موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/148232 :کد

کرمان:

چه‌خوانان سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار تجلیل شدند

  یکشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۸ — ۱۴:۵۸
تعداد بازدید : ۵۴   
 تحلیل ایران -چه‌خوانان سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار تجلیل شدند

با حضور پورابراهیمی از ۲۵ بچه‌خوان نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار تجلیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران ،یازدهمین شب از نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار شامگاه شنبه با حضور محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی، ابوذر حسینی‌نسب رئیس بسیج هنرمندان سپاه ثارالله استان کرمان و جمع با شکوهی از علاقه‌مندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) در سقاخانه و دارالشفای حضرت ابوالفضل(ع) روستای ده‌زیار برگزار شد.

 

در یازدهمین شب از نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار از 25 بچه‌خوان این دوره از سوگواره تعزیه با اهدای جوایز تجلیل شد.

 

ثارالله انکوتی دبیر اجرایی نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار در این مراسم با اشاره به جایگاه هنر آیینی‌مذهبی تعزیه اظهار داشت: تعزیه نقش بسیار مهمی در ترویج معارف اسلامی و سیره اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) دارد.

 

وی با بیان اینکه در اجرای یک گروه تعزیه هنرمندانی با سنین مختلف همکاری دارند گفت: در این بین اجرای زیبای یک بچه‌خوان تعزیه و اثرگذاری آن بر مخاطب تعزیه بر کسی پوشیده نیست چرا که بچه‌خوان تعزیه با سادگی هرچه تمام‌تر و خلوص نیت بیشتر نقش خود را شبیه‌خوانی می‌کند.

دبیر اجرایی نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار با بیان اینکه در این دوره سوگواره مجلس شهادت حضرت مسلم‌ابن‌عقیل(ع) در بخش رقابتی اجرای عمومی شد افزود: در اجرای مجلس تعزیه مسلم(ع) سه یا چهار بچه‌خوان شبیه طفلان مسلم(ع)، فرزند هانی و فرزند طوعه را شبیه‌خوانی می‌کنند.

 

وی با اشاره به اینکه تجلیل از بچه‌خوانان تعزیه در ایجاد انگیزه و ماندگاری آنها در این هنر آیینی می‌تواند موثر باشد خاطر نشان کرد: در تمام هفت دوره سوگواره تعزیه ده‌زیار از تمام بچه‌خوانان تعزیه طی مراسمی و با حضور مسئولان تجلیل به عمل می‌آید.

به گزارش تسنیم آیین اختتامیه و تجلیل از برگزیدگان نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار و قرائت بیانیه هیئت داوران امشب راس ساعت 20:30 در محل سقاخانه و دارالشفای حضرت ابوالفضل(ع) ده‌زیار برگزار می‌شود.

 

منبع:تسنیم

 

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :