موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست حوزه کشاورزی

a/86804 :کد

0

کشاورزان گلستانی از آبیاری مزارع غفلت نکنند

  یکشنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۰
تعداد بازدید : ۳۲۴   
 تحلیل ایران -کشاورزان گلستانی از آبیاری مزارع غفلت نکنند

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی گلستان گفت: با توجه به دمای بسیار بالای هوا و همچنین تبخیر زیاد توصیه می‌کنیم که کشاورزان از آبیاری مزارع خود غفلت نکنند.

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، محمد اسدی پیش از ظهر امروز در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در کشت‎هایی که بعد از برداشت محصولات گندم و جو صورت گرفت از قبیل سویا، آفتابگردان، پنبه، کنجد، ذرت و سورگوم است به کشاورزان توصیه می‌شود از آبیاری مزارع خود غفلت نکنند.


وی تصریح کرد: کشاورزانی که به موقع محصول سویا را کشت کردند اکنون این محصول در مرحله غنچه‎دهی است و باید مبادرت به آبیاری کنند.


آبیاری مزارع سویا باید قبل از دوره گلدهی صورت گیرد

اسدی با اشاره به اینکه آبیاری مزارع سویا باید قبل از دوره گلدهی صورت گیرد، ابراز کرد: اگر در مرحله گلدهی مزارع سویا را به یکباره آبیاری کنیم موجب ریزش گلها می‎شود.


عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی گلستان افزود: کشاورزان سعی کنند آبیاری را در زمان غنچه‎دهی و قبل از مرحله گلدهی انجام دهند تا مشکلی ایجاد نشود.


وی در خصوص زمان آبیاری مزارع به کشاورزان تاکید کرد و گفت: کشاورزانی که در مزارع‎خود از آبیاری تحت فشار نظیر آبیاری بارانی استفاده می‎کنند سعی شود تا آبیاری را در صبح زود، عصر، غروب و نزدیکی شب انجام دهند زیرا میزان تبخیر آب در ساعات ظهر بسیار بالاست و موجب هدررفت آب می‎شود.


مبارزه بیولوژیک اولویت اول کشاورزان باشد

اسدی عنوان کرد: کشاورزان در صورت مشاهده آفاتی نظیر کرم غوزه، کرم غلاف در مزارع سعی کنند اولویت اول خود را مبارزه بیولوژیک قرار دهند و به کلینیک‎های گیاهپزشکی مراجعه کنند تا زنبورهای تریکوگراما و براکون را در اختیار کشاورزان قرار دهند تا به راحتی آفات را بدون استفاده از سموم شیمیایی از بین برود.


عضو هیات علمی مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی گلستان در خصوص آبیاری باغات، خاطرنشان کرد: باغ‎هایی که در سطح استان گلستان وجود دارد از جمله مرکبات و زیتون توصیه می‎شود در صورتی که مرکبات از حالت گردویی گذشته باشند حتما هر 10 روز یکبار آبیاری انجام شود زیرا باغ‎های زیتون نیاز شدیدی به آب دارند و کشاورزان نباید از آبیاری به محصولات غفلت کنند.

منبع:فارس

                               

جهادکشاورزی     آبیاری     گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :