موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست زلزله

a/82993 :کد

0

ژاپنی‎ها ۱۰۰ سال برای کاهش آسیب‎های زلزله فعالیت کردند

  یکشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۹
تعداد بازدید : ۳۰۵   
 تحلیل ایران -ژاپنی‎ها ۱۰۰ سال برای کاهش آسیب‎های زلزله فعالیت کردند

مشاوره رئیس سازمان مدیریت بحران گلستان گفت: ژاپنی‎ها برای کاهش آسیب‎های زلزله ۱۰۰ سال پژوهش و کارهای پیشگیرانه انجام دادند تا امروز از زلزله کمترین آسیب را ببینند.

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، سید مجید جدی عصر امروز در جمع مدیران دستگاه‎های اجرایی استان گلستان اظهار کرد: کاهش آسیب‎پذیری و مدیریت در بحران عمده مسائلی است که جامعه و افکار عمومی به خصوص رسانه‎ها از مدیریت بحران انتظار دارند.


وی با بیان اینکه رسانه‎ در زمان بحران کاهش مخاطرات را از ما انتظار دارد، گفت: در مدیریت بحران دو فاکتور هزینه و زمان در پیشگیری از حوادث و کاهش مخاطرات باید مورد توجه قرار بگیرد.


مشاوره رئیس سازمان مدیریت بحران گلستان ابراز داشت: از بین بردن برخی آسیب‎پذیری‎ها مشمول صرف هزینه زیادی است به طوری که در کشوری چون ژاپن برای کاهش آسیب‎های زلزله 100 سال پژوهش و کارهای پیشگیرانه انجام شده تا امروز از زلزله کمترین آسیب را ببینند.

جدی یادآور شد: ما در سال‎های آینده باید با واقعیت آسیب‎پذیری موجود مدیریت بحران را در کشور داشته باشیم و لذا در شرایط اضطراری باید بتوانیم بحران را مدیریت کنیم.


وی به آمادگی ایجاد اطمینان در وضعیت بحرانی و بروز مسائل اضطراری اشاره کرد و گفت: ما باید خود را برای زمان بحران آماده کنیم و در ستاد بحران باید برداشت درستی از زمان بحرانی داشته باشیم.


استانداردهای زمان بحرانی با زمان عادی متفاوت است


مشاوره رئیس سازمان مدیریت بحران گلستان گفت: برخی از مدیران با نگاه شرایط عادی خود نسبت به مدیریت بحران اقدام می‎کنند ولی باید توجه داشت که استانداردهای زمان بحرانی با زمان عادی متفاوت است و بسیاری از موارد و قوانین در وضعیت بحرانی کارایی لازم را ندارد.

جدی با بیان اینکه در دی ماه سال 1389 در زلزله بم برخی از عملکردهای دستگاه‎های اجرایی کارایی لازم را نداشت، گفت: شناخت وضعیت، پیامد‎های مدیریتی و درک مخاطرات در زمان بحران از موضوعاتی است که باید در زمان بحران به آن پرداخته شود.

وی به اهمیت بالا بودن سطح هماهنگی بین دستگاهی در مدیریت بحران اشاره کرد و ادامه داد: در بحران‎های طبیعی عمده دستگاه‎های اجرایی برای کمک به مردم آسیب دیده وارد صحنه می‎شوند اما مهمترین چالش در بروز حوادث هماهنگی اقدامات دستگاه‎ها است.

مشاوره رئیس سازمان مدیریت بحران یادآور شد: در بحران هر آنچه طرح و دستور عمل و قانون تهیه کنیم باز در صحنه عمل با خلع‎های مختلفی رو به رو خواهیم شد و تنها با همدلی است که می‎توانیم این خلع‎ها را پر کنیم.


جدی به برگزاری چهارمین دوره آموزشی شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‎های شمالی کشور اشاره کرد و ابراز داشت: افزایش دانش مدیران، تلاش در جهت ایجاد ادبیات و فرهنگ مشترک بین دستگاه و شورای هماهنگی مدیریت بحران، ارزیابی توانمندی مدیران در حوزه مدیریت بحران و فراهم کردن شرایط تبادل نظر و انتقال تجارب از موضوعاتی است که در دوره آموزشی شورای هماهنگی مدیریت استان‎های شمالی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در این دوره آموزشی فضایی را آماده می‎کنیم که همه در کنار یکدیگر بیاموزند و فراگیر بودن این دوره آموزشی بستگی به تلاش اعضا دارد.

مشاوره رئیس سازمان مدیریت بحران خاطرنشان کرد: مدیریت بحران‎ها بعد از این دوره آموزشی برای شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‎ها آموزش مدیریت بحران شهرستان‎ها را آغاز خواهد کرد.

جدی افزود: زلزله را یکی از موضوعات این دوره آموزشی قرار دادیم و مسائل مختلفی که یک مدیر در زمان زلزله با آن رو به رو است در این دوره مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: در هر روز از این دوره دو ساعت سخنرانی، 9 ساعت بحث‎های کارگاهی و ارائه یافته‎های گروهی و پرسش و پاسخ خواهیم داشت و نتیجه این کارگاه‎ها توسط یکی از نمایندگان استان در روز بعد ارائه می‎شود.

منبع:فارس

                               

زلزله     استان گلستان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :