موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست قنات

a/78808 :کد

0

مرگ تدریجی قنات‌های سیرجان

  جمعه ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۴:۲۶
تعداد بازدید : ۴۸۱   
 تحلیل ایران -مرگ تدریجی قنات‌های سیرجان

قنات‌ها در شهرستان سیرجان مظهر آبادی و سرسبزی هستند و نیمی از آنها امروزه به دلیل خشکسالی‌های پی‌درپی خشکیده و اقدام اساسی برای حفظ و نگهداری آنها انجام نشده است.

به گزارش تحلیل ایران از سیرجان، قنات‌ها در شهرستان سیرجان مظهر آبادی و سرسبزی هستند که نیمی از آنها امروزه به دلیل خشکسالی‌های پی در پی خشکیده و اقدام اساسی برای حفظ و نگهداری آنها انجام نشده است.

سیرجان از مناطقی بوده که به لحاظ دارا بودن قنات‌های فراوان سیرگان یعنی قنات‌های بسیار نام گرفت که بعدها تبدیل به سیرکان یعنی فراوانی معادن و سپس سیرجان نام شد.

کشاورزان و کارشناسان قدیمی می‌گویند به دلیل زمین حاصلخیز و حفر قنات‌ها این منطقه محل برداشت محصولات فراوانی همچون گندم، پنبه و انواع میوه‌ها بوده و در ردیف شهرهای بزرگی قرار می‌گرفته که در کشاورزی سرآمد منطقه بوده است و امروزه با چاه‌های مجاز و غیرمجاز به همراه خشکسالی‌ها نام قنات را نمی‌توان زنده کرد.

توسعه بدون برنامه‌ریزی قنات‌ها را خشکانده است

محمدرضا توکلی از کارشناسان آب جهاد کشاورزی سیرجان به خبرنگار فارس گفت: سعادت‌آباد، پاریز، مناطق کفه مور و غرب منطقه سیرجان، گلستنان، زیدآباد، ملک‌آباد و بلورد از مناطقی هستند که آب شرب و کشاورزی خود را از قنات‌ها داشتند.

وی افزود: امروزه تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین، خشکسالی‌های طولانی سال‌های اخیر و حفر چاه‌های عمیق و نیمه‌عمیق با مجوز یا بدون مجوز و توسعه بدون برنامه‌ریزی و چشم‌انداز توسعه قنات‌ها را خشکانده است.

توکلی عنوان کرد: پایین رفتن سفره آب زیرزمینی در مناطق دشت، خشکیدگی سفره آب تحت‌الارضی در قنات‌های کوهستانی و هزینه‌های بالای مرمت و لایروبی و نوکنی قنات بالادست به همراه واگذاری امتیاز چاه به جای قنات در مناطق توسط مدیریت منابع آب، نابودی قنات‌ها را رقم می‌زند.

کارشناس آب جهاد کشاورزی سیرجان تصریح کرد: امروزه اگر در مناطقی مثل بلورد یا کهن‌شهر و پاریز و چهارگنبد دبی آب در ثانیه 100 لیتر بوده هم‌اکنون به 32 لیتر و حتی 10  لیتر در ثانیه می‌رسد.

در حال حاضر فقط 350 رشته قنات در سیرجان داریم

احمد مسعودی مدیر جهاد کشاورزی سیرجان از وجود 653 رشته قنات تا قبل از خشکسالی‌ها یعنی 18 سال پیش خبر داد و افزود: در حال حاضر فقط 350 رشته قنات در سطح شهرستان داریم که آن هم در مناطق کوهستانی و با دبی کم و 25 تا 10 لیتر در ثانیه است.

وی نگهداری و احیای قنات‌ها را یکی از راه‌های حفظ وضعیت موجود یا حداقل خسارت کمتر به قنات‌ها دانست و اظهار کرد: چند سالی است که اعتبارات دولتی در این زمینه کم شده است و کشاورزان هم نمی‌توانند این هزینه را بپردازند که خود موجب نابودی قنات‌ها یکی پس از دیگری می‌شود.

مدیر جهاد کشاورزی سیرجان خاطرنشان کرد: باید برای آن از طریق مسئولان اقدام شود در غیر این صورت در آینده با این روند خشکسالی و نبود اعتبارات قنات‌های موجود هم از بین می‌روند.

مسعودی افزود: کمک‌های بلاعوض دولتی و یا وام‌های کم‌بهره به کشاورزان در سال‌های 80 تا 90  کشاورزان را دلگرم برای احیای قنوات کرده بود اما امروز هیچ مالک یا کشاورزی قادر به پرداخت هزینه لایروبی یا نگهداری قنات خود نیست و با وضعیت خشکسالی و آب صخره‌های سطح‌الارضی و تحت‌الارضی در سال‌های اخیر 340 میلیارد ریال خسارت به قنات‌های منطقه سیرجان وارد کرده است.

طی 15 سال گذشته سفره‌های آب سیرجان 11 متر افت داشته‌اند

مسؤول اداره آبیاری سیرجان از وجود یک‌هزار و 264 حلقه چاه در سطح شهرستان خبر داد و گفت: از این تعداد بیش از یک‌هزار حلقه چاه کشاورزی است که با این تعداد چاه‌ها و خشکسالی‌ها در سال به طور متوسط 85 سانتی‌متر افت و پایین نشستن آب‌های زیرزمینی را دارند.

محسن اسدی عنوان کرد: طی 15 سال گذشته سفره‌های آب زیرزمینی شهرستان سیرجان بیش از 11 متر افت آب داشته‌اند که علاوه بر کمبود آب خسارات زیست محیطی را دارند.

وی افزود: مدیریت در منابع آب ضروری است و مسئولان باید برنامه‌ریزی عملی داشته باشند و بحران را جدی گرفته و متولیان کشاورزی هم اقدام در مدیریت استحصال آب بیش از یک‌هزار حلقه چاه را داشته باشند.

به گزارش فارس، سالانه 450 میلیون مترمکعب آب از چاه‌های آب سیرجان برداشت می‌شود.

 

منبع: خبرگزاری فارس

                               

قنات‌     سیرجان     استان کرمان            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :