موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فاجعه بزگ

a/152931 :کد

فاجعه ای بزرگ در کمین کرمانشاه

محمد حقیقی راد

  جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸ — ۱۰:۴۶
تعداد بازدید : ۴۱   
 تحلیل ایران -فاجعه ای بزرگ در کمین کرمانشاه

گرمخانه ها، مراکز نگهداری معتادین متجاهر و کمپ‌ها و مراکز مشابه مستلزم یک برنامه‌ریزی خاص است

به گزارش تحلیل ایران کرمانشاه،در شهر کرمانشاه آنان که صبح زود از پارک هایی مثل لاله، حافظ ، معلم و غیره تردد می کنند،شاهد صحنه های زشت و غم انگیز خروج جوانان معتاد از لابه‌لای درختان و بوته ها هستند.رهگذران بی هیچ توجهی به این انسان‌های درهم شکسته و مفلوک می نگرند!و می گذرند و هیچکس فکر نمی کند که اینان هم مردم این سرزمین هستند و حق زندگی دارند.
انسان هایی که بی هیچ وسیله گرمایشی شب سرد را به صبح رسانده اند و با شروع گرمای خورشید آهسته آهسته از مغاک خود بیرون خزیده و تلاش میکنند با همه خطرهایش عرض خیابان را طی کنند تا شاید در درازای روزهای کوتاه زمستانی موادی برای کشیدن و دوری از خمار و رسیدن نشئگی پیدا کنند.آنان با چهره های تکیده، چشم های از حدقه بیرون زده، موهای ژولیده و لاغراندام و با چشمان ناامید که از شدت سوزش سرما اشک شان جاریست به شهر و مردمانش می نگرند.
حال با این اوصاف کشور عزیزمان ایران و بالأخص کرمانشاه در زمانه ای گیر افتاده است که باید هم با وضعیت اقتصادی و هم با بیماری کرونا بجنگند اما در لابه لای این برنامه ها و اقدامات چرا کارتن خوابها را فراموش کرده ایم ؟
تقریبا وضعیت کارتن خوابها همه جای شهر کرمانشاه همین است،و شاهد اینچنین افراد آواره در خیابان ها و کوی و برزن خود هستند. هیچ کس به فکر اینها نیست.هر روز نیز بر تعدادشان افزوده می شود؛نه شغلی دارند نه امید و هدفی.مگر مرگ که آخرین ایستگاه شان است و چه زود به این ایستگاه می رسند و به تعبیر فروغ‌فرخ‌زاد که می گوید :
کسی به فکر گل ها نیست
و باور کنید باغچه دارد میمیرد
طبیعتا همه آموزش‌ها و مراقبت‌ها عمدتا برای امثال من و شمایی است که کارتن‌خواب نیستیم و تهدیدی برای دیگران محسوب نمی‌شویم، درحالی که گروه‌های مدنظر بعضا در تاکسی، اتوبوس‌ها، ترمینال‌ها و پاساژها دیده می‌شوند و از جمله گروه‌هایی هستند که برنامه‌ریزی‌های مربوط به پیشگیری باید توسط سازمان‌های مختلف برایشان صورت بگیرد. از آنجا که انتقال این ویروس سرعت بالا و ویژگی خاص خود را دارد به نظر می‌رسد نیازمند این برنامه ویژه جهت جلوگیری از ابتلا به ویروس و بعد از آن انتقال ویروس توسط این افراد باشیم لذا برای این گروه نیازمند یک تدابیر ویژه و مستقل باید اندیشید که خدایی ناکرده هم خود این افراد مبتلا نشوند و هم به دیگران منتقل نکنند. لااقل آنچه تاکنون شنیده‌ایم حاکی از این است که تمرکز و توجه کافی نسبت به این گروه‌ها وجود ندارد لذا با کمک بخش‌های دولتی یا غیردولتی برای این افراد باید فکری کرد. گرمخانه ها، مراکز نگهداری معتادین متجاهر و کمپ‌ها و مراکز مشابه مستلزم یک برنامه‌ریزی خاص است. به‌ویژه همین را در مرکز توانبخشی و نگهداری بیماران روانی و سالمندان هم ممکن است داشته باشیم. البته مراکزی که افراد توان مدیریت رفتارشان را دارند، راحت‌تر است و سازمان‌های مربوطه تدابیری را اتخاذ می‌کنند ولی افرادی که بعضا در خیابان هستند و هیچ‌کس هم کاری به کارشان ندارد و خودشان هم نمی‌توانند کنترل کنند، چنانچه مبتلا شوند، می‌توانند یکی از منابع انتقال ویروس باشند.
بعنوان سخن پایانی باید گفت کارتن خواب ها، افرادی هستند که همه جا می‌روند و خیلی دغدغه پیشگیری ندارند و معمولا در شرایط عادی هم بهداشت را رعایت نمی‌کنند چه رسد به الان که انتقال این ویروس به‌راحتی صورت می‌گیرد و اکنون با این ویروس مواجهیم و نگران گروه‌هایی هستیم که هیچ کنترلی روی آنها نیست و از مسئولین دی ربط خواستاریم تا فاجعه انسانی بزرگی در کرمانشاه پیش نیامده در مورد کارتن خوابهای کرمانشاهی که جمع کثیری از آن ها را جوانان تشکیل می دهند تدابیری بیاندیشند تا از این کارزار بزرگ به سلامت عبور کنیم.

                               

  محمد حقیقی راد
  خبرنگار -کارشناسی ارشد حقوق بین الملل
  آدرس ایمیل : mohammad.Rad083@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :