موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انتخابات

a/152839 :کد

سوگنامه فرهنگ در سراب انتخابات

محمد حقیقی راد

  چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ — ۱۲:۳۲
تعداد بازدید : ۲۷   
 تحلیل ایران -سوگنامه فرهنگ در سراب انتخابات

اشکال کار فرهنگ سیاسی ما بر می گردد به ساختار سیاسی و فقدان احزاب قدر و گردن کلفتی که بتوانند با برنامه حرف بزنند

به گزارش تحلیل ایران کرمانشاه،این روزها در کرمانشاه که به تدریج تنور انتخابات داغ می شود گویی زخم کهنه ای در من سرباز می کند، زخم فرهنگ، وقتی سنگ پراکنی ها و زد و خورد ها و دشنام ها و سمپاتی ها را در گروه ها می بینم، دو ضعف شدید فرهنگی وجود دارد، فرهنگ سیاسی و فرهنگ عمومی.
اشکال کار فرهنگ سیاسی ما بر می گردد به ساختار سیاسی و فقدان احزاب قدر و گردن کلفتی که بتوانند با برنامه حرف بزنند، اکنون که بزرگترین ابر چالش های ما در بعد آسیب های اجتماعی،فقر، صندوق های بازنشستگی، سیستم درمانی و سیستم آموزشی و اشتغال و محیط زیست و تورم ، کاملا عیان هستند، متاسفانه می بینیم که هیج کدام از جبهه های حزبی حتی یک خط برنامه برای برون رفت از چالش ها ندارند و تماما به قابلیت های قومی و قبیله ای و صنفی و ...اکتفا کردند و گویی اصرار دارند تا به مردم بگویند تناژ افراد است که منجی آنهاست و نه افکار و برنامه ها... خصوصا در مورد بازنشستگان و معلمان تاکنون نتوانستم حتی یک خط برنامه از این جریانات حزبی دریافت کنم، وقتی به شخصیت های لیست های مختلف نگاه می کنم به جرات می گویم که بیشتر آنها در هیچ حوزه ای به عنوان صاحب نظر شناخته نمی شوند.
اما در جامعه نیز نقش نخبگان هرگز پیدا نیست. ناخودآگاه دلم رفت به یکی از شهرستان محروم کرمانشاه که بد نیست خاطره ای را بیان کنم تا نتیجه گیری راحت تر صورت گیرد. برای تهیه ی گزارشی از ورشکستگی و تعطیلی چند مجموعه ی صنعتی کرمانشاه رفتم، دلایل مختلفی از جمله نوسانات قیمت و ... مطرح شد، اما نکته ای که برایم جالب بود فراتر از این حرفها تکانم داد، وضعیت سوله های آن مجتمع ها بود، ایرانیت های سقف، در و پنجره های فلزی و شیرآلات و حتی ترانس برق فشار قوی را از جا کنده بودند و برده بودند، فکر کردم، صاحب مجتمع بعد از تعطیلی و ورشکستگی اقدام به لخت کردن مجتمع کرده و آنها را فروخته که متاسفانه به بنده گفتند سرقت شده و .... داشتم به این می اندیشیدم که اصلا مگر ممکن است در جایی که سرنوشت یک تولید کننده چنین تلخ رقم بخورد ، امید به آینده ای را متصور شد؟! نماینده حلال کدام بخش از مشکل بزرگ فرهنگ است؟! مشکلات عمیق تر از آنانند که بخواهیم تصور کنیم.
حالا در این شرایط چگونه می توان نماینده ای به مجلس فرستاد که ملی فکر کند، آنهم در حالیکه تمام تفکرات قومی و تمام انتظارات در حد عزل و نصب های محلی است، اصلا برون دهی این مجلس چگونه می تواند ملی باشد؟! این نماینده چگونه می تواند به مسائل کلان فکر کند؟! اصلا در کجای کلان نگری های لازم است؟؟!
در این شرایط اصلا تعجب نکنیم که مهندس خوب بودن، پزشک خوبی بودن، معلم خوبی بودن، هم قبیله بودن و ... اولویتی تعیین کننده تر باشد تا سیاستمداری خوب بودن و در تراز ملی فکر کردن، جا دارد در این مجال به عنوان یک خبرنگار منتقد به وضع موجود به آحاد همشهریان و هم استانی های عزیزم یک نکته ی مهم را یادآور شوم که خواهشا خواهشا در میان کاندیداهای محترمی که برای انتخابات مجلس حضور می یابند دقت و مطالعه کنند، قرار نیست که کسی را برای اداره ی بهداری مجلس استخدام کنید، اگر پزشک خوبی است و در درمان مردم موفق است بگذارید در همان کارش خدمت کند و دقت کنید که کاندیدای محترم شما برای نماینده شدن؛ فعالیت سیاسی، دیدگاه های سیاسی و اجتماعی شناخت حوزه ی کسب و کار و فرهنگ و .....‌. داشته باشد، لطفا بررسی کنید و با چشمان باز رای دهید، مطمئن شوید که برای صحن مجلس می خواهید نماینده ای در خور و برازنده کرمانشاه بفرستید نه برای اداره ی بهداری و استراحتگاه های مجلس‌، بنده منکر پزشکان و حقوقدانان و سایر افراد صاحب نظر و موفقی که در راس جناح های مختلف که در صحن مجلس نقش آفرینی کرده اند نیستم، اما تاکید می کنم با درکی باز و وسیع با بصیرت کافی انتخاب کنید نه اینکه از سر ناچاری و رفع تکلیف به کسی رای بدهید و اگر این چنین است بهتر است بدون بصیرت به کسی رای ندهید و انتخابی بین بد و بدتر نکنید و علاوه بر آن باید گفت که هرگز پزشک خوب بودن و سایر مشاغل نباید ملاک صرف انتخاب باشد که در آنصورت تصور پیشرفت و ترقی سیاسی و اقتصادی و اجتماعی سرابی بیش نیست

 

 

                               

  محمد حقیقی راد
  خبرنگار -کارشناسی ارشد حقوق بین الملل
  آدرس ایمیل : mohammad.Rad083@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :