موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنایع کوچک

a/90558 :کد

0

خاموشی صنایع گلستان در پس مشکلات مالی

  پنجشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۶
تعداد بازدید : ۵۴۶   
 تحلیل ایران -خاموشی صنایع گلستان در پس مشکلات مالی

در اکثر کشورهای صنعتی دنیا بنگاه‌های کوچک و متوسط عامل اصلی رشد محسوب می‎شوند و تا زمانی که زیرساخت‌ها برای فعالیت واحدهای صنعتی کوچک و متوسط محیا نباشد نمی‎توان به توسعه و استقرار صنایع بزرگ امیدوار

به گزارش تحلیل ایران از گرگان، در کشور ما هم‎چون اکثر کشورهای دنیا، درصد قابل توجهی از واحدهای صنعتی را صنایع کوچک تشکیل می‎دهد بر اساس آمار منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت بیش از 90 درصد از واحدهای صنعتی تحت پوشش این وزارتخانه واحدهایی هستند که با کمتر از 50 نفر مشغول به فعالیت هستند.


در گلستان نیز تا قبل از انتزاع از استان مازندران خبری از توسعه و ایجاد صنایع نبود اما بعد از جدایی از مازندران توسعه شهرک‎های صنعتی در دستور کار قرار گرفت تا جایی که امروز شاهد 650 واحد صنعتی بهره‎بردار در گلستان هستیم.

گرچه ایجاد واحدهای صنعتی توسعه کمی در سال‎های اخیر داشت اما مشکلاتی هم چون محدود بودن منابع مالی، ضعف مدیریت، کمبود مواد اولیه، هدفمندی‌سازی یارانه‌ها و ده‌ها مشکل دیگر موجب  شد تا رفته رفته چراغ صنعت در گلستان بی‎فروغ شود تا جایی که  امروز شاهد این هستیم تنها 20 درصداز صنایع استان با ظرفیت کامل فعالیت می‎کنند.


واحدهای صنعتی کوچک، پشتوانه استقرار صنایع بزرگ هستند


وجود واحدهای صنعتی بیشمار در گلستان که به حق می‎تواند اشتغال و رشد اقتصادی را برای استان به همراه آورد بیانگر آن است که توجه مسؤولان برای حل مشکلات مربوط به این حوزه اقتصادی باید بیشتر باشد و نگاه خاص‎تری به مقوله مشکلات حوزه صنایع کوچک داشته باشند چرا که در اکثر کشورهای صنعتی دنیا، بنگاهها کوچک و متوسط عامل اصلی رشد محسوب می‎شوند و تا زمانی که زیرساخت ها برای فعالیت واحدهای صنعتی کوچک و متوسط محیا نباشد نمی‎توان به توسعه و اسقرار صنایع بزرگ امیدوار بود.

مدیرعامل شرکت شهرک‎های صنعتی گلستان  معتقد است در کشوهایی که اقتصاد برتر دارند واحدهای صنعتی کوچک و متوسط  پشتوانه صنایع بزرگ هستند و بیش از نیمی از تولید، اشتغال و صادرات در بخش صنایع کوچک است.

حجت الله خلیل‎زاده در گفت و گو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: در کشورهای صنعتی دنیا، تصمیم گیران در برنامه‎ریزی‎های کلان خود به توسعه زیرساخت‎های صنعتی و توسعه صنایع کوچک با محوریت ایجاد اشتغال پایدار و تولید صادرات‌گرا توجه خاصی می‎شود و توجه به صنایع کوچک نیز مورد نظر رهبرمعظم انقلاب اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید نیز هست.

وی ضعف مدیریت و منابع مالی را از مهم‎ترین چالش‎های صنایع کوچک در استان عنوان کرد و گفت: برای حل مشکلات مربوط به صنایع کوچک، کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید در استان ایجاد شد که بر اساس آن 422 میلیارد تومان در راستای اجرای سیاست‎های اقتصاد مقاومتی در حوزه اقتصادی صنایع کوچک و متوسط برای استان در نظر گرفته شد که با این میزان اعتبار از 238 واحد صنعتی کوچک، 26 واحد صنعتی متوسط و 53 طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی حمایت می‎شود.

وی ادامه داد: تاکنون 184 واحد صنعتی استان با اعتبار 38 میلیارد تومان و تسهیلات 18 درصد مورد حمایت مالی  قرار گرفتند و این منابع از بانک‎های داخلی استان تأمین می‎شود.


20 درصد از صنایع استان با ظرفیت کامل فعالیت می‎کنند


مدیرعامل شرکت شهرک‎های صنعتی گلستان به ظرفیت فعالیت واحدهای صنعتی استان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 177 واحد در مقابل 650 واحد بهره‎بردار راکد هستند و تنها 20 درصد از واحدهای صنعتی استان با ظرفیت بالای 70 درصد فعالیت می‎کنند.

خلیل زاده ادامه داد: راکد شدن 177 واحد صنعتی تنها متعلق به دولت یازدهم نیست بلکه در دولت تدبیر و امید 40 واحد راکد  و 41 واحد نیز فعال شدند و اگر واحدهای راکد که اکنون وجود دارند فعال شوند 18 هزار اشتغال در شهرک‎های صنعتی ایجاد می‎شود در حال حاضر نیز اشتغال شهرک‎های صنعتی گلستان 12 هزار نفر است.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که هدفمندسازی یارانه‎ها چه تأثیری بر مشکلات حوزه صنعت برجای گذاشت، گفت: در سال 1388 که مرحله اول هدفمندسازی یارانه‎ها اجرا شد قرار بود از محل صرفه‎جویی در حامل‎های انرژی اعتباراتی به بخش صنعت کشور تزریق شود اما تنها در سال اول اجرا شدن هدفمندسازی یارانه‎ها 700 میلیون تومان برای انجام پروژه‎های گازرسانی به استان تعلق گرفت و متأسفانه صرفه‎جویی در حامل‎های انرژی در بخش سلامت و رفاه انتقال یافت و به طور تمام و کمال اهدافی که قرار بود با هدفمندسازی یارانه‎ها در بخش صنعت محقق شود به نتیجه نرسید.

وی با بیان این که زیرساخت‎ها برای ایجاد صنایع در استان فراهم گفت: 88 درصد از شهرک‎های صنعتی و نواحی از امکاناتی چون آب، برق، گاز و مخابرات برخوردارند در واقع رویکرد شهرک‎های صنعتی نیز ایجاد زیرساخت‎هاست و باید با جذب سرمایه‎گذار، اختصاص اعتبار و همکاری و انسجام بین دستگاههای مختلف به فعالیت صنایع که بالتبع آن اشتغال و رشد اقتصادی را در استان به همراه خواهد آورد کمک کرد.

این مدیر استانی خاطرنشان کرد: در بیشتر نقاط کشور برای ایجاد شهرک صنعتی مشکلات و محدودیت‎هایی  در حوزه آب و برق وجود دارد اما در گلستان چنین محدودیت‎هایی وجود ندارد آب و صنایع انرژی بر با توجه به وجود کشورهای همسایه هم چون ترکمنستان و قزاقستان  قابل تأمین است همچنین وجود منطقه آزاد در استان یک ظرفیت بسیار مناسب برای گلستان محسوب می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران از گرگان،  در گلستان با توجه به فراهم بودن زیرساخت‎ها و همسایگی با کشورهای حوزه سی آی اس و هم چنین وجود مرزهای مشترک ریلی، هوایی و زمینی با این کشورها، گرچه باید شاهد توسعه و فعالیت صنایع کوچک و متوسط در استان باشیم اما هنوز مشکلاتی زیادی به خصوص در حوزه منابع مالی دست به گریبان صنعت استان است از سویی جذب سرمایه‌گذار می‎تواند به مشکلات موجود پایان دهد اما متأسفانه بعضی از قوانین دست و پاگیر و بوروکراسی‎های خسته کننده تاب سرمایه‎گذار را به سر آورده است. وقت آن رسیده که دستگاه‌های مختلف و مسؤولان با انسجام و همکاری بیشتر، تدبیری برای آینده روشن ایران زمین داشته باشند.

منبع:فارس

                               

صنایع کوچک     گلستان                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :