاندوز و خان‌ببین از سمت خود استعفا دادند و شهرداران علی‌آبادکتول و بندرترکمن نیز  برکنار شدند البته در این میان مدیریت شهری در مرکز استان نیز شاهد کشمکش‌های فراوانی برای بودن یا نبودن حسین صادقلو به عنوان شهردار گرگان وجود داشت.

به راستی مطالب گفته شده بیانگر تزلزل مدیریت شهری در استان است یا به گفته شوراییان نبود تعامل میان اعضای شورای اسلامی شهر و شهرداران؟ گره کور موج برکناری شهرداران استان در کجاست؟

برکناری شهردار، ادله کافی داشته باشد

در همین رابطه یک کارشناس مدیریت شهری استان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس گفت: نخستین وظیفه‌ای که طبق قانون بر عهده اعضای شورای اسلامی شهر گذاشته شده انتخاب شهردار است از سویی استیضاح و جابجایی شهرداران نیز جزو حقوق شوراهای اسلامی شهر محسوب می‌شود.

رضا حیدری افزود: گاهی با شنیدن اخباری چون برکناری شهردار این تفکر در اذهان تداعی می‌شود که در ترکیب و انتخاب اعضای شورا مشکلی وجود داشته و یا شوراها در انتخاب شهرداران هوشمندانه عمل نکردند و تمام این مشکلات به نبود آموزش و فقدان تخصص در مدیریت شهری باز می‌شود.

وی ادامه داد: عده‌ای از کارشناسان نیز معتقدند تعویض شهرداران به معنای تزلزل شوراهاست چرا که این انتخاب از سوی آنها انجام می‌شود که البته تزلزل شوراها نیز موجب تزلزل شهرداری‌ها خواهد شد در واقع از آنجایی که اعضای شورای اسلامی شهر، نمایندگان پارلمان محلی محسوب می‌شوند که برخاسته از مردم هستند شهروندان نیز انتظار دارند که شوراها به اعتماد آنها پاسخ منفی ندهند و با صرف وقت در امور حاشیه‌ای و کلیشه‌ای شهر را از قافله توسعه و آبادانی باز ندارند.

وی با بیان اینکه عدم تعامل بین شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر یکی از دلایل برکناری شهرداران است، گفت: تعامل یعنی فکر و همراهی برای رسیدن به یک هدف مشخص. اما در این میان شاید به دلیل نبود همدلی اهداف و انتخاب اولویت‌ها با تعارض روبرو شود از سویی باید به این مهم توجه کرد که آیا تمام خواسته‌های اعضای شورا نیز به حق است در این صورت طبق قانون زمانی که دو سوم اعضای شورا موافق برکناری شهردار باشند او نیز باید برکنار شود اما باید قانونی باشد که دلایل برکناری شهردار را قانع کننده اعلام کند.

این کارشناس اظهار کرد: نبود چنین قانونی یک نقص محسوب می‌شود البته این قانون در حال اصلاح شدن است که برای استیضاح شهردار باید فیلترهایی گذاشته شود و ادله کافی نیز در این رابطه وجود داشته باشد.

حیدری با بیان اینکه در سال‌های اخیر شوراهای اسلامی شهر خواستار آزادی عمل بیشتری هستند، گفت: این موضوع نیز موجب کشمکش‌هایی بین اعضای شورا و شهرداران شده است تا جایی که اکثر وقت آنها صرف مسائل حاشیه‌ای می‌شود نگاهی به وضعیت مدیریت شهری در استان بیانگر آن است که حتی شهرهایی که شهرداران آن تعویض شده‌اند هنوز درگیر مشکلات هستند و این مشکلات باعث می‌شود تا شورا و شهرداری در مسیر توسعه و آبادانی شهر روند فرسایشی داشته باشند.

گرچه موج تغییرات شهرداران تنها به گلستان ختم نمی‌شود و تقریباً اکثر استان‌ها به نوعی درگیر این موضوع هستند اما ثبات مدیریت، لازمه توسعه شهری است و تغییرات در حوزه مدیریت شهری می‌تواند خسارت‌های جبران ناپذیری بر پیکره شهر و البته شهروندان وارد کند، از آنجایی که گلستان یک استان نوپا محسوب می‌شود برای پیشبرد اهداف و توسعه شهری نیاز به همدلی و سخت‌کوشی بیشتر میان اعضای شوراهای اسلامی شهر و شهرداران دارد.

تلاش خبرنگار خبرگزاری فارس برای تماس و مصاحبه با مدیرکل امور شهری و روستاهای استانداری گلستان بی‌نتیجه ماند و ایشان از پاسخگویی به این خبرگزاری امتناع کردند.

 منبع:فارس

                               

شهرداری     گلستان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :