موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست تالاب هشیلان

a/148211 :کد

محیط زیست:

مهمترین تهدیدهای تالاب "هشیلان"

  یکشنبه ۰۲ تیر ۱۳۹۸ — ۱۰:۰۳
تعداد بازدید : ۲۸   
 تحلیل ایران -مهمترین تهدیدهای تالاب "هشیلان"

تالاب هشیلان به عنوان یکی از تالاب‌های منحصر به فرد کشور در نزدیکی شهر کرمانشاه واقع شده، اما طی سال‌های اخیر با تهدیدات متعددی مواجه بوده و حتی در برخی از سال‌ها شاهد خشکیدگی تالاب بودیم.

تحلیل ایران،به گزارش ایسنا منطقه کرمانشاه، تالاب هشیلان با وسعت حدود 450 تا 500 هکتار از تالاب‌های منحصر به فرد ایران است که در نزدیکی شهر کرمانشاه واقع شده و متشکل از بیش از 100 جزیره کوچک و بزرگ است که این شیوه تشکیل تالاب در منطقه‌ای با آب و هوای کرمانشاه تقریبا بی نظیر است.

این تالاب ارزش اکولوژیکی قابل توجهی دارد و هر ساله میزبان تعداد بسیار زیادی از گونه‌های پرندگان مهاجر است، به علاوه برخی از گونه‌های جانوری نیز منحصر به این تالاب است که از جمله آنها می‌توان به سگ ماهی کیابی اشاره کرد.

تالاب هشیلان نیز مانند بسیاری از منابع آبی دیگر همواره در معرض انواع تهدیدات از جمله خشکی قرار دارد و حتی در سال‌های 87 و 94 شاهد خشک شدن این تالاب بودیم.

امسال با وجود بارندگی‌های خوبی که داشتیم امید آن می‌رود که دیگر شاهد خشک شدن این تالاب نباشیم، اما هنوز تالاب هشیلان با تهدیداتی مواجه است.

فریدون یاوری مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به اینکه امسال و سال گذشته بارندگی‌های خوبی در سطح استان داشتیم، ابراز امیدواری کرد دیگر شاهد خشک شدن این تالاب نباشیم.

یاوری از تالاب هشیلان به عنوان یکی از تالاب‌های منحصر به فرد یاد کرد که به دلیل ویژگی‌های خاص و ارزش اکولوژیکی که دارد مهمترین تالاب کرمانشاه به شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه این تالاب با تهدیدات متعددی مواجه است، افزود: یکی از مهمترین تهدیدها کمبود آب و خشکی است که امیدواریم با توجه به بارش‌های خوبی که امسال و سال قبل داشتیم شاهد خشک شدن تالاب هشیلان نباشیم.

مدیر کل محیط زیست استان کرمانشاه یکی از عوامل خشک شدن تالاب را وجود چاه‌های غیرمجاز در حاشیه آن اعلام کرد و یادآور شد: با همکاری آب منطقه‌ای مسدود شدن این چاه‌ها و همچنین نصب کنتور هوشمند بر روی چاه‌های مجاز حاشیه تالاب در برنامه است.

به گفته یاوری، به منظور جلوگیری از خشک شدن این تالاب باید تعادل کافی بین ورودی آب تالاب که عمدتا از محل سراب سبزعلی است و برداشت آب برقرار شود.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه تالاب هشیلان نیازی به حق آبه از محلی خارج از تالاب از جمله سدها و... ندارد، گفت: اگر خروجی آب متعادل باشد، خود منبع آب تالاب از سراب سبزعلی برای پر کردن آن کافی است.

وی عامل دیگری که تهدید تالاب به حساب می‌آید را تخریب اراضی و یا تصرف آن اعلام کرد و افزود: پرونده‌های خلع ید اراضی تالاب در مراجع قضایی در دست اقدام است و چند موردی از آنها خلع ید شده است.

یاوری تاکید کرد: برای حفاظت از عرصه تالاب، اطراف آن را به وسعت حدود 500 هکتار میله‌گذاری انجام دادیم تا محدوده تالاب به طور کامل مشخص باشد.

مدیرکل محیط زیست استان کرمانشاه  سومین عامل تهدید کننده تالاب را نیز آلودگی آن توسط کود و سموم شیمیایی اعلام کرد که به دلیل کشاورزی که در حاشیه تالاب انجام می‌شود احتمال نفوذ این مواد به داخل تالاب  وجود دارد.

 

                               

تالاب هشیلان                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :