موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی حوزه کشاورزی

a/105051 :کد

رئیس ستادمعاونت زراعت وزارت کشاورزی

ضرورت کشاورزی حفاظتی دارویی برای بهبود وضعیت کشاورزی

  ﺳﻪشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ — ۰۹:۵۶
تعداد بازدید : ۳۲۹   
 تحلیل ایران -ضرورت کشاورزی حفاظتی دارویی برای بهبود وضعیت کشاورزی

رئیس ستاد معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در جلسه‌ی کمیته فنی کشاورزی حفاظتی که با حضور مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، کارشناسان زراعت این سازمان در سالن جلسات شماره یک سازمان جهاد ک

رئیس ستاد معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در جلسه‌ی کمیته فنی کشاورزی حفاظتی که با حضور مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه، کارشناسان زراعت این سازمان در سالن جلسات شماره یک سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شده گفت: کشاورزی حفاظتی دارویی برای بهبود وضعیت کشاورزی کشور ضروری است.

به گزارش تحلیل ایران ، مهندس فرزاد زلقی با بیان مطلب فوق افزود: هدف از کشاورزی حفاظتی افزایش مواد آلی خاک و جلوگیری از فرسایش خاک می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه کشاورزی حفاظتی باعث تولیدات پایدار در بخش کشاورزی می‌شود خاطرنشان کرد: همچنین باعث بهینه شدن مصرف منابع تولید می‌گردد

زلقی با بیان اینکه در کشاورزی حفاظتی اولویت ما دیمزاها می‌باشد تصریح کرد: بیشتر اراضی زراعی ما به صورت دیم بوده و با کشاورزی حفاظتی در دیمزارها می‌توان رطوبت خاک را حفظ کرد و با باقی ماندن بقایای گیاهی در خاک از فرسایش خاک نیز جلوگیری نمود

رئیس ستاد معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در حال حاضر حرکت به سوی کشاورزی حفاظتی اجتناب ناپذیر بوده اضافه کرد: کشاورزی حفاظتی یکی از ارزانترین و قابل اجراترین روش‌هایی است که سهل الوصول می‌باشد.

مهندس زلقی کشاورزی حفاظتی را  شفا دهنده وضعیت کشاورزی بیان کرد و گفت: استفاده از کشاورزی حفاظتی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

مهندس زلقي در پایان به  تركيب کمیته فنی زراعت استان اشاره کرد و  ترکیب اعضائ كميته فني استان را مناسب دانست.

در ابتدای این جلسه مهندس شهریار قاسمی مدیریت زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه به بیان گزارشی در حوزه زراعت استان پرداخت و گفت: در سال زراعی جاری در استان  حدود  95هزار هكتار گندم آبي، حدود 340هزار هكتار گندم ديم،7 هزار نخود پاییزه و 5 هزار هكتار كلزا کشت شده است.

قاسمی با اشاره به اینکه کشت محصولات زراعی به کشاورزان توصیه شده افزود: کشت پاییزه مي تواند نقش مهمي در اجراي برنامه كشاورزي حفاظتي داشته باشددر ادامه مهندس پرويز عبدلي كارشناس حفاظتي با ارائه آخرين آمار جمع آوري شده از شهرستانها به  اهميت توسعه و اجرا برنامه كشاورزي حفاظتي در استان اشاره نمود.

گفتنی است در این جلسه مدعوین به اهميت  مديريت بقاياي گياهي، عدم جارسوزي و همچنين  كمبود ادوات كاه جمع كن و ساقه خرد كن، كمبود يارانه خريد براي بذركارهاي كاشت مستقيم اشاره شده و به وجود برخي نواقص در اين نوع دستگاهها اشاره كردند.

                               

کرمانشاه                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :