موضوعات ‌مرتبط: سیاسی امنیتی

a/82031 :کد

0

بهره گیری از توان مردمی در اجرای برنامه ها راهبرد محوری دولت

  ﺳﻪشنبه ۰۸ تیر ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۸
تعداد بازدید : ۳۷۵   
 تحلیل ایران -بهره گیری از توان مردمی در اجرای برنامه ها راهبرد محوری دولت

همدان – معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه بهره گیری از توان مردمی در اجرای برنامه ها، راهبرد محوری دولت است، گفت: سمن ها در این عرصه یک فرصت هستند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه بهره گیری از توان مردمی در اجرای برنامه ها، راهبرد محوری دولت است، گفت: سمن ها در این عرصه یک فرصت هستند.


به گزارش تحلیل ایران، محمدابراهیم الهی تبار در نشست فصلی مدیران عامل سازمان های مردم نهاد استان همدان با تسلیت سالروز شهادت حضرت علی (ع) و یادآوری در پیش بودن راهپیمایی روز جهانی قدس و دعوت مردم به شرکت در این راهپیمایی، عنوان کرد: توجه به سمن ها و مشارکت مردم در اجرای برنامه ها باید به یک باور تبدیل شود.


وی با بیان اینکه شهید بهشتی نیز به کار تشکیلاتی معتقد بود چراکه با مشارکت کارها بهتر پیش می رود، گفت: در تدوین قانون اساسی نیز به احزاب، گروه های سیاسی و تشکل ها و مشارکت مردم بها داده شده و در جاهای مختلف این موضوع تدوین شده است.


الهی تبار با تاکید بر اینکه بزرگان انقلاب نیز بر اثر مشارکت مردمی باور داشتند و مشارکت و رای مردم را تزئینی نمی دیدند، گفت: باید برای افزایش مشارکت مردم در اجرای برنامه ها تلاش کرد.


الهی تبار با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب امسال را سال اقتصاد مقاومتی اقدام و عمل نامگذاری کرده اند و یکی از بحث هایی که از دغدغه های مسئولین و نظام است نیز موضوع آسیب های اجتماعی است، عنوان کرد: با توجه بیشتر به سازمان های مردم نهاد می توان از توان مردم برای رفع آسیب های اجتماعی بهره گرفت.


نگاه امنیتی از حوزه سمن ها برداشته شده است

وی با بیان اینکه نگاه دولت به سمن ها نگاهی به عنوان فرصت است نه تهدید و نگاه امنیتی از حوزه سمن ها برداشته شده است، گفت: امروز سمن ها در قالب اتاق فکر در حوزه مدیریت استان نقش آفرینی می کنند و ارزان و هدفمند حل مسائل را دنبال می کنند.


معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با اشاره به اینکه اگر بخواهیم سرمایه های اجتماعی افزایش پیدا کند باید به سمن ها و تشکل ها توجه کنیم، گفت: مجموعه مدیریت ارشد استان همدان به عنوان یک باور به سمن ها نگاه می کند و هر اقدامی که در حوزه کمی و کیفی باشد را به سرانجام خواهد رساند.


وی با بیان اینکه سال گذشته بحث شورای فرهنگی محلات مصوب شد تا مردم محلات را در حوزه های اجتماعی مشارکت دهیم گفت: پیشنهاد می شود شورای اجتماعی محلات با شورای فرهنگی محلات ادغام شود تا راه برای رسیدن به یک هدف متعالی هموار گردد.


معاون اجتماعی، فرهنگی و گردشگری شهردار همدان نیز با بیان اینکه شهر یک موجود زنده است، گفت: شهرها به مثابه یک انسان است که به دنیا می آید، رشد می کند و میمیرد که به طور قطع این موجود زنده دارای فراز و نشیب هایی است.


محمد قدیمی با اشاره به اینکه در شهر با این تلاطمی که وجود دارد شاهد فرهنگ ها و خواسته ها و مطالبات متفاوتی هستیم، گفت: ارزیابی برخی مسایل شهری دشوار است اما می توان با استفاده از سمن ها این راه را هموارتر کرد و ضریب خطا را در مدیریت شهری کاهش داد.


سمن ها باید در حوزه آموزش شهروندی ورود پیدا کنند

وی با بیان اینکه مدیریت شهری ضمن استفاده از نظرات سمن ها آن را چکش کاری و سپس اجرایی می کند، عنوان کرد: سمن ها باید در حوزه آموزش شهروندی ورود پیدا کنند.


قدیمی گفت: پیگیر اختصاص فرهنگسرایی به سمن ها هستیم تا سمن ها یک پایگاه مردمی در دل مدیریت شهری داشته باشند.


رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه جامعه شناسان معتقدند اگر بخواهیم فرهنگ و منش و بینش یک قوم را بفهمیم باید به حوادث تاریخی ملت مراجعه کنیم، عنوان کرد: برای درک تاریخ ملت مسلمان ایران باید حوادث بزرگ و کوچک را مطالعه کنیم.


علی رضایی با اشاره به اینکه فرهنگ جهاد و شهادت بین مردم ایران از زمان ورود اسلام به ایران تاثیرگذار بوده است، گفت: آزادی خواهی ملت ایران ریشه در حادثه غم انگیز کربلا دارد و دوران دفاع مقدس در فرهنگ و روحیه ما اثرات عمیقی ایجاد کرده است.


سمن ها باید بدون در نظر گرفتن نفع شخصی در جامعه خدمت کنند

رضایی با بیان اینکه هرچقدر جامعه سازمان یافته تر باشد دولت مسئولیت پذیرتر و پاسخگوتر می شود و به مطالبات جامعه ترتیب اثر می دهد، افزود: وقتی نیروهای اجتماعی قوی تر شدند دولتمردان در مقابل نیروهای اجتماعی تصمیمات قوی تری می گیرند بنابراین سمن ها باید بدون در نظر گرفتن نفع شخصی در جامعه خدمت کنند.


رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی شهر همدان نیز با بیان اینکه استفاده از توان سمن ها در مدیریت شهری راهگشا خواهد بود، گفت: باید از این پتانسیل استفاده کرد.


کامران گردان با اشاره به اینکه مشارکت مردمی سرلوحه کار مدیریت شهری است، گفت: تعامل بین سمن ها و شورای شهر تقویت شده و ارتباط موثری بین این دو مجموعه وجود دارد.


مسئول کمیته برنامه ریزی و سیاست گذاری سمن های استان همدان نیز با بیان اینکه سازمان های مردم نهاد ریشه در تاریخ دارند و فراز و نشیبی در طول تاریخ گذرانده اند، بیان کرد: سازمان های مردم نهاد از سال ۱۳۷۶ به صورت رسمی در ایران شکل گرفت و در طول ۲۰ سال فعالیت فراز و نشیب هایی داشته و گاهی پررنگ و گاهی کمرنگ بوده است.


قاسم وکیلی با اشاره به اینکه سال های اخیر اوج فعالیت و حضور و پررنگ شدن نقش سازمان های مردم نهاد است، افزود:ساختار سازمان های مردم نهاد از ۳ مولفه ی پیچیدگی، رسمی و تمرکز برخوردار است.

وی با بیان اینکه تعداد ۴۰۰ سمن با ۳۰هزار عضو از همه اقشار در استان همدان وجود دارد که بخش عمده آن در شهر همدان فعال است، گفت: کمیته سیاست گذاری، نماینده سمن ها در هیئت نظارت، مجلس مشورتی، شورای مرکزی و وجود ۸ اتاق فکر از ارکان سازمان های مردم نهاد است.


منبع:مهر

 

 

                               

امنیت     سمن ها     معاون سیاسی            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :