موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی توسعه

a/37306 :کد

0

راه آهن غرب در ایستگاه سرگردانی

  چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ — ۰۱:۵۹
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -راه آهن غرب در ایستگاه سرگردانی

تسنیم نوشت: تدبیر عدم تخصیص بودجه به طرح راه‌آهن غرب کشور امیدها را برای بهره‌برداری از این طرح ملی سرگردان کرده است.

تسنیم نوشت: تدبیر عدم تخصیص بودجه به طرح راه‌آهن غرب کشور امیدها را برای بهره‌برداری از این طرح ملی سرگردان کرده است.

 

طرح راه‌آهن غرب کشور ربع قرن عمر دارد ولی امیدی به اتمام این طرح ملی و استفاده مناطق غرب کشور از خطوط ریلی وجود ندارد زیرا تدبیر عدم تخصیص بودجه‌های مصوب به این طرح سبب طولانی‌تر شدن زمان بهره‌برداری از آن شده است.

 

طرح راه‌آهن غرب کشور به طول 605 کیلومتر با سرعت طرح 160 کیلومتر بر ساعت برای مسافری و 120کیلومتر بر ساعت برای باری است که در محورهای اراک (سمنگان) به کرمانشاه به طول 267 کیلومتر و کرمانشاه به مرز خسروی به طول 263 کیلومتر طراحی شده است.

راه‌آهن غرب کشور تهران را از طریق مرز خسروی به بغداد پایتخت کشور عراق متصل می‌کند و از سوی دیگر نیز با اتمام مسیر این راه‌آهن تا شهر کرمانشاه امکان طراحی مسیر ریلی برای استان‌های ایلام و کردستان وجود دارد تا غرب کشور از نعمت خطوط ریلی برخوردار شود.

مسیر راه‌آهن غرب از ایستگاه سمنگان در استان اراک شروع و با عبور از حوالی شهرهای ملایر، نهاوند، کنگاور، صحنه، کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، گیلان‌غرب و قصرشیرین به شهر خسروی واقع در مرز بین ایران و عراق منتهی شده و از آن پس از طریق خانقین، بغداد، موصل، قامشلی، دیرالزور، رقه و حلب به بندر لاذقیه در کشور سوریه ختم می‌شود.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه سال گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در حالی از اختصاص بودجه‌ای 168 میلیارد تومانی به راه‌آهن کرمانشاه در اعتبارات بودجه‌ای سال 1394 خبر داده بود که اعتبارات عمرانی در بودجه نیز 16درصد رشد داشته و این طرح نیز پس از سفر مقام معظم رهبری به کرمانشاه مورد توجه مسئولان قرار داشت.

سیدسعید حیدری طیب در آن گفت‌وگو با بیان اینکه با عنایات مقام معظم رهبری مقرر شده بود که مبلغ کافی برای اتمام پروژه راه‌آهن غرب کشور اختصاص داده شود، افزوده بود که متاسفانه هنوز این مهم اجرایی نشده است و انتظار مردم غرب کشور از دولت این است که با درک و نگاه استراتژیک خود این پروژه ملی بزرگ را به انجام برساند.

این روزها با خارج شدن طرح راه‌آهن غرب کشور از اولویت کاری دولت بودجه‌ای نیز به این طرح اختصاص نیافته است تا این طرح در ایستگاه اعتبارات متوقف باشد.

اعتبار مصوب طرح راه‌آهن غرب کشور امسال تاکنون تخصیص نیافته است

مجتبی نیک‌کردار معاون عمرانی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه از 168 میلیارد تومان اعتبار مصوب طرح راه‌آهن غرب کشور در بودجه امسال تاکنون تخصیصی انجام نشده است، بیان کرد: با عدم تخصیص بودجه لازم دورنمایی برای بهره‌برداری از این طرح ملی وجود ندارد.

عبدالله بهادری مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه هم برآورد اعتبار لازم برای اتمام طرح راه‌آهن غرب کشور را 250میلیارد بیان کرد و افزود: چنانچه این مبلغ به این طرح ملی تخصیص یابد می‌توان تا پایان سال 1395 شاهد بهره‌برداری از راه‌آهن کرمانشاه بود.

محمدابراهیم محبی عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه نیز با بیان اینکه راه‌آهن غرب برخلاف برخی از آمارهای خوشبینانه دارای 66 درصد پیشرفت فیریکی است، گفت: براساس شاخص عدالت تخصیص مناسب و به موقع اعتبارات به استان‌های مرزی ضروری است.

پیگیری مجمع نمایندگان کرمانشاه برای تخصیص بودجه راه‌آهن غرب

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به پیگیری مجمع نمایندگان کرمانشاه برای تخصیص بودجه راه‌آهن غرب، افزود:‌ براساس آخرین گزارش معاون وزیر راه و شهرسازی در مهر ماه از مبلغ بودجه این طرح ریالی به راه‌آهن غرب تخصیص نیافته است.

بی‌مهری به راه‌آهن غرب کشور در حالی انجام می‌شود که سیستم حمل و نقل ریلی با داشتن مزایایی همچون هزینه مناسب، بهره‌برداری طولانی مدت، آلودگی‌های زیست محیطی کم و غیره بسیار مورد توجه قرار داشته و در پیشرفت جوامع مختلف نیز تاثیرگذار است.

راه‌آهن غرب کشور با وجود وعده معاون اول رئیس‌جمهور مبنی بر اتمام آن تا پایان سال 94 در حالی آخرین ماه‌های امسال را به پایان می‌برد که نه تنها اعتباری برای پیشرفت آن در سال 1394 تخصیص نیافته بلکه براساس شنیده‌ها اعتبار مصوب آن نیز در طرح دیگری هزینه شده

                               

راه آهن     راه آهن غرب کشور                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :