موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی مرزمهران

a/107400 :کد

فرمانده ناجا؛

بازدید سرداراشتری ازمرزمهران

  یکشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۵ — ۱۲:۱۴
تعداد بازدید : ۲۲۸   
 تحلیل ایران -بازدید سرداراشتری ازمرزمهران

سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی صبح یکشنبه برای بازدید از مرز مهران و بررسی روند خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی با استقبال محمرضا مروارید استاندار ایلام و جمعی از فرماندهان انتظامی و مرزبانی

سردار حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی صبح یکشنبه برای بازدید از مرز مهران و بررسی روند خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی با استقبال محمرضا مروارید استاندار ایلام و جمعی از فرماندهان انتظامی و مرزبانی وارد مرز مهران شد.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، سردار اشتری پس از بازدید از این گذرگاه مرزی در جلسه ستاد اربعین استان ایلام شرکت می کند تا از تزدیک روند ارائه خدمات نیروهای انتظامی و مرزبانی و دیگر دستگاه ها به زائران و مشکلات موجود را بررسی کند.

 

روز گذشته (شنبه) نیز عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و مرتضی سلیمی سرپرست معاونت امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران نیز در این پایانه مرزی حضور داشته و پس از بازدید در جلسه ستاد اربعین استان ایلام شرکت کردند.

 

چند روز گذشته وزرای ارشاد اسلامی و اطلاعات، جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین ، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی ، معاونان وزرا، مقامات و سایر مسئولان از این گذرگاه بازدید کرده اند.

 

از 10 آبان مصادف با اول ماه صفر حدود یک میلیون نفر از مرز برای شرکت در راهپیمایی اربعین حسینی از مرز مهران وارد کشور عراق شده اند؛ با یک طرفه شدن این مرز از روز پنجشنبه هفته گذشته فقط زائران می توانند از آن برای بازگشت بداخل خاک ایران استفاده کنند.

 

مرز مهران در 95 کیلومتری جنوب غربی ایلام بدلیل کوتاهی مسیر و نزدیکی به شهرهای مذهبی عراق و امنیت مطلوب، مهمترین کانون تردد زائران به عتبات عالیات محسوب می شود.

 

ایران از از 11 تا 20 صفر (21 تا 30 آبان) 800 هزار زائر وارد شده از مرزهای سه گانه به کشور حدود 450 هزار نفر گذرگاه مرزی مهران را برای ورود به داخل کشور انتخاب کرده اند.

 

گذرگاه مهران در استان ایلام و گذرگاه های شلمچه و چذابه در استان خوزستان سه مکانی است که زائران اربعین حسینی برای ورود و خروج از امکانات آن استفاده می کنند.

 

چهلمین روز شهادت حضرت اباعبدالحسین (ع) امام سوم شیعان به اربعین شهرت داشته و راهپیمایی اربعین به عنوان بزرگترین گردهمایی بشری جهان، در عراق به طرف کربلا برگزار می شود.

 

جمعیت حاضر در این راهپیمایی همه ساله میلیون‌ها نفر تخمین زده می‌شود و طبق اعلام ستاد مرکزی اربعین از ابتدای ماه صفرتا کنون 2 میلیون زائر اربعین حسینی از سه مبادی مرزی مهران،چذابه و شلمچه به عتبات عالیات سفر کردند.

 

زائران ایرانی مسیر 80 کیلومتری نجف مقدس تا کربلای معلی را برای پیاده ‌روی انتخاب می‌کنند در این مسیر به تعداد یک هزار و 452 ستون (عمود) برای راهپیمایان پیش بینی شده که فاصله بین هر ستون 50 متر است.

 

با متوسط پیاده روی هفت تا هشت ساعت در هر روز، فاصله شهر نجف تا کربلا را می توان در سه تا چهار روز با پای پیاده طی کرد.

 

هم اکنون موج بازگشت زائران از کشور عراق در پایانه مرزی مهران در حال انجام است.

 

مرز بین المللی مهران در فاصله 95 کیلومتری جنوب باختری شهر ایلام قرار دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :