موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/113824 :کد

مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی اصفهان:

بازسازی کاخ «جهان نما» در شورای فنی میراث‌فرهنگی در حال بررسی است

  چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ — ۱۰:۴۰
تعداد بازدید : ۱۴۳   
 تحلیل ایران -بازسازی کاخ «جهان نما» در شورای فنی میراث‌فرهنگی در حال بررسی است

مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی اصفهان گفت: بازسازی کاخ جهان نما در شورای فنی استان اصفهان مصوب شده و جنبه‌های کارشناسی بازسازی این کاخ درحال بررسی در شورای فنی میراث‌فرهنگی است.

مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی اصفهان گفت: بازسازی کاخ جهان نما در شورای فنی استان اصفهان مصوب شده و جنبه‌های کارشناسی بازسازی این کاخ درحال بررسی در شورای فنی میراث‌فرهنگی است.

به گزارش تحلیل ایران علمدار علیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در ارتباط با بازسازی کاخ جهان‌نما بر روی پایه‌های کشف شده از این بنا در خیابان چهارباغ عباسی اظهار داشت: بازسازی کاخ جهان نما در شورای فنی استان مطرح و مصوب  شد و به منظور ادامه بررسی‌ها به شورای فنی تهران ارسال شده است.

 

وی افزود: رویکرد مشترک میراث‌فرهنگی و شهرداری اصفهان این است که چهارباغ در آینده نزدیک به پیاده گذر تاریخی و گردشگری تبدیل و تردد ماشین‌ها در این خیابان ممنوع می‌شود و بر این اساس رویکرد بازسازی کاخ جهان‌نما خللی در تردد و رفت‌ و آمدهای این خیابان ایجاد نمی‌کند.

 

مسئول باستان‌شناسی میراث‌فرهنگی اصفهان تاکید کرد: همچنین با توجه به اینکه مترو در عمق ۱۸ متری زیر سطح حرکت می‌کند تداخلی با این کاخ و آثار تاریخی ندارد.

 

وی ادامه داد: هم اکنون جنبه‌های کارشناسی بازسازی این کاخ در حال بررسی در شورای فنی سازمان میراث‌فرهنگی است و اگر در جمع بندی نهایی این مسئله تایید شود میراث فرهنگی آمادگی برای بازسازی این کاخ را به طور کامل و مطابق نقشه‌های قدیمی دارد.

 

تخریب کاخ جهان نمای اصفهان در زمان ظل السلطان قاجاری به بهانه های واهی

علیان بیان داشت: در سفرنامه‌ جهانگردی به نام «دیولافوا» درباره‌ی کاخ جهان‌نما در اصفهان آمده است که این عمارت تفریحی و خارج از دولت‌خانه‌ صفوی قرار داشته است و همچنین در مسیر مستقیم عمارت، نخست چهارباغ، سپس «جهان‌نما»، بعد از آن ۳۳ پل و در نهایت چهارباغ بالای کنونی تا باغ هزار جریب قرار دارد.

 

وی اضافه کرد: این کاخ در زمان «شاه عباس صفوی» ساخته شد و از فراز آن چهارباغ تا کوه صفه به راحتی دیده می‌شد و به همین خاطر «جهان‌نما» نامیده شد اما در زمان قاجاریه توسط ظل السلطان به بهانه‌های واهی تخریب شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :