موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست جنگل

a/94114 :کد

0

۷۰۰۰ هکتار جنگل دست کاشت در استان همدان ایجاد شده است

  چهارشنبه ۰۳ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۴
تعداد بازدید : ۳۹۱   
 تحلیل ایران -۷۰۰۰ هکتار جنگل دست کاشت در استان همدان ایجاد شده است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به مساحت ۷۰۰۰ هکتاری جنگل های دست کاشت در استان همدان افزود: ۵۷۰ هکتار از این جنگل ها توسط اداره منابع طبیعی نگهداری می شود.

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با اشاره به مساحت ۷۰۰۰ هکتاری جنگل های دست کاشت در استان همدان افزود: ۵۷۰ هکتار از این جنگل ها توسط اداره منابع طبیعی نگهداری می شود.


به گزارش تحلیل ایران،محمدرضا همتی افزود: در استان همدان ۷۰۰۰ هکتار جنگل دست کاشت وجود دارد که حدود یک هزار و ۳۲۶ هکتار از آن برای نگهداری و بهره برداری با حفظ مالکیت دولت، تحویل شهرداری ها شده است.

 

وی با تاکید بر کمبود منابع آبی و وضعیت نامطلوب این جنگل ها گفت: ۵۷۰ هکتار از این جنگل ها در حاشیه جاده ها و راه های ورودی و خروجی استان همدان کاشته شده و توسط منابع طبیعی آبیاری و نگهداری می شود.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه به علت کمبود آب و اعتبارات در این بخش، وضعیت جنگل های دست کاشت مطلوب نیست و بهبود وضعیت آن ها نیاز به مساعدت دارد، افزود: کمبود آب، تبخیر و تعرق بالا، باد شدید و یخبندان زمستانه و بهاره از جمله دلایل محدودیت توسعه جنگل در استان همدان است.

 

همتی با تاکید بر حفاظت این جنگل ها توسط منابع طبیعی به شیوه مطلوب افزود: حفاظت از این جنگل ها با توجه به روند محدود توسعه آنها، از جمله اولویت های منابع طبیعی است.

 

وی در ادامه علف زنی حاشیه جاده ها را از اقدامات صورت گرفته در راستای حفاظت از جنگل های دست کاشت عنوان کرد و افزود: با این اقدام درصد حریق به پایین ترین درجه رسیده است.

 

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان به احداث آتش برها اشاره کرد و در این خصوص گفت: با تراکتور یا بیل مکانیکی، شیاری تا عمق ۶۰ سانتی متر در کنار درختان ایجاد می کنیم تا در صورت حریق، آتش به بقیه مناطق و سایر درختان سرایت نکند.

 

محمدرضا همتی احداث آتش بر در حوزه های در معرض آتش سوزی را ۱۰ متر دانست و افزود: این اقدام در پیشگیری از حریق بسیار مهم و راهگشا است.

منبع:مهر


                               

هکتار                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :