موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رسانه

a/151916 :کد

استان کرمانشاه:

تیزی لمپن‌های رسانه‌ای بر شاهرگ توسعه استان

  ﺳﻪشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۸ — ۱۳:۰۸
تعداد بازدید : ۱۲   
 تحلیل ایران -تیزی لمپن‌های رسانه‌ای بر شاهرگ توسعه استان

تصاویری که در یک هفته اخیر از ثبت نام کاندیداهای مجلس در رسانه های استان و حتی کشور منتشر شد تامل برانگیز بود

تصاویری که در یک هفته اخیر از ثبت نام کاندیداهای مجلس در رسانه های استان و حتی کشور منتشر شد تامل برانگیز بود. لشکرکشی های رعب آوری که سالن انتخابات فرمانداری ها را شبیه به لوکیشن های «کوچه مردها» و بازارچه آب مَنگُلیا در فیلم «قیصر» کرده بود. جامعه ایرانی اصرار عجیبی به دوری گرفتن از موازین جامعه مدنی و حرکت در مسیر قهقرا دارد!

در این میان بازار لمپن‌های رسانه‌ای نیز در این ماه‌های پایانی تا انتخابات مجلس، بیشتر از هر زمانی گرم است و کاندیداها نیز اغلب برای به‌کارگیری آنها گوی سبقت را از هم میربایند.

از آنجا که لمپن ها اغلب در بستری از سرخوردگی های اجتماعی شبیه علف های هرز رشد کرده‌اند، عموما به نوعی اختلال شخصیت روانی مبتلا هستند که بر نحوه پویش آنها تاثیر گذاشته و از آنها کنشگرانی پرخاش‌جو و شدیدا منفعت طلب ساخته است و درست به همین دلیل است که منازعات سیاسی و اجتماعی، بستری بسیار مطلوب برای نقش‌آفرینی لمپن‌هاست. یکی از تعاریف سیاست، «علم‌ توزیع قدرت» است و علی‌الظاهر آنچه که موجب میشود یک لمپن خود را به بازی سیاست بکشاند نیز همان قدرت است که با اتکا به آن می‌خواهد به جایگاه بالاتری دست یابد.

وجه اشتراک کنشگری لمپن ها در حوزه رسانه، حاشیه‌سازی، غوغاسالاری و حرمت شکنی مخالفین با منطق سست و ضعیف و ادبیات سخیف است که در عمل تلاش‌های عقلانی جامعه مدنی را برای تغییرات سازنده و اصلاح وضع موجود، عقیم میگذارند.

لمپن ها قیمت دارند و اهل معامله اند. اصولاً به گفتمان خاصی معتقد نیستند و برایشان هیچ فرقی ندارد که چه چیزو چه کسی را تایید یا تکذیب می کنند. هر کس که به آنها نفع بیشتری برساند، شایسته تر است و برای او شمشیر و عربده میکشند.

اگر در سالهای دور لمپن ها بر مبنای نشانه های ظاهری از قبیل کلاه شاپو و دستمال یزدی و ادبیات خاص خود برای عموم مردم قابل تشخیص بودند، این روزها لمپن‌های رسانه ای اغلب فرهیخته نما و دارای ظاهری موجه و آراسته و حتی تحصیلکرده اند که اینبار به جای تیزی، قلم خود را بر شاهرگ توسعه می‌فشارند.

تحلیلگر:سید وحید حسینی

                               

تحلیل ایران     سید وحید حسینی                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :