موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/33078 :کد

تحلیلی پیرامون سیر تحول سلفی گری

ناصر محمدي

  یکشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۴ — ۱۱:۵۰
تعداد بازدید : ۱۶۱۴   
 تحلیل ایران -تحلیلی پیرامون سیر تحول سلفی گری

گروه تروریستی تکفیری داعش که در جریان تحولات سوریه پس از شکل گیری گروههای معاند نظام بشار اسد در سوریه بوجود آمد، یک جریان سلفی گری است که در واقع نطفه اش در طی تحولات سوریه بسته شد .

 

بسمه تعالی
تحلیلی پیرامون سیر تحول سلفی گری
گروه تروریستی تکفیری داعش که در جریان تحولات سوریه پس از شکل گیری گروههای معاند نظام  بشار اسد در سوریه بوجود آمد، یک جریان سلفی گری است که در واقع نطفه اش در طی تحولات سوریه بسته شد و پس ازچندی به جنین تبدیل شد و طی مراحلی با حمایت کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی ، قطر و امارات، این جنین به کودک و اکنون سیر تکاملی خود را طی می کند. سلفی گری ابتدا با حمایت سلطه جهانی در قالب گروه طالبان شکل گرفت، سپس به القاعده  مبدل گشت و در حال حاضر تحت عنوان گروه تروریستی تکفیری داعش  پا به عرصه میدان گذاشته است.


نظریه هایی که هر از چند گاهی از سوی نظریه پردازان اروپا و امریکا توسط اندیشکده های غربی مطرح می شود، سخنان بیهوده و عبثی است، چرا که محیط بین الملل و تهدیداتش کاملا فرق کرده است.سلفی ها  همواره تلاش می کنند که در بستر کانونی جغرافیای خاورمیانه  باقی بمانند و طرحهای توسعه ارضی خود را به سایر نقاط جهان از جمله اروپا که با توجه به قدمت تاریخی تسلط عثمانیان که چهار صد سال بطول انجامید گسترش دهند و با وقوع انفجارات مهیب در کانون کشور های اروپایی از جمله پاریس  در دو نوبت در طول کمتر از یک سال رعب و وحشت را در دل بنیانگذاران و حامیان خود ایجاد کرده اند. اعضای این گروه تروریستی افراد بی تجربه و ناشی نیستند که با چاقو در مترو لندن به شهر وندان این کشور حمله کنند دولتمردان انگلیسی باید توجه کنند که این حمله یک هشدار قبل از وقوع عملیات بزرگ است انگلیسی ها این نئو سلفی ها را خوب  می شناسند چرا که چند صد سال روی  اجداد آنها کار کرده اند.


با نگاهی عمیق به عملکرد اعضای این گروه می توان دریافت که روند سیر تکاملی سلفی گری عقیدتی است، و همانگونه که در فوق بدان اشاره شد سیر حرکت این گروه  در قالب جغرافیای جهانی است.  نظام سلطه و در راس آنها امریکائیها همواره تلاش می کنند این جریان را مدیریت کنند در حالیکه  کنترل این گروه از دستشان خارج شده است و مانند یک ویروس در جهان پخش شده است. در حال حاضر داعش به هیچ جغرافیایی بسنده نمی کند هیچ جغرافیایی  از دست داعش در  امان نیست داعش حتی به استرالیا هم نفوذ کرده است.


منشا داعش عقیدتی است و شکل گیری این گروه در قالب مهاجرت هایی است که مسلمانان مبادرت به آن در عرصه جهانی از جمله مهاجرت به کشور های اروپایی کرده اند. فقر و تبعیض شدید مسلمانان  و محرومیت آنان  از بسیاری از حقوق شهروندی در بین این کشورها باعث شده که این گروههای تندرو با مبنای عقیدتی شکل گیرد و شاید بتوان این امر را از عوامل جذب قشر جوان در سطح کشورهای اروپایی و مسلمان منطقه با ریشه سلفی گری تلقی نمود.


در حال حاضر ده درصد جمعیت  اروپا مسلمانان هستند، مسلمانان مهاجرینی هستند که همیشه در سختی  و مشقت زندگی کرده اند و این فشار و سختی زندگی همراه با  ایدئو لوژی آنان را به داعش تبدیل کرده است. این تهدید برای غرب جدی است سلفی گری دنباله نئو عثمانیزم جدید است که سه چهارم اروپا در تسخیر آن است. جمهوری اسلامی ایران با محوریت شیعه سد  بزرگی برای توسعه و گسترش آنان است. نئو عثمانیزم  400 سال در تسخیر اسلام بوده است داعش مدعی است که اروپا متعلق به انان است بخاطر همین است که چنین انفجار هایی را در اروپا انجام می دهند.


سلفی گری ادعای تملک اروپا را دارد. همچنین بخش عمده ای  از اسیا را متعلق به خود می دانند، کشور هند تعداد 300 میلیون نفرمسلمان دارد. چین در دوره ای از تاریخ در تصرف مسلمانان بوده است. تایلند با تعداد مسلمانان خود  به نوعی سر پل داعش است به همین علت باید منتظر وقوع اتفاقاتی در انجا نیز باشیم، غربی ها بسیار ساده لوح هستند که هنوز فکر می کنند داعش در خاور میانه است. داعش که الان در دوران نوجوانی خود است رگه هایی از نئو سلفی گری است. داعش ماجولار عمل می کند.، سلسله مراتبی نیست، داعش یک واقعیتی است که در سیستم آتی اینها تصرف پیدا کرده است. 


بنیانگذاران این گروه در  قالب اندیشکده های غربی به تلاطم افتاده اند که با این موجود  ناخلف خود چه نوع رفتاری داشته باشند. از سویی نظام سلطه و استکبار جهانی مدعی شعار هایی مانند حقوق بشر و دموکراسی هستند و بالطبع با این شعارها نمی توانند به مقابله با این گروه بپردازند و در غیر اینصورت می بایستی  بصورت دیکتاتوری عمل نمایند و آن هنگام است که نظام سلطه  انهدام خود را دامن زده است. در کنار این نئو سلفی گری، شیعه و جغرافیای ایران هیچ موقع اجازه نداده است که سلفی گری سنتی نفوذ پیدا کند.  اینکه  بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در بیانات  گوهر بار خود فرمودند که جمهوری اسلامی ایران مهد اسلام ناب محمدی(ص) است ، این بیان گرانقدر فلسفه دارد.

 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :