موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی داخلی

a/88940 :کد

0

بیش از ۱۶ هزار گلستانی موفق به اهدای خون شدند

  چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۷
تعداد بازدید : ۳۳۸   
 تحلیل ایران -بیش از ۱۶ هزار گلستانی موفق به اهدای خون شدند

مدیرکل پایگاه منطقه‎ای آموزش انتقال خون گلستان از اهدای بیش از ۱۶ هزار اهداکننده خون در این استان خبر داد و گفت: در چهار ماهه سال جاری ۱۶ هزار و ۶۰۰ نفر موفق به اهدای خون سالم در استان گلستان شدند.

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، خون سالم نجات دهنده زندگی است همه‎روزه در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده‎های خونی نیاز دارند به طوریکه از هر سه نفر مردم دنیا یک نفر در طول زندگی احتیاج به تزریق خون و فرآورده‎های خونی پیدا می‎کنند.


بارزترین مثال برای موقعیت‎هایی که در آن نیاز مبرم به خون پیدا می‎کنیم که از جمله می‎توان به زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات و سوانح مختلفی نظیر حوادث رانندگی، سوختگی‎ها، عمل‎های جراحی و غیره نیازمند به خون هستند اشاره کرد.


از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی‎درمانی و یا اشعه‎درمانی قرار دارند از مصرف‎کنندگان خون و فرآورده‎های خونی هستند.

بسیاری از دیگر بیماران مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی ناگزیرند برای بهره‎مندی از یک زندگی نسبتا طبیعی برای تمامی عمر به شکل منظم، خون و یا فرآورده‎های خونی دریافت نمایند.


هر ساله در سراسر جهان 600 هزار مادر در اثر پیامدهای حاصل از حاملگی جان خود را از دست می‎دهند و حدود 25 درصد از مرگ‎ها به خاطر از دست دادن خون است و بسیاری از این زنان اگر خون سالم در اختیارشان قرار می‎گرفت زنده می‎ماندند.

با توجه به اینکه در هفته اهدای خون قرار داریم تحلیل ایران مصاحبه تفصیلی با میرمحمدعلی حسینی مدیرکل پایگاه منطقه‎ای آموزش انتقال خون استان گلستان انجام داده که توجه مخاطبان را به آن جلب می‌کنیم.

هر مرد در طول سال 4 بار و هر زن در طول سال 3 بار می‎تواند خون خود را اهدا کند


 چه برنامه‎هایی در هفته اهدای خون در استان گلستان صورت گرفت؟

حسینی: تامین خون مورد نیاز و فرآورده‎های خونی برای بیماران که در مراکز درمانی نیاز به خون دارند جزو وظایف ما است.

آقایان می‎توانند هر سه ماه یکبار و بانوان هر چهار ماه یکبار می‎توانند در طول سال خون اهدا کنند یعنی هر مرد در طول سال چهار بار و هر زن در طول سال سه بار می‎تواند خون خود را اهدا کند.

برنامه‎های ما در نهم مردادماه «روز اهداکنندگان خون» است و 10 مرداد ماه روز «رسانه و ترویج فرهنگ اهدای خون» و یازدهم مردادماه روز «بانوان اهدای خون و اهداکنندگان مستمر خون» است و امروز «روز بیماران نیازمند به خون» نامگذاری شده است.

13 مرداد روز «مصرف بهینه خون، پلاکت و خدمات نوین» مانند بانک ملی خون و بندناف است و 14 مرداد نیز روز «خون سالم» و 15 مرداد روز «تلاشگران و کارکنان انتقال خون» است.

 

 از گستردگی اختیارات و وظایف پایگاه منطقه‎ای آموزش انتقال خون توضیح دهید؟

حسینی: امسال چهل و دومین سالگرد سازمان انتقال خون در ایران است ولی در جهان بیش از 70 سال انتقال خون قدمت ندارد.

در گذشته خون کامل را از اهداکنندگان می‎گرفتند و خون کامل را مستقیما به بیمار تزریق می‎کردند و در صورتی که بیمار مشکل کم‎خونی، خونریزی کامل و یا مشکل انعقادی داشت برای همه بیماران خون کامل تزریق می‎شد.

امروزه با توجه به پیشرفت علم تکنولوژی و امکانات و وسائل مورد نیاز، انتقال خون خدماتی را در راستای حفظ کیفیت خون ارائه می‎دهد.

مراکز انتقال خون که خون کاملی از اهداکننده می‎گیرد و تمام فرایند سلامت خون را بررسی می‎کنیم و پلاسما، پلاکت و غیره را مجزا و هر کدام از فرآورده‎های خونی برای بیماران خاص قابل استفاده است که با حفظ کیفیت فرآورده‎های خونی می‎توان برای بیماران خاص استفاده شود.

  

 چند پایگاه ثابت در استان گلستان وجود دارد؟

حسینی: به تعداد شهرستان‎های گلستان باید یک مرکز ثابت خون‎گیری داشته باشیم که متاسفانه نداریم و امروزه در سطح استان گلستان مراکز ثابت خون‎گیری در شهرستان بندرگز و یک کانکس خون‎گیری در شهرستان کردکوی به همت امام جمعه کردکوی و مسجد جامع این شهرستان ایجاد شد.

یک پایگاه ثابت خون‎گیری در شهرستان گرگان و همچنین یک پایگاه خون‎گیری در شهرستان علی‎آبادکتول و شهرستان گنبدکاووس است.

برای مابقی شهرستان‎ها نیز باید تمهیدات صورت گیرد البته امسال برای شهرستان آق‎قلا و شهرستان رامیان آغاز شد که امیدواریم با همکاری فرمانداری، شورای شهر و شهرداری شهرستان‎ها بتوانیم مراکز ثابت خون‎گیری را داشته باشیم.

 

 پیشنهاد شما برای افرادی که در روستاهای استان گلستان زندگی می‎کنند مخصوصا مرزنشینان این استان برای اهدای خون چیست؟

حسینی: میانگین کشوری به ازای هر یک هزار نفر 27 واحد خون در طول سال باید خون‎گیری صورت گیرد که خون مورد نیاز مراکز درمانی آن استان تامین شود.

الزام نداریم همه جا حضور داشته باشیم و خون‎گیری کنیم با توجه به هزینه زیادی که هر کیسه خون دارد ما به دنبال این هستیم که 27 الی 28 واحد خون در سال را تامین کنیم و اهدای خون بیشتر از اهداکنندگان مستمر بگیریم زیرا کسانی که به صورت مستمر خون اهدا می‎کنند سلامت خون را بهتر تضمین می‎کنند.

 

 چه گروه خونی بیشتر نیاز دارید که اهداکنندگان حضور بیشتری داشته باشند؟

حسینی: به همه اهداکنندگان با همه گروه خونی نیازمند هستیم ولی بیشترین گروه خونی «O مثبت» و «O منفی» است که مصرف آن بسیار بالا است و همچنین به گروه خونی«A مثبت» و «A منفی» نیز نیاز فراوان داریم.

 

 در سال 1395 چه تعداد اهدا کننده خون در سطح استان گلستان داشتیم و چه تعدادی موفق به اهدای خون شدند؟

حسینی: در چهار ماه سال جاری 20 هزار مراجعه‌کننده برای اهدای خون داشتیم و نزدیک به 3/3 درصد اهدای خون نسبت به سال گذشته افزایش داشتیم که از این تعداد 16 هزار و 600 نفر موفق به اهدای خون شدند.

منبع:خبرگزاری فارس

                               

استان گلستان     گرگان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :