موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/81047 :کد

0

ورودی پرونده‎های قضایی در گلستان از ژاپن بیشتر است

  چهارشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۵
تعداد بازدید : ۲۱۱   
 تحلیل ایران -ورودی پرونده‎های قضایی در گلستان از ژاپن بیشتر است

رئیس کل دادگستری استان گلستان گفت: حجم ورودی پرونده به محاکم قضایی این استان در یک نگاه کلی بسیار زیاد بوده به طوری که ورودی پرونده‎ها در گلستان از ژاپن نیز بیشتر برآورد شده است.

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، عدالت یکی از آرزوهای دیرین جامعه بشری است و مسئول تحقق آن در کشور ما بر دوش قوه قضاییه است و قوه قضاییه به عنوان قوه مستقل و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی وظیفه دارد در هنگام اختلافات و منازعات افراد با یکدیگر یا افراد با دولت با صدور حکم طبق قوانین مصوب حق را به حق‎دار برساند.


رسیدگی و صدور حکم در مورد نقدها و شکایات، احیای حقوق عامه و گسترش عدل، آزادی‎های مشروع، نظارت بر حُسن اجرای قوانین، کشف جرم و تعقیب و مجازات از جمله وظایف خطیر دستگاه قوه قضایی است و به مناسبت هفته قوه قضاییه خبرنگار فارس در گرگان مصاحبه تفصیلی با هادی هاشمیان رئیس کل دادگستری استان گلستان در خصوص امور محوله به دادگستری استان گلستان ترتیب داده است که توجه مخاطبان را به آن جلب می‌کنیم.


رئیس کل دادگستری استان گلستان در مصاحبه تفصیلی با خبرنگار تحلیل ایران در گرگان گفت: حجم ورودی پرونده به محاکم قضایی این استان در یک نگاه کلی بسیار زیاد بوده به طوری که ورودی پرونده‎ها در گلستان از ژاپن نیز بیشتر برآورد شده اما طی دو ماه امسال حجم ورودی پرونده‎ها 24 درصد کاهش داشته است.


تحلیل ایران: تعداد پرونده‎هایی که در سال جاری به طور میانگین وارد دستگاه قضایی می‎شود، چقدر است؟

هاشمیان: 15 میلیون پرونده در سال گذشته وارد دستگاه قضایی کشور شد و گلستان در سال گذشته حدود 300 هزار پرونده غیر از پرونده‎هایی که به شوراهای حل اختلاف می‎رود وارد دستگاه‎ قوه قضاییه استان شد و معاونت فناوری و اطلاعات قوه قضاییه کشور به صورت هر ماه آماری را منتشر می‎کند و استان‎ها را با هم می‎سنجد.

میانگین تشکیل پرونده در کشور به ازای هر 100 هزار نفر 400 پرونده تشکیل می‎شود ولی استان گلستان در تیر ماه سال گذشته از هر 100 هزار نفر 530 پرونده در دستگاه قضایی تشکیل داده‎اند یعنی 130 پرونده از میانگین کشوری بیشتر تشکیل شد.

در استان گلستان میزان تشکیل پرونده‎ها را کاهش دادیم و به ازای هر 100 هزار نفر 470 پرونده در استان داشتیم که کاهش بسیار خوبی صورت گرفت.

«مطالبه طلب» رتبه نخست پرونده‎های مدنی و حقوقی در دادگستری‌های استان گلستان/ زنگ هشدار در شکستن قبح خوردن مال مردم


تحلیل ایران: شکایات مردم در استان گلستان در چه زمینه‎هایی بیشتر است؟

هاشمیان: بر اساس آماری که در کل کشور مطرح شده است پرونده‎هایی که به تشکلات دستگاه قضایی می‎آید دو گونه حقوقی و کیفری است که پرونده‎هایی که به مطالبات مردم برمی‎گردد شامل پرونده‎های حقوقی است و پرونده‎هایی که جرم محسوب می‎شود کیفری است.

در امور کیفری ماهانه مشخص کردیم که در برخی ماه‎ها رتبه نخست جرایم استان گلستان بر اثر دعوا است و در برخی ماه‎ها نیز رتبه نخست جرایم استان سرقت‎های تعزیری است.

در پرونده‎های مدنی و حقوقی رتبه نخست استان به مطالبه طلب است که زنگ هشدار داده شده است که قباحت خوردن مال مردم دارد از بین می‎رود و این سبب شد که رتبه نخست کیفری و همچنین رتبه نخست حقوقی در استان به خوردن مال مردم است.

پیشگیری از وقوع جرم دلیل کاهش پرونده‎ها در استان گلستان


تحلیل ایران: اقداماتی که تا پایان سال 95 قرار است صورت بگیرد چیست و چه راه‎حلی برای کاهش تشکیل پرونده‎ها در گلستان دارید؟

هاشمیان: دستگاه‎های متعددی باید در این راستا به ما کمک کنند که در استان به دلیل همفکری، هماهنگی و همدلی که در مجموع استان گلستان در نهاده‎های فرهنگی، اجرایی و قضایی واقعا پای کار آمدند ولی از تمام ظرفیت‎ها باید استفاده شود.

دو ماه اول سال 1394 را با دو ماه اول امسال مقایسه کردیم که در دو ماه اول سال گذشته حدود 53 هزار پرونده وارد دستگاه قضایی گلستان شده بود ولی با اقداماتی که صورت گرفت در دو ماه اول امسال 40 هزار پرونده وارد دستگاه قضایی گلستان شد و در واقع 13 هزار وارده پرونده کاهش داشتیم.

تحلیل ایران: دلیل کاهش تشکیل پرونده در استان گلستان چیست؟

هاشمیان: یکی از مهمترین دلایل کاهش پرونده‎ها در استان گلستان پیشگیری از وقوع جرم را فعال کردیم و اطلاعات حقوقی مردم به هر میزان افزایش یابد کفه جرم و جنایات و کفه تولید پرونده پایین می‎آید.

مردم می‎توانند در ساعات اداری با شماره 129 تماس بگیرند و هرگونه اطلاعات حقوقی که از دستگاه قضایی استان گلستان می‎خواهند می‎توانند مشاوره بگیرند.

منبع:فارس

                               

جرم     قضایی     گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :