موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/87435 :کد

0

بزرگترین باغ موقوفه کشور در گلستان احیا می‎شود

  چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۰۶
تعداد بازدید : ۵۶۹   
 تحلیل ایران -بزرگترین باغ موقوفه کشور در گلستان احیا می‎شود

با احیای موقوفه «میرسعداله ایلخانی» و تبدیل آن به بزرگترین باغ موقوفه کشور نمونه بارز اقتصاد مقاومتی در موقوفات استان گلستان رقم خورد.

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، در راستای تحقق شعار سال اقدامات خوبی در اداره کل اوقاف و امور خیریه استان گلستان در حال انجام است که احداث بزرگ‌ترین باغ موقوفه یکپارچه میوه کشور در گلستان یکی از اقدامات مهم در راستای اقتصاد مقاومتی به حساب می‎آید.


واقف خیراندیش میر سعدالله ایلخانی در سال 1315 هجری قمری زمینی به مساحت 365 هکتار را وقف طلاب حوزه علمیه سعدیه رامیان کرد، کشت و کار در این زمین قبل از انقلاب یا اجرایی نمی‎شد یا با هزینه و اجاره‎ای نازل در اختیار افراد نامشخص قرار می‎گرفت اما بعد از انقلاب این زمین در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفته و تا سال 1390 بصورت اجاره مبالغی به حوزه علمیه سعدیه پرداخت می‎شد.


این میزان مساحت اراضی موقوفه با اجرای طرح اقتصادی تبدیل به باغ هلو، شلیل، آلو، گلابی، خرمالو، نارنگی ژاپنی می‎شود، این طرح با سرمایه‎گذاری 120 میلیارد شروع شده و تولید سالانه میوه آن 7 هزار و 200 تن خواهد بود که سالیانه حدود 140 میلیارد ریال طبق نظر کارشناسان درآمد خواهد داشت.


* درآمد سالانه 50 میلیون تومانی موقوفه کمتر از دو سال دیگر میلیاردی می‎شود


مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گلستان در این خصوص گفت: واقف زمین باغ موقوفه مرحوم میرسعدالله ایلخانی بوده که 365 هکتاراز زمین‎های خود را در سال 1315 هجری قمری وقف حوزه علمیه سعدیه رامیان کرده است.


حجت‌الاسلام سیف‌الله سهرابی به نمونه بارز اجرای اقتصاد مقاومتی در این موقوفه اشاره کرد و افزود: در سال‎های گذشته این موقوفه هیچ‎گونه تثبیتی در حدود اربعه و چاه‎های آبیاری نداشته ولی با پیگیری‎ها و برگزاری جلسات متعدد زمین فوق در بهترین شکل ممکن تعیین تکلیف شد و اقدامات لازم در جهت اخد سند مالکیت صورت گرفت.


وی بیان کرد: درآمد سالانه این موقوفه که قبل از اجرای طرح کمتر از 50 میلیون تومان بوده است تا کمتر از دو سال آینده به چند میلیارد تومان خواهد رسید.


این مقام مسؤول به احیای این موقوفه اشاره کرد و افزود: زمین موقوفه فوق به دلیل عدم رسیدگی در سال‎های گذسته نیاز به احیاء داشت.

سهرابی تصریح کرد: برای پاک‌سازی اراضی از نیزارهای اطراف زمین به مساحت 16 هکتار اقداماتی مانند، حمل نخاله‎های موجود به خارج از زمین، پاک‌سازی حریم جاده از هر طرف به عرض پنج متر و در امتداد مسیر به طول چهار کیلومتر و احیای دو هکتار زمین قابل کشت، هدایت رودخانه به مسیر کنار زمین و احیای هشت هکتار از زمین که به دلیل بی‎توجهی به نیزار تبدیل شده بود، انجام شده است.


وی ادامه داد: در بحث تسطیح اراضی نیز حفر کانال در اطراف زمین به عمق 4.1 متر و عرض 7.2 متر و طول هفت کیلومتر به منظور جلوگیری از ورود سیلاب به داخل زمین و ایجاد مانع برای جلوگیری از ورود دام و حیوانات وحشی به داخل زمین صورت گرفت.


* 120 میلیارد برای اجرای طرح سرمایه‎گذاری شد


مدیر کل اوقاف گلستان؛ لایروبی کانال‎ها، زیرشکنی و خاک‎ورزی «شخم زدن» کل زمین‎ها، انتقال خطوط برق و برق‌دار کردن چاه‎ها، استفاده از کارشناسان کشاورزی از کشور ترکیه برای تغذیه و حفظ خاک از لحاظ آلودگی شیمیایی و تولید محصولات ارگانیک را از دیگر برنامه‎هایی دانست که برای ایجاد این باغ بزرگ محقق شده است.

سهرابی تصریح کرد: با اجرای این طرح 365 هکتار از این زمین‎ها زیرکشت باغ هلو، شلیل، آلو، گلابی، خرمالو، نارنگی ژاپنی قرار می‎گیرد.

وی افزود: این طرح با سرمایه‎گذاری 120 میلیارد شروع شده و تولید سالانه میوه آن 7 هزار و 200 تن خواهد بود که سالیانه حدود 140 میلیارد ریال طبق نظر کارشناسان درآمد خواهد داشت.


مدیرکل اوقاف استان با اشاره به اهداف اجرای این طرح بیان داشت: بهره‎برداری اقتصادی از زمین و آب موجود، حفظ کاربری کشاورزی عرصه مذکور و انتخاب بهترین گزینه در عرصه مورد نظر با توجه به استعدادهای منطقه‎ای و زیست‌محیطی و ایجاد اشتغال پایدار را می‎توان از اهداف این طرح در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برشمرد.


وی متذکر شد: اجرای این طرح دارای مزایایی نظیر ایجاد اشتغال391 نفر بطور ثابت و بیش از 4 هزار نفر پاره وقف و فصلی برای افراد جویای کار بومی منطقه به دلیل نزدیک بودن به روستاهای مجاوردارد همچنین امکان صادرات محصول به کشورهای همسایه، تحصیل درآمد برای موقوفه و سرمایه‌گذار، افزایش صادرات غیرنفتی و افزایش تولید ناخالص ملی  دیگر مزایای آن است.

* موقوفات گلستان بهره‎وری می‎شوند

این مقام مسئول تصریح کرد: علاوه بر احداث این باغ برنامه‎های بسیاری در سال جاری در حوزه بهره‎وری موقوفات گلستان در دست اقدام قرار دارد که از آن جمله می‎توان به پروژه موقوفه «محمدصادق میرفندرسکی»، موقوفه «احمد نجار»، موقوفه «تقی بقال»، موقوفه «دولوقاجار»، «ایجاد دهکده توریستی» پروژه آب گرم زیارت و دیگر موارد اشاره کرد.

وی درپایان اظهار کرد: حوزه علمیه سعدیه رامیان دارای بیش از 100 طلبه برادر و خواهر است و در مکانی استیجاری قرار دارد که با حول و قوه الهی در صدد کلنگ‎زنی برای ساختمان این حوزه علمیه و احداث پژوهشگاه علمی و آموزشی هستیم.

به گزارش فارس؛ این باغ موقوفه در دی ماه 1394 با حضور آیت‎الله سیدکاظم نورمفیدی نماینده ولی فقیه در استان گلستان و رئیس سازمان اوقاف حجت‌الاسلام محمدی افتتاح شد.

 

                               

مدیر     اداره اوقاف     گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :