موضوعات ‌مرتبط: سیاسی لقمه

a/152986 :کد

"لقمه ی خون" و "ننگ هم پیالگی"

محمد حقیقی راد

  ﺳﻪشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۸ — ۱۰:۳۵
تعداد بازدید : ۲۴   
 تحلیل ایران -"لقمه ی خون" و "ننگ هم پیالگی"

این روزها شاید تنها ده درصد از مردها بتوانند اقتصاد خانواده را مناسب اداره کنند و بعد از آن رنگ فقر به شدت احساس می شود

به گزارش تحلیل ایران کرمانشاه،چقدر سخت است نزدیک عید نوروز باشد و مسئولین رنگ شرمندگی کارمند و مامور و کاسب و کشاورز و بازنشسته کرمانشاهی را نمی شناسند؛ این روزها شاید تنها ده درصد از مردها بتوانند اقتصاد خانواده را مناسب اداره کنند و بعد از آن رنگ فقر به شدت احساس می شود. این را می شود از گونه های معصوم دخترکان حکمت آباد ، محله آقاجان و خیلی از محله دیگر کرمانشاه به خوبی فهمید و از بدن های نحیف ... این روزها اقتصاد به حدی بد است که رمق از همه گرفته؛ همه نیازمندند... در میان این نیاز مردم مستاصل؛ کارگرانی که هفت ماه الی یکسال حقوق نگرفته اند؛ اختلاس عریان و رانت های عجیب و محتکران خاص و بی عدالتی ها و پیشرفت از محل ژن های معیوب به وضوح مشاهده می شود؛ بعضی جاها قبح قانون دقیقا به وضوح شکسته شده است و جامعه در این قبح شکنی به طرف فرهنگی می رود که می گوید" گلیم خودت را از آب بیرون بکش" و علاوه برآن بی تفاوتی عمیقی نسبت به سرنوشت اجتماعی ما در حال بروز است. شاید همه ی این افکار باعث شد در این روزهای سخت که مورد الطاف جریان سخت کرونایی و فساد قرار گرفته؟!
امروز حالم غرق در بیم و امید و نگرانی بود که برای ساعتی ناچار شدم در بستر بیارامم؛ اما در این شرایط سخت؛ ناگهان پیامی چند از تشکل های دانشجویی کرمانشاه مثل بارقه ی امیدی بود که از نسل سومی هایی مرا از بستر بلند کرد و فهمیدم به درستی که آیندگان چراغ آگاهی و حق طلبی را قوی تر از ما برافراشته خواهند داشت.
طلوع نسل سوم؛ نسلی از بچه های پاک و متدینی که سراغ اصل دین و اصل حساب رفته اند و دقیقا جسورانه دارند می پرسند که "شمع" بیت المال کو؟! اینان نسلی هستند که فهمیده اند ؛ اگر حکومت اسلامی اقتصاد امت اسلام را مهیا کند؛ مردم راه مسجد و زیارتگاه را خودشان آباد می کنند و نیازی به بودجه ی دولتی نیست. اینان نسلی هستند مطالبه گر که مفاهیم جدیدی از ارزش گذاری را برای آیت الله و سردار و مامور و مذهبی و متشرع و دکتر و مهندس و اصولگرا و اصلاح طلب و .... تعریف کرده اند؛ معیار دقیقا رعایت عملی شرع و قانون و شفافیت و تطابق حرف تا عمل است؛ اینان به درستی فهمیده اند؛ رنگ ریا و خیانت آنجا پیدا می شود که از مدعی غرب ستیزی و استکبار ستیزی؛ گرین کارت و سیتیزن و فرزندان پاپایی و مامی تحویل جامعه شده که مدینه ی فاضله ی انها آنسوی مرزهاست؟!
اما سخن آخر برای آنانکه ذره ای شرف و خرد در ذاتشان نهفته است:
این روزها برای همه ی مردم ایران روزگاری سختی می گذرد، گمان نکنیم که فقط برای ماست. این سختی و نمایش پلشتی های اقتصادی؛ جوازی برای هیچکس نیست که به اسم نان؛ به دیگری خیانت کند؛ مواظب باشیم که نان را لقمه ی خون نکنیم.
دست به دست هم دهیم و صدای مظلوم باشیم و نه قوای ظالم؛ دست به دست هم بدهیم و یادمان باشد؛ شرایط بد امروز بدتر از شرایط سال های ۶۰ نیست؛ جنگ بود و خون و کمبودها و اما یاری بود و انسانیت بود؛ اختلاس نبود؛ دزد پر رو نبود؛ کسی را جرات دزدی نبود؛ قباحت دزدی به حدی بود که مردن به ننگش می ارزید؛ حرص و آز نبود؛ پدران از کودکان دست می کشیدند و زنان اشکبار دست کودکان را هنگام وداع با پدر می فشردند... در آن روزگار کسی "نان" را لقمه ی خون نمی کرد و بلکه خون می داد تا نان از دهان کسی نیفتد؛ این روزها دو جنگ سنگین و ویرانگر کشور ما را مورد هجوم قرار داده است؛ بی عدالتی و رانت و تبعیض و بی تدبیری ها و شکاف طبقاتی و فاصله ها و نرده ها و محافظ ها و دیوارها از یکسو و از دیگر سو... تحریم ها.... شرایط سخت است؛ اما هیچ کدام دلیل نمی شود که "نان" را لقمه ی خون بکنیم.

در هنگام شب وقتی سر سفره ی شام از جویدن های کودکمان لذت می بریم؛ یک لحظه بیندیشیم که این نان از بازوی ماست یا از سفره ای که تهی کرده ایم...و آه مظلومی که بلند داشته ایم؟!

نان را لقمه ی خون نکنیم.

از طلوع نسل سوم فهمیدم؛ که این مملکت به شفافیت سلام خواهد کرد؛ روزیکه صدای انسانیت از "فارا" شنیده شود نه از "ته چاه".

در آن روز تفاوت ارزش انسانیت و ننگ "هم پیالگی" با مفسدان اقتصادی را که بدتر از ننگ دزدی می دانم ؛همگان خواهند فهمید.

                               

  محمد حقیقی راد
  خبرنگار -کارشناسی ارشد حقوق بین الملل
  آدرس ایمیل : mohammad.Rad083@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :