موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان کرمان

a/46789 :کد

0

رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به کرمان سفر می کند

  دوشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۴ — ۱۶:۱۷
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به کرمان سفر می کند

جشن ثبت جهانی روستای صخره‌ای میمند در سفر یکروزه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به کرمان برگزار می‌شود.

جشن بزرگ ثبت جهانی روستای صخره‌ای میمند با حضور استاندار کرمان و مدیران استانی در سفر یکروزه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به کرمان، در روستای تاریخی میمند برگزار می‌شود.


مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان معرفی روستای تاریخی میمند در ابعاد ملی و بین‌المللی و همچنین مشارکت دادن مردم در حفاظت و نگهداری از این منطقه تاریخی یکی از اهداف برگزاری این جشن عنوان کرد و گفت: به مناسبت ثبت جهانی روستای صخره‌ای میمند جشنی به همین منظور روز سه شنبه در محل روستای تاریخی میمند در حال تدارک است تا گرامیداشتی در خور این منطقه تاریخی منحصر به ‌فرد برگزار شود.


محمود وفایی افزود: حافظان اصلی آثار تاریخی مردمان و ساکنان منطقه‌ای هستند بنابراین چنین وقایعی می‌تواند بیش از پیش موجب ورود مردم و آگاهی بخشی به مردم در راستای نگهداری از این گونه مناطق تاریخی باشد.


ارتباط با فعالان عرصه گردشگری استان، بازدید از باغ فتح آباد، حضور در جشن ملی ثبت روستای صخره‌ای میمند و بازدید از خانه حاج آقا علی رفسنجان و بازار بزرگ و کاروانسرای وکیل کرمان و حضور در جشن ثبت جهانی میمند در خانه شهر کرمان از اهم برنامه های سفر یکروزه معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به کرمان می باشد.


به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان،مسعود سلطانی فر در ۱۰ بهمن ۱۳۹۲ و پس از استعفای محمدعلی نجفی از ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حسن روحانی، طی حکمی مسعود سلطانی‌فر را به عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منصوب نمود


از سوابق کاری وی می توان به دو سال قائم مقام و هچنین معاونت اداری و مالی سازمان تربیت بدنی کشور، چهار سال عضویت در شورای عالی اداری کشور، چهار سال عضویت در شورای عالی اطلاع‌رسانی کشور، دوازده سال سابقه استانداری در سه استان؛ گیلان، زنجان و مرکزی، هشت سال معاون سیاسی در استانداری‌های فارس، همدان و هرمزگان، معاون اسبق سازمان تربیت بدنی کشور، شش سال در مرکز پژوهش‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام، عضو غیرموظف هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش اشاره کرد.چشم انداز فرهنگی میمند به عنوان نوزدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران و سومین اثر تاریخی استان کرمان 13 تیرماه سال جاری در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

 

چشم انداز فرهنگی میمند در سی و نهمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) در شهر بن آلمان در فهرست آثار جهانی ثبت شد.

 

پرونده میمند دو سال قبل نیز مطرح شد اما به دلیل برخی نواقص نتوانست به ثبت برسد که در اجلاس بن آلمان با همت مسوولان سازمان میراث فرهنگی، استاندار کرمان و کارشناسان توانمند کشورمان نواقص آن رفع و ملاک های یونسکو محقق شد به گونه ای که با اجماع از تصویب اعضای کمیته گذشت.

 

روستای صخره ای و دستکند میمند با قدمت چند هزار ساله از نخستین سکونتگاه های بشری و از مواریث باستانی ایران است که در 38 کیلومتری شمال شرقی شهرستان شهربابک در استان کرمان با وسعت 420 کیلومتر مربع و در ارتفاع 2 هزار و 240 متر از سطح دریا واقع است.


منبع : سایت استانداری کرمان

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :