موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی اشتغال

a/152541 :کد

دوزخی برای اشتغال و زندگی مرغداران کرمانشاهی

محمد حقیقی راد

  ﺳﻪشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ — ۱۱:۰۸
تعداد بازدید : ۲۸   
 تحلیل ایران -دوزخی برای اشتغال و زندگی مرغداران کرمانشاهی

اتحاديه مرغداران گوشتي، نماينده ۱۶۰ واحد توليدي است که شامل دامپروري و صنايع وابسته است و اگر هر واحد توليدي فعال شود، مي‌تواند ۱۰۰ نفر اشتغالزايي کند.

به گزارش تحلیل ایران کرمانشاه، یادش بخیر که همگی دلی رئوف و مهربان داشتیم و در سختی ها به یاری یکدیگر با شعار«بنی آدم اعضای یکدیگرند » می شتافتیم تا مبادا گرسنه ای سر به بالین ننهد و دامن دختری عرصه ی موریانه های هوسباز نشودتا مهری به مهربانی بال های فرشته ی مهر به شهر تزریق شود تا دیگر مارا پدر ژپتوهای ریاکار و پول پرست لقب ندهند.
حال چه شده است،که فریاد دارا و ندار از بی مهری بلند شده است ، بی مهری که رنگ زر و تزویر به خود گرفته است و مانع زندگی و کسب و کار مردم شده است این همان دوزخی است که بانکها برای اشتغال و زندگی مردم بوجود آورده اند ، آری این همان معوقات و بدهی های بانکی است که بیشتر واحد های تولید کننده و کار آفرین بالاخص واحدهای مرغداری را روبه تعطیلی کشانده است که این به دلیل میزان بالای جرایم دیرکرد و سودبانکی بوده است که در افزایش حجم بدهی بدهکاران موثر بوده و این موضوع به کاهش توان و انگیزه بدهکاران برای تسویه بدهی منجر شده است زیرا که تحريم‌ها، رکود اقتصادي، بي‌برنامگي، گرفتن وام‌هاي کلان از بانک‌ و عدم بازپرداخت آن‌ها با سودهاي کلان‌تر باعث شد که مرغداري‌ها در کرمانشاه با بحران عظيمي رو به رو شوند و حتي بسياريند از آنها تعطيل شده، محل مرغداري‌ها در تملک بانک درآمد و صاحبان آن‌ها به انسان‌هاي ورشکسته‌اي تبديل شده‌اند و برخي از آن‌ها هم‌اکنون در زندان به سر مي‌برند.
یکی از تولید کنندگان استان فقط با شرط اینکه نامش قید نشود با بنده حقیر گفتگو کرد و گفت: زماني که به اداره جهاد کشاورزي مراجعه کرديم، آنها هم جواب سر بالا به ما دادند در حالیکه اتحاديه مرغداران گوشتي، نماينده 160 واحد توليدي است که شامل دامپروري و صنايع وابسته است و اگر هر واحد توليدي فعال شود، مي‌تواند 100 نفر اشتغالزايي کند.
وی در ادامه گفت: مديران در جمع توليدکنندگان ادعاي حمايت مي‌کنند، اما وقتي که پاي عمل مي‌رسد، چيز ديگري مي‌گويند. اين در حالي است که مديران استان‌هاي ديگر به توليدکنندگان تسهيلات لازم، ارزان‌قيمت و طولاني‌مدت پرداخت مي‌کنند. اما در شهر کرمانشاه اين چنين نيست! مشکلي که واحدهای تولیدی با آن دست و پنجه نرم می کنند عدم اجراي قوانين است ، طبق قانون نظام جامع دامپروري اصل 33 قانون بهره‌وري جهاد کشاورزي موظف است؛ خريد و قيمت تضميني، مجوز صادرات تشويق‌هاي صادراتي، زمينه صادرات را ايجاد کند.

در حالی که متاسفانه هر روز چهار میلیون تومان ضرر می کردیم و بانک کشاورزی در آن زمان مصوبه هیئت دولت را اجرا نکرد و اقدام به مصادرهواحد مسکونی کرد که مربوط به شرکت واحد تولیدی ما بود و همین تملک باعث شد که صاحب خانه ها علیه بنده شکایت کردند و از مسئولان خواهش می کنم که بیدار شوند ما در زمانیکه ایران در تحریم بود ،از مملکت حمایت کردیم

این تنها بخشی از مشکلات واحدهای تولیدی در استان کرمانشاه است. انتظار می رود هرچه زودتر در برطرف کردن این مشکلات گام‌های موثری بردارند. زیرا نه تنها تولید دچار مشکل شده است بلکه بنیان خانواده های بسیاری در جریان این رکود ، از هم پاشیده است زیرا که قانون اجازه تحصیل معوقات بانکی و بخشش جرایم دیرکرد اقساط را به بانکها داده است بنابراین باید بانکها در این رابطه اطلاع رسانی کنند.
بالا بودن نرخ سود بانکی و اخذ جریمه دیرکرد از دلایل موثر در رشد معوقات بانکی در کشور محسوب می‌شود و در حال حاضر نرخ بالای سود بانکی تناسبی با نرخ تورم ندارد .
بانکها در زمان ارائه تسهیلات بانکی به نحوی وثیقه اخذ و قرارداد تنظیم می‌کنند که در صورت ایجاد مسئله با سهولت منافعشان تامین می شود و برای رفع اختلاف موضوع به مراجع داوری ارجاع داده نمی شود و اینکه باید مقررات بانکها در زمان ارائه تسهیلات لحاظ شود یک اصل است اما زمان مسئله این است که در برخی اوقات عدالت در این رابطه نیز رعایت نمی‌شود. عملکرد نظام بانکی در خصوص بدهکاران که تسهیلات دریافت کرده‌اند، مناسب نیست اعمال فشار‌های مضاعف مانند اخذ جریمه دیرکرد و نرخ سود بالا باعث شده بدهی ها افزایش و حتی برخی بدهکاران روانی زندان شوند که این موضوع تبعات اجتماعی به همراه خواهد داشت.
در حال حاظر موضوع معوقات بانکی یکی از مسائلی است که کشور با آن درگیر بوده و مجموعه نظام و دولت بر آن تاکید دارند پس باید برای کاهش معوقات بانکی برنامه‌هایی در دستور کار قرار گیرد و همه در این جهت تلاش کنیم.
طبق مطالعاتی که در این زمینه انجام شده عامل اصلی معوقات بانکی در درون بانک هاست چرا که کارشناسان بانکی آموزش‌های لازم را فرا نگرفته اند.
دلیل دیگر آن نیز ورود به موقع بانک ها برای پیگیری معوقات بانکی است زیرا که چرا باید در در ۱۰ سال قبل واحد تولیدی که غیرکارشناسی بود تسهیلات پرداخت شده و تاکنون نیز پیگیری برای ان انجام نشده است.
حال به عنوان پیشنهاد بهتر است تا تیم کارشناسی متشکل از نمایندگان استانداری بانک و جهاد کشاورزی تصویب شود و در بازدید میدانی، بازدیدی واحدهای تولیدی که دچار معوقات بانکی و رکود هستند دلایل رکود مورد بررسی قرار گیرد تا شاید مشکلات واحدهای تولیدی استان حل شود پس به امید آن روز.
ظلم هایی را که از صنف توانگر دیده‌ام
بدتر از شاه هم جنس جانور گر دیده ام
دختر شش ساله را در کارگاه از بهر نان
چارده ساعت به زحمت بل فزون تر دیده ام

                               

  محمد حقیقی راد
  خبرنگار -کارشناسی ارشد حقوق بین الملل
  آدرس ایمیل : mohammad.Rad083@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :