موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی نمایشگاه

a/106758 :کد

مدیر موزه عبرت ایران گفت؛

برپایی نمایشگاه موزه عبرت درمهران

  ﺳﻪشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۵ — ۰۸:۲۷
تعداد بازدید : ۱۶۹   
 تحلیل ایران -برپایی نمایشگاه موزه عبرت درمهران

نمایشگاه موزه عبرت ایران به همت اداره کل اطلاعات استان ایلام همزمان با ایام پیاده روی بزرگ زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی مهران بر پا شد.

نمایشگاه موزه عبرت ایران به همت اداره کل اطلاعات استان ایلام همزمان با ایام پیاده روی بزرگ زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی مهران بر پا شد.

 

به گزارش تحلیل ایران؛مدیر موزه عبرت ایران اظهار کرد: در این نمایشگاه ساختمان بازداشتگاه کمیته مشترک خرابکاری ساواک و شهربانی شبیه سازی شده و صحنه های مربوط به شکنجه زندانیان در سال های 50 تا 57 بازسازی شده است.


قاسم حسن پور با بیان اینکه کمیته مشترک ساواک و شهربانی در سال 1311 به دستور رضا شاه آغاز بکار کرد و در سال 1316 به بهره برداری رسید، گفت: ساختمان بازداشتگاه این کمیته چندلایه حفاظتی داشته و افراد به هیچ عنوان امکان فرار از این ساختمان را نداشتند زیرا دیوارهای بلند این ساختمان سابقه فرار زندانیان را به صفر رسانده است.


وی یادآور شد: در این نمایشگاه بوسیله ماکت هایی و با زبان هنر صحنه های مربوط به بدو ورود زندانیان به ساختمان بازداشتگاه و نحوه شکنجه آنها بازسازی شده و نمونه هایی از ابزارهای مورد استفاده برای شکنجه در معرض دید قرار داده شده است.


حسن پور تاکید کرد: این بازداشتگاه شامل اتاق افسر نگهبان، در اصلی موزه عبرت ایران، غرفه فساد خاندان پهلوی، اسلحه خانه، اسامی زندانیان سیاسی قبل از انقلاب روی پلاک های نصب شده، محل نگهداری البسه زندان، اتاق پانسمان، اتاق ملاقات، عکاسخانه، غرفه یادگاری های دوران زندان، سلول عمومی، دور دایره، اتومبیل‌های روسای ساواک و حمام است.


مدیر موزه عبرت ایران لگد زدن بر شکم زن حامله، لگد زدن، با مشت کوبیدن بر دهان و شکستن دندان‌ها، مشت زدن (کوبیدن)، دوانیدن بر روی برف و یخ با پای زخمی، زدن لگد به زانو، شکم و زیر شکم زندانی، بستن به نرده‌های حیاط و دیوارها، بر روی شکم خوابانیدن و با زانو بر پشت فشار آوردن و سر متهم را به سوی بالا کشیدن، سوزانیدن لب متهم، وصل کردن جریان برق به زندانی، حبس کردن در یک سلول متعفن، آپولو، آزار دادن بچه‌های شیر‌خواره برای گرفتن اقرار از مادر و پدر، نمک پاشیدن روی زخم، گذاشتن پا لای در و شکستن آن، انداختن در داخل حوض آب، دستبند قپانی و شکنجه روحی و روانی جهت شکستن مقاومت زندانی را از جمله روش های شکنجه زندانیان در این بازداشتگاه عنوان کرد.


حسن پور تاکید کرد: ساختمان اصلی این بازداشتگاه در تهران میدان امام خمینی (ره) قرار دارد و بازسازی صحنه های آن با استفاده از خاطرات زندانیان سیاسی قبل از انقلاب از این بازداشتگاه مخوف، انجام شده است.


وی یادآور شد: این زندان دارای چندین لایه حفاظتی است و هرگاه یکی از زندانیان می توانست از یک لایه فرار کند، در لایه بعدی گرفتار می‌شد و در حقیقت فرار از این زندان صفر بود.


وی ادامه داد: ساختمان طوری طراحی شده است که هیچ صدایی از داخل به بیرون نمی‌رود؛ ضمن اینکه در تابستان هوا به شدت گرم و در زمستان نیز هوا به شدت سرد است.


حسن‌پور با بیان اینکه هیچ نوری به داخل سلول‌ها نفوذ نداشته است، اظهار داشت: بیش از 90 نوع شکنجه در این زندان انجام می‌شد که ساده‌ترین آن، کابل‌های قطوری است که به کف پا می‌زدند.


وی با اشاره به فوت 57 نفر در اثر شکنجه در این زندان، گفت: از سال 50 تا 57، گزارش‌ها نشان می‌دهد که هشت هزار و 442 نفر در این زندان بازداشت شده و تحت شکنجه قرار گرفتند که البته آمارها حاکی است که این رقم حدود 10 هزار نفر است.


مدیر موزه عبرت ایران افزود: نمایشگاه موزه عبرت ایران در نرسیده به پایانه مرزی مهران در مکانی به مساحت 800 مترمربع برپا شده است و از امروز تا 10 آذرماه پذیرای عموم زائران و مردم استان های مختلف کشور است.


حسن پور با تاکید بر اینکه در بحث دشمن شناسی مردم باید با اقدامات آمریکا و اسرائیل به عنوان حمایت کنندگان اصلی رژیم پهلوی آشنا شوند، اضافه کرد: این نمایشگاه با هدف آشنایی مردم با جنایات رژیم پهلوی برپا شده است.


وی از عموم زائران، مردم استان ایلام و دانش آموزان و دانشگاهیان خواست از این نمایشگاه بازدید کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :