موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/123065 :کد

در اصفهان:

زخم بی‌توجهی مسئولان بر پیکره بنای تاریخی

  دوشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۱۷
تعداد بازدید : ۲۷۸   
 تحلیل ایران -زخم بی‌توجهی مسئولان بر پیکره بنای تاریخی

نقش سوختگی بر دیواره‌ها و پنجره مشبک چوبی مربوط به سقاخانه مسجد سید تنها بخشی از نشانه‌هایی است که با زبان بی‌زبانی بی توجهی مسئولان ذی‌ربط به این مسجد تاریخی را فریاد می زند.

نقش سوختگی بر دیواره‌ها و پنجره مشبک چوبی مربوط به سقاخانه مسجد سید تنها بخشی از نشانه‌هایی است که با زبان بی‌زبانی بی توجهی مسئولان ذی‌ربط به این مسجد تاریخی را فریاد می زند.


به گزارش تحلیل ایران سال‌هاست که نام زیبای شهر «گنبدهای فیروزه‌ای» بر پیشانی پایتخت فرهنگی جهان اسلام می‌درخشد و شاید هیچ توصیفی تاکنون نتوانسته است جای این نام و نشان را برای اصفهان بگیرد چراکه شهر اصفهان مفتخر به وجود صدها مسجد تاریخی بی نظیر است که هر روز و هر روزه با فیروزه‌ایِ گنبدها و مناره‌های سربه فلک کشیده، نقش و نگار زیبای کاشی‌ها و معرق‌های بی بدیل دیواره‌هایش نقش معنویت بر آسمان دل گردشگران می‌کشد.

 

در طول این سال‌ها مساجد میدان نقش جهان بیش از دیگر مساجد تاریخی اصفهان مورد توجه مسئولان بوده است و گرچه مساجدی مانند مسجد امام و چهارباغ پس از ده‌ها سال هنوز از دست داربست‌های فلزی رها نشده است اما چهره زشت برخی از دیگر مساجد تاریخی اصفهان مانند مسجد سید (متعلق به دوره قاجار) نشان می‌دهد که تا همین اندازه توجه نیز برای این مساجد به کار گرفته نشده است.

 

شاید بخشی از این بی توجهی از مدیریت دوگانه این مساجد ناشی می شود به نوعی که موج عدم تفاهم اوقاف و میراث فرهنگی تنها وضعیت اسف انگیزی به این مسجد بخشیده است که شاید بخشی از آن دیگر قابل جبران نباشد.

 

همین سال گذشته بود که خبرنگار مهر، راجع به وضعیت ناگوار این مسجد به ویژه درب ورودی کوچه پشتی مسجد هشدار و از میراث فرهنگی درباره وضعیت مسجد سوال کرد و جواب‌های ضد و نقیضی مانند لزوم تایید اوقاف و اهمیت نداشتن درب پشتی مسجد به دلیل عدم ورود گردشگران دریافت کرد.

در نهایت نیز میراث این گونه پاسخ داد که یگان حفاظت میراث همان روز به محل اعزام و در صورت مشاهده مشکلی در درب دوم ورودی مسجد اقدامات جدی انجام می‌شود.

اما بازدید دوباره از این مسجد نشان می دهد که نه تنها هیچ اقدامی در راستای رفع این مشکلات انجام نشده است بلکه تفاوت درب پشتی و غیراصلی مسجد سید با درب اصلی تنها یک بهانه است چراکه داخل مسجد و درب ورودی گردشگران نیز از آسیب‌های بی‌توجهی در امان نمانده است.

 

مینا امینی کارشناس آثار تاریخی مسجد سید اصفهان را نیازمند توجه جدی مسئولان برشمرد و گفت: تمام بخش‌های داخلی و خارجی مسجد دچار مشکلات زیربنایی و روبنایی است که اگر توجه جدی برای آن انجام نشود در سال‌های آینده یکی از زیباترین بناهای تاریخی اصفهان را به عنوان یک جاذبه گردشگری از دست خواهیم داد.

 

این کارشناس آثار تاریخی با بیان اینکه مسجد سید اصفهان زیبایی‌های خاص خود را دارد که نباید با دیگر مساجد مقایسه شود، گفت: هزینه تعمیرات این مسجد به دلیل عدم توجه جدی در سال‌های گذشته زیاد شده است و لازم است میراث‌فرهنگی در سطح کشور و مسئولان دیگر نهادهای تاثیرگذار استانی برای نجات این مسجد وارد عمل شوند.

 

استفاده از بی بدیل‌ترین صنایع دستی اصفهان در تزئینات درب پشتی مسجد

وی در ارتباط با ورودی دوم این مسجد نیز گفت: درب پشتی مسجد اتفاقا می تواند یکی از جادذبه‌های پرافتخار گردشگری اصفهان باشد چراکه از یکی از بی‌بدیل‌ترین صنایع دستی اصفهان یعنی نوعی از منبت که هر نقش آن باید به شکل جداگانه نصب شود بهره برده است.

 

وی افزود: از سویی این بخش دارای یکی از مظاهر معماری اصفهان یعنی پنجره‌های مشبک چوبی است که میراث دست به احیای آن در کوچه‌های اطراف میدان نقش جهان زده است اما از یک نماد زنده در این مسجد چشم پوشیده است.


این کارشناس آثار تاریخی تاکید کرد: مشکل اینجا است که از این پنجره مشبک که مربوط به سقاخانه این مسجد بوده است و به شکل متقارن در دو طرف درب چوبی مسجد واقع شده است تنها نیمه ای شکسته باقی مانده است و از  پنجره دیگر نیز که تا سال گذشته وجود داشت به کلی خبری نیست.

 

سقاخانه مسجد سید از آجر و نخاله‌های ساختمانی پر شده است 

بر اساس مشاهدات خبرنگار مهر، سقاخانه مذکور از آجر و نخاله‌های ساختمانی پر شده است و این در حالی است که از یک سو این حجم از آجر موجب آسیبب رسیدن به بنای سقاخانه شده و از سوی دیگر سالها است برخلاف گفته مسئولان در ارتباط با پاکسازی نخاله‌های ساختمانی پس از تعمیرات، از این مکان تکان نخورده است.

 

شوره زدگی دیواره های داخلی مساجد، وجود کیسه‌های سیمان در کنار پنجره مشبک شبستان آن هم در پربازدیدترین فصل گردشگری اصفهان،ترک دیواره‌ها، تعمیر نکردن کاشی‌های افتاده مسجد پس از سالهای سال، گچ کشیدن بی قواره در حاشیه کاشی‌های تاریخی مسجد، شکستگی‌های درب اصلی مسجد و از میان رفتن زیبایی پنجره های مشبک چوبی در حیاط مسجد به دلیل رنگ نشدن از مواردی است که در یک بازدید کوتاه از این مسجد تاریخی قابل مشاهده است و در تصاویر نیز مشاهده می کنید.

 
                               

مسئولان     مسجد     فرهنگی     اصفهان        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :