موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بازگشت زوار

a/107637 :کد

جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت؛

۷۰ درصد زائرین ایرانی به کشور بازگشته اند

  ﺳﻪشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵ — ۱۱:۳۷
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -۷۰ درصد زائرین ایرانی به کشور بازگشته اند

جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت:بیش از ۷۰درصد افراد مشرف شده به کربلای معلی به کشوربازگشته اندو انتظار می رود تا ۲ روز آینده با بازگشت کامل زائران، تردد در پایانه های مرزی به روال عادی خود باز گردد.

جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت:بیش از 70درصد افراد مشرف شده به کربلای معلی به کشوربازگشته اندو انتظار می رود تا 2 روز آینده با بازگشت کامل زائران، تردد در پایانه های مرزی به روال عادی خود باز گردد.

 

به گزارش تحلیل ایران؛سردار سرتیپ اسکندر مومنی اضافه کرد: بخش مهمی از زائران بازگشته از عتبات عالیات از طریق مرز بین المللی مهران مهران در استان ایلام وارد کشور می شوند.

 

به گفته وی، به دستور رئیس ستاد نیروهای مسلح ظرفیت لجستیکی (اتوبوس) یگان های ارتش، سپاه، وزارت دفاع و نیروی انتظامی برای انتقال زائران به مرکز کشور بسیج شده و در گذرگاه مهران بیش از یک هزار و 200 دستگاه اتوبوس مستقر است.

 

سردار مومنی افزود: بیش از 50 درصد زائران خروجی از مرز مهران با خودوری شخصی که در پارکینگ های حاشیه گذرگاه، شهر مهران پارک کرده به این مرز مراجعه کرده اند که اکنون نیز با همین خودروها عازم شهر و دیارشان هستند و این کمک بزرگی در انجام فرآیند انتقال است.

 

هم اکنون به منظور سهولت در تردد زائران به مرکز کشور مسیر مهران به ایلام از سمت گذرگاه مرزی یک طرفه شده و مسیر ایلام - ملکشاهی - مهران بعنوان مسیر جایگزین برای رسیدن به مهران پیش بینی شده است.

 

همچنین با توجه به موج بازگشت زائرین از کربلای معلی و تردد زیاد خودروها در مسیر ایلام - شباب - حمیل در کرمانشاه این مسیر نیز یک طرفه شده و فقط تردد از سمت ایلام آزاد است.

** پیشنهاد افزایش 2 گذرگاه مرزی
جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی افزود: برای سال آینده باید حداقل 2 گذرگاه مرزی به شمار پایانه های فعلی اضافه شود تا جوابگوی خیل عظیم عزادران حسینی برای سفر به عتبات عالیات در ایام منتهی به اربعین باشند.

 

سردار مومنی ادامه داد: مسئولان مرتبط باید نسبت به تصمیم گیری برای موضوع روادید اقدام کرده و در این ارتباط به صورت جدی بازنگری کرده و چاره ای برای کاهش برخی مشکلات زائران در کشور بیندیشند.

 

وی با اشاره به اینکه در مدت کمتر از 10 سال اربعین حسینی به فصل گرم سال منتقل می شود، گفت: همه مردم ایران مشتاق حضور در این راهپیمایی هستند و همه ساله بر تعداد زائران افزوده می شود.

 

جانشین فرمانده ناجا اظهار کرد: پاسخ به این استقبال نیازمند توسعه زیر ساخت های حمل و نقل زمینی، هوایی و زیلی منتهی به گذرگاه های مرزی از جمله مهران است تا بتوان میزان پیاده روی زائران در داخل کشور را به کمتر از یک هزار متر رساند.

 

سردار مومنی یادآور شد: مهران در تابستان یکی از مناطق گرمسیر کشور است و از این رو لازم است تجهیزات خنک کننده در پایانه ها و توقف گاه های مسافران برای فصل های گرم ایجاد شود.
راهپیمایی اربعین، پیاده روی مسلمانان و آزادی خواهان کشورهای مختلف در عراق به طرف کربلا به مناسبت اربعین حسینی است.

 

مرز مهران بدلیل کوتاهی مسیر و نزدیکی به شهرهای مذهبی عراق و امنیت مطلوب، مهمترین کانون تردد زائران به عتبات عالیات محسوب می شود.

 

گذرگاه مهران با فاصله در استان ایلام و گذرگاه های شلمچه و چذابه در استان خوزستان سه مکانی است که زائران اربعین حسینی برای ورود و خروج از امکانات آن استفاده می کنند.

 

زائران ایرانی مسیر 80 کیلومتری نجف مقدس تا کربلای معلی را برای پیاده ‌روی انتخاب می‌کنند در این مسیر به تعداد یک هزار و 452 ستون (عمود) برای راهپیمایان پیش بینی شده که فاصله بین هر ستون 50 متر است.

 

با متوسط پیاده روی هفت تا هشت ساعت در هر روز، فاصله شهر نجف تا کربلا را می توان در سه تا چهار روز با پای پیاده طی کرد.

 

هم اکنون موج بازگشت زائران از کشور عراق در پایانه مرزی مهران در حال انجام است.

                               

بازگشت     زوار     مرزمهران     کشور     ایلام    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :