موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی روز خبرنگار

a/90291 :کد

0

آیا بغض خبرنگاران شرق گلستان می‌ترکد؟

  چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ — ۰۹:۴۵
تعداد بازدید : ۳۲۲   
 تحلیل ایران -آیا بغض خبرنگاران شرق گلستان می‌ترکد؟

مراسم روز خبرنگار امسال در گلستان موجبات رنجش خاطر بسیاری از خبرنگاران به ویژه اهالی رسانه شرق این استان را فراهم کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، مراسم روز خبرنگار همواره فضایی است برای تجدید پیمان اهالی رسانه با یکدیگر برای شروع یک سال کاری دیگر در مسیر اطلاع‌رسانی صادقانه، شفاف و اثربخش و به نوعی هم‌قسم شدن برای یاری رساندن به نظام و دولت برای رفع مشکلات کشور با هدف اعتلای نام ایران و ایرانی.


در این مسیر پر پیچ و خم هر چند حواشی و اختلافات و در پاره‌ای از اوقات سلیقه محوری‌ها سرعت این عزم‌های راسخ را برای رسیدن به هدف کند می‌کند اما قطعا خبرنگار بصیر گلستانی نمی‌گذارد این گام‌های پر شور و شعور از حرکت بایستد و عرصه آگاهی‌بخشی به مردم در فراغ قلم به دستان و لنز بر چشمان متعهد این دیار سرسبز همچنان از توسعه عقب بماند.


به هر تقدیر مراسم روز خبرنگار در استان گلستان با همه ضعف‌ها و قوت‌های خود برگزار شد و نگاه نقادانه به آن اگر از منظر اصلاح برای آینده باشد امری پسندیده و شایسته است به شرط آنکه آلوده به غرض‌ورزی نشود، بنابراین در همین راستا چند تن از خبرنگاران شرق گلستان از این مراسم گله‌مندی داشتند گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس داشته‌اند که مشروح آن را در ادامه مشاهده می‌کنید:


خبرنگار روزنامه جام‌جم و خبرگزاری تسنیم در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در گرگان، با اشاره به برگزاری مراسم روز خبرنگار در گرگان با هدف تجلیل از اصحاب رسانه استان گلستان اظهار کرد: هر چند باید از تلاش زحمت‌کشان و عزیزانی که برای اجرای این برنامه تلاش کردند تقدیر کرد اما متاسفانه نقص‌های بسیاری در اجرای این برنامه‌ها مشاهده می‌شد که امیدواریم بالاخره روزی رفع شود.


فاطمه عبدی با بیان اینکه کیفیت پائین برنامه‌ها و تکراری بودن آن یکی از مسائلی بود که برنامه امسال را نیز تحت شعاع قرار داده بود، افزود: خبرنگاران شرق استان گلستان از مسافت‌های دور بین 90 تا 150 کیلومتر برای حضور در این مراسم به گرگان آمده بودند و شایسته بود برنامه بهتر و در شأن این عزیزان برگزار می‌شد تا حداقل خستگی راه بر تن این تلاشگران عرصه رسانه باقی نماند.


وی با اشاره به اینکه قطعا موضوع شأن خبرنگاران و رعایت آن بسیار مهمتر از مباحث مالی است، خاطرنشان کرد: در موضوع مالی نیز متولیان مراسم می‌توانستند با استفاده از ظرفیت‌های بزرگ استان از جمله اسپانسرها و بحث تبلیغات هزینه‌های یک مراسم خوب و در شأن خبرنگاران را فراهم آورند که متاسفانه این امر محقق نشده است.


قائم مقام و سردبیر پایگاه خبری، تحلیلی تورکمن‌نیوز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در گرگان پیرامون نظر خود درباره مراسم روز خبرنگار در استان گلستان با انتقاد از محدود کردن مراسم به اعضای خانه مطبوعات گفت: محدود کردن اهالی رسانه و قلم به یک انجمن و تشکل صنفی که زیر نظر دولت اداره می‌شود به نوعی جهت دادن به قلم خبرنگاران است.

یاشار نیازی با بیان اینکه جامعه خبرنگاران و اهالی رسانه محدود به خانه مطبوعات نیست، اضافه کرد: وابستگی به نهادهای دولتی آزادگی خبرنگار را از او خواهد گرفت هر چند فارغ از این مباحث شاید یک شخص علاقه‌ای به حضور در این تشکل نداشته باشد و این درست نیست که از مراسم تجلیل و یا خدمات مرتبط با خبرنگاران محروم شود.


وی با تاکید بر اینکه باید مشخص شود استاندار محترم گلستان مبلغ 50 میلیون تومان را برای تجلیل از خبرنگاران اهدا کرده‌اند و یا به خانه مطبوعات و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی داده‌اند تا درباره آن تصمیماتی بر اساس ذائقه و سلیقه خود بگیرند و سپس درباره این موضوع قضاوت نهایی صورت بگیرد.


قائم مقام و سردبیر پایگاه خبری، تحلیلی تورکمن‌نیوز بر ضرورت نقش حمایتی خانه مطبوعات به جای نقش تصدی‌گری تاکید کرد و ادامه داد: در مراسم روز خبرنگار تنها موردی که دیده نشد حمایت از خبرنگاران بود و آن چه هم که به عنوان حمایت مطرح شد آقای مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی از کیسه خلیفه بخشیدند و وام‌های وعده داده شده از بانک ملی و ... بود.


نیازی با اشاره به اینکه همواره انتظار می‌رود کیفیت برنامه‌های روز خبرنگار هر سال بهتر شود، تصریح کرد: متاسفانه شاهدیم که این کیفیت در برنامه‌های استان ما هر سال نزول پیدا می‌کند که ما نیز نمی‌دانیم مسبب اصلی آن کیست و قصد نداریم فرد یا گروهی را متهم کنیم.


خبرنگار خبرگزاری فارس در شرق گلستان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در گرگان با تقدیر از همکاران خود در خانه مطبوعات به دلیل قبول زحمت برگزاری مراسم روز خبرنگار افزود: گرچه نباید تلاش‌های این عزیزان را نادیده گرفت اما متاسفانه به دلایل مختلف کیفیت برنامه رضایت‌بخش نبود.


مهدی باقریان با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد در برنامه‌ریزی برای هزینه مبلغ اهدایی از سوی استانداری سلیقه مدیرکل محترم در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: آن چه کاملا برای همه واضح و مبرهن است اینکه باید برای این محل این هزینه حداقل نظر پیشکسوتان و نمایندگان خبرنگاران گرفته شده و اعمال می‌شد.


وی با بیان اینکه در برنامه روز خبرنگار کاستی‌های بسیاری قابل لمس بود، خاطرنشان کرد: البته برخی از کاستی‌ها قطعا به دلیل عدم هماهنگی و تدبیر مناسب از سوی متولیان اصلی فرهنگ و عرصه خبر و رسانه در استان گلستان بوده و نباید بار همه کاستی‌ها را بر دوش خانه مطبوعات و همکارانمان در این مجموعه انداخت.


خبرنگار خبرگزاری فارس در شرق گلستان با اشاره به برخی درشت‌گویی‌ها در پاسخ به نمایندگان خبرنگاران که نقد صریح و بی‌پیرایه‌ای را ارائه کردند نیز گفت: انتظار می‌رود فضا برای بیان انتقادات خبرنگاران به طور کامل باز باشد و اگر مسؤولان نیز پاسخی دارند در فضایی آرام و به دور از ناراحتی به پاسخگویی اقدام کنند.


باقریان با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروهی در استان گلستان برای برگزاری باشکوه این مراسم در سال‌های آینده تاکید کرد: امیدواریم با همکاری همه خبرنگاران و اعضای محترم خانه مطبوعات در سال‌های آتی برنامه‌های بهتر و با نشاط‌تری را در روز خبرنگار برگزار کنیم تا هم در شأن خبرنگاران و اهالی رسانه باشد و هم به مطالبات آنها پاسخ دهد.


عضو سابق خانه مطبوعات استان گلستان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در گرگان با اشاره به اینکه متولیان برگزاری مراسم روز خبرنگار باید به فاصله دور خبرنگارانی که از شرق استان گلستان به گرگان می‌آیند توجه کنند، ادامه داد: متاسفانه شاهد بودیم خبرنگارانی که از ساعت حدود 15 از دورترین نقطه استان حرکت کرده‌اند تا در زمان مقرر در جلسه حاضر شوند با تاخیر در شروع جلسه مواجه شدند و مراسم در ساعت 21:30 دقیقه نیز به پایان می‌رسد بدون اینکه به موضوع تغذیه، ایاب ذهاب و سایر مشکلات وی توجه شود.


ابراهیم نیازمند با بیان اینکه برخی از برنامه‌ها من جمله برخی از بخش‌های طنز اجرا شده و الفاظ آن دور از شأن افراد به ویژه خانواده‌ها و بانوان حاضر در جلسه بود، گفت: نباید برای خنداندن مردم از هر وسیله و ابزاری بهره برد و هر واژه‌ای را بر زبان آورد.


خبرنگار ماهنامه ندای جمعه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در گرگان با بیان اینکه برگزاری مراسم روز خبرنگار اگر قرار است با این کیفیت‌ها برگزار شود بهتر است عطای آن را به لقایش بخشید، اظهار کرد: از دوستان و همکاران خود در خانه مطبوعات می‌خواهیم با همکاری همه خبرنگاران برای برنامه‌ریزی بهتر در سال‌های آینده کمک بگیرند.


امیررضا قهوه‌چی با انتقاد از برنامه‌های فاقد محتوا در این مراسم و انتخاب غیر اصولی برخی از نمایندگان خبرنگاران برای بیان نظرات گفت: البته نقاط مثبتی نیز در مراسم روز خبرنگار بود که حضور پرشور مسوولان استانی در این مراسم و همچنین شروع یک فعالیت گروهی و همنوا در خانه مطبوعات را نباید نادیده بگیریم

منبع:فارس

                               

خبر     روز خبرنگار     استان گلستان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :