موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بیکاری

a/105039 :کد

مدیرکل فنی و حرفه ای کرمانشاه:

بیکاران دانش آموخته بیش از دو برابر افراد فاقد تحصیلات دانشگاه

  ﺳﻪشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ — ۰۹:۲۰
تعداد بازدید : ۲۷۸   
 تحلیل ایران -بیکاران دانش آموخته بیش از دو برابر افراد فاقد تحصیلات دانشگاه

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه گفت: ترویج فرهنگ غلط مدرک گرایی باعث شده میزان بیکاران دانش آموخته دو و نیم برابر افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی باشد.

 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه گفت: ترویج فرهنگ غلط مدرک گرایی باعث شده میزان بیکاران دانش آموخته دو و نیم برابر افراد فاقد تحصیلات دانشگاهی باشد.

 

به گزارتحلیل ایران به نقل از روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه، روز یکشنبه به نقل از داوود ناصری امید در دیدار با امام جمعه اسلام آباد غرب اعلام کرد: اداره کل آموزش فنی و حرفه ای به عنوان متولی آموزش های مهارتی و غیررسمی کشور فعالیت می کند.

وی گفت: استان کرمانشاه دارای 22 مزکر دولتی آموزش فنی و حرفه ی است که 6 مرکز آن در شهر کرمانشاه واقع شده است.

ناصری امید افزود: تمامی خدمات فنی و حرفه ای در مراکز دولتی به صورت صددرصد رایگان است و حتی برای افرادی که از روستاها برای آموزش های فنی و حرفه ای به این مراکز دولتی مراجعه می کنند، محل اسکان، خوابگاه و غذا نیز در کنار خدمات آموزشی در نظر گرفته شده است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه، به ایجاد کارگاه آموزش مهارتی در زندان ها، کنار کارگاه های صنعتی، صنوف و دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: آموزش در مراکز آموزشگاه های فنی و حرفه ای به صورت متمرکز و مستمر در حال انجام است.

وی با اشاره به اینکه در کنار مراکز دولتی آموزشگاه های مهارتی و فنی خصوصی نیز فعالیت هستند، افزود: حدود 350 آموزشگاه مهارتی فنی در سطح استان وجود دارد که حدود 30 آموزشگاه آن در شهر اسلام آباد غرب فعالیت می کنند.

ناصری امید، با بیان اینکه اخذ شهریه های آموزشگاه فنی و حرفه ای خصوصی با مصوبه اداره فنی و حرفه ای استان صورت می گیرد، گفت: در سال 94 ما در بخش خصوصی و دولتی، به بیش از هشت میلیون نفر ساعت آموزش مهارتی در قالب 40 هزار نفر دوره ارایه شده است.

وی در خصوص مزیت آموزش های فنی و حرفه ای نسبت به آموزش های رسمی گفت: یکی از دغدغه های جامعه ما بحث بیکاری است و در آسیب شناسی هایی هم که در این زمینه صورت گرفته می بینیم که متاسفانه بیشترین آمار بیکاری مربوط به دانش آموخته گان است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان کرمانشاه تصریح کرد: دلیل این موضوع عدم نیازسنجی صحیح در این زمینه برای تعیین رشته های آموزش عالی متناسب با نیاز بازار کار است و اگر متناسب با نیاز بازار کار جذب دانشجو صورت می گرفت، شاهد این اتفاق نبودیم.

وی گفت: هم اکنون یک سوم از دانشجویان ما در رشته های علوم پایه هستند که هیچ نیازی در بازار کار برای جذب این افراد وجود ندارد از سوی دیگر با وجود تغییرات یکی دو سال اخیر، در نظام آموزش و پرورش چندان گرایشی به سمت رشته های مهارتی نیست و حدود 40 درصد از ظرفیت هنرستان های ما خالی است و اغلب به سمت رشته های نظری گرایش دارند که یک آفت است.

ناصری امید تصریح کرد: هزینه آموزش افراد در مراکز آموزشی فنی و حرفه ای چند برابر هزینه آموزش در مراکز رسمی است اما استقبال کمتر است که دلیل آن فرهنگ غلطی است که طی یکی دو دهه اخیر باب شده و آن چیزی جز فرهنگ مدرک گرایی نیست و متاسفانه ارزش و فرهنگ کار پایین آمده است و جایگاه آن به مدرک داده شده است.

وی افزود: متاسفانه به دلیل این فرهنگ غلط، یک فرد بیکار لیسانس جایگاه بالاتری از یک استادکار با درآمد بالا در خانواده ها دارد که یک معضل است و یکی از رسالت های ما ترویج این فرهنگ در جامعه است.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای کرمانشاه در پایان خطاب به امام جمعه اسلام آباد غرب گفت: انتظار ما این است که ائمه جمعه به ما در این زمینه کمک کنند تا بتوانیم ارزش کار و جایگاه آن را احیا و فرهنگ مهارت آموزی را ترویج دهیم.

در استان کرمانشاه بیش از 400 کارگاه آموزشی در قالب 500 رشته مهارتی و فنی وجود دارد.

                               

کرمانشاه                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :