موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست گندم

a/87075 :کد

0

خرید گندم در رزن از مرز ۸۰ هزار تن گذشت

  دوشنبه ۰۴ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۸:۳۹
تعداد بازدید : ۲۹۳   
 تحلیل ایران -خرید گندم در رزن از مرز ۸۰ هزار تن گذشت

فرماندار رزن گفت: خرید گندم در رزن از مرز ۸۰ هزار تن گذشت.

فرماندار رزن گفت: خرید گندم در رزن از مرز 80 هزار تن گذشت.

به گزارش تحلیل ایران،فتحعلی حسینی  در کارگروه کشاورزی شهرستان رزن از خرید بیش از 80 هزار تن گندم در شهرستان رزن خبر داد و اظهار کرد: از این میزان 68 هزار تن توسط اداره تعاون روستایی و 12 هزار تن توسط سیلوی گندم رزن خریداری شده است.

 

وی افزود: در سال زراعی جاری 91 هزار هکتار غلات در سطح شهرستان کشت شده که پیش‌بینی می‌شود بیش از 160 هزار تن گندم و 30 هزار تن جو برداشت شود.

 

فرماندار رزن در ادامه شهرستان رزن را پایلوت مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در استان عنوان کرد و گفت: از 32 هزار هکتار اراضی آبی این شهرستان 30 هزار هکتار به آبیاری تحت فشار مجهز شده است.

 

وی خاطرنشان کرد: شهرستان رزن با هفت درصد جمعیت استان و 14 درصد از مساحت استان 17 درصد تولیدات محصولات کشاورزی استان را تولید می‌کند.

 

حسینی به اهمیت اصلاح الگوی مصرف در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: در کنار استفاده از آبیاری مکانیزه باید به سمت کشت محصولات کم‌آب‏‌بر همچون رازیانه پیش رویم.

 

وی ادامه داد: در این راستا در سال زراعی جاری بیش از 2 هزار و 500 هکتار رازیانه در شهرستان رزن کشت شده که نسبت به سال گذشته رشد دو برابری را نشان می‌دهد.

 

فرماندار رزن یکی از راه‌های صرفه جویی در مصرف آب در حوزه کشاورزی را استفاده از کشت محصولات کم آب‎بر یا کاهش کشت محصولاتی که نیاز به آب کشاورزی زیادی دارند عنوان کرد و ادامه داد: کشت سیب زمینی از 6 هزار و 500 هکتار در سال 94 به 5 هزار و 700 هکتار در سال جاری کاهش یافته است.

 

وی با بیان اینکه کشت زعفران با 8.5 هکتار در سال 94 به 10.5 هکتار در سال 95 افزایش یافته است، بیان کرد: باید در خصوص محصولات کم‎آب‎بر و الگو قرار دادن کاشت برخی محصولات کشاورزی در منطقه در راستای افزایش راندمان با کمترین مصرف آب برنامه‎ریزی شود.

 

حسینی توجه به مسئله حفظ ذخایر آب‌های زیرزمینی را حائز اهمیت دانست و ادامه داد: باید در این راستا NGOهای آب، فعالیت خود را شروع کنند چراکه 90 درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و این امر نیازمند بازنگری در شیوه مصرف آب در این بخش است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه از سال 93 تاکنون 71 میلیون متر مکعب آب در رزن صرفه‌جویی شده است افزود: با تمهیدات اندیشیده شده از سال 93 بیش از 300 حلقه چاه غیر مجاز مسدود شده است.

 

فرماندار رزن با بیان اینکه با مشکل حمل گندم در شهرستان مواجه هستیم افزود: 90 درصد گندم خریداری شده به لحاظ مشکلات حمل و نقل در فضای باز تجمیع شده که این مشکل هرچه زودتر باید رفع شود.

 

وی با بیان اینکه مشکل عمده دیگری که با آن مواجه هستیم عدم پرداخت پول گندم‌کاران شهرستان رزن و از سوی دیگر فشار بانک‌ها برای پرداخت اقساط کشاورزان است، خاطرنشان کرد: سال گذشته پول کشاورزان را در مدت یک ماه تا 45 روزه پرداخت کردیم.

منبع:فارس

                               

گندم                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :