موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی معدن و تجارت

a/39444 :کد

0

شاهد تحول در حوزه معادن کرمانشاه خواهیم بود

  پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴ — ۲۳:۲۰
تعداد بازدید : ۲۷۸   
 تحلیل ایران -شاهد تحول در حوزه معادن کرمانشاه خواهیم بود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه ۷.۱ تن ذخیره معدنی در کرمانشاه داریم، گفت: به‌زودی شاهد تحولی در حوزه معادن استان خواهیم بود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه با بیان اینکه 7.1 تن ذخیره معدنی در کرمانشاه داریم، گفت: به‌زودی شاهد تحولی در حوزه معادن استان خواهیم بود

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از استانداری کرمانشاه، رضا رحیمی در نشست کاری خود با مهندسان و کارشناسان قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) با اشاره به کاهش عمده قیمت نفت و نیز اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: مدیریت استان کرمانشاه در یک تدبیر هوشمندانه تصمیم دارد که از ظرفیت‌های قابل توجه قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) برای توسعه و آبادانی استان در شرایط پساتحریم به خصوص در راستای احیای حوزه معادن این دیار استفاده کند.

وی اظهار کرد: با تدبیری که استاندار کرمانشاه اتخاذ و اجرای برخی از مگاپروژه‌های تأثیرگذار را به قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) واگذار کرده است، به زودی شاهد شتاب‌بخشی به توسعه علمی و دانش‌افزای حوزه معادن کرمانشاه خواهیم بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه با اشاره به اینکه در حال حاضر ایران از نظر ذخایر معدنی رتبه نخست خاورمیانه را دارد، خاطرنشان کرد: 68 نوع ماده معدنی غیرنفتی و حدود 57 میلیارد تن ذخایر بالقوه معدنی باعث شده که ایران در میان 15 کشور برتر از لحاظ ذخایر معدنی جای گیرد.

رحیمی بیان داشت: کرمانشاه نیز با داشتن 17 نوع ماده معدنی و و همچنین 7.1 میلیارد تن ذخیره قطعی مواد معدنی، جزء استان‌های متوسط کشور به لحاظ تنوع مواد معدنی است.

وی با بیان اینکه معادن قیر طبیعی، سنگ تزئینی، فلدسپات، منگنز، آهن، مس، سیلیس، خاک صنعتی، سنگ گچ، دولومیت و... از مهمترین معادن کرمانشاه هستند، تاکید کرد: کرمانشاه دارای رتبه نخست استخراج قیرطبیعی در کشور است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه افزود: در شرایطی که مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را تنها راهکار برون‌رفت از مشکلات کنونی کشور تبیین فرموده‌اند و همواره از آن به عنوان نقشه راه سیاست‌های کلان نظام یاد کرده‌اند، بخش معدن و سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌تواند بهترین جایگزین برای اقتصاد نفتی باشد.

رحیمی ادامه داد: آماده نبودن زیرساخت‌ها و فضای کسب‌وکار بازدارنده، همچنین عدم وجود شفافیت مناسبات میان دولت و بخش‌ خصوصی و نیز نبود فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری که نتیجه آن عدم تمایل سرمایه‌گذاران برای ورود به بخش فرآوری بوده و باعث رکود بسیار و حتی رشد منفی در بخش معدن در چند سال اخیر شده است.

وی با تأکید بر اینکه حدود 75 درصد از ذخایر قیر طبیعی کشور در کرمانشاه قرار دارد، گفت: با وجود این ظرفیت عظیم متأسفانه این نعمت خدادادی بدون فرآوری و به صورت خام‌فروشی عرضه می‌شود و لذا نمی‌تواند آن‌گونه که باید در افزایش ارزش‌افزوده و درآمدهای پایدار و در نتیجه اشتغال‌زایی این بخش مؤثر باشد.

این مسئول با اشاره به نشست هفته گذشته خود با مسئولان ارشد قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) در تهران برای تسریع در اجرایی شدن تفاهم‌نامه منعقده که منجر به اعزام این گروه از کارشناسان و مهندسان مشاور قرارگاه شده است، انجام مطالعات اکتشاف معادن استان، استخراج و فرآوری معدن گچ و بیتومین قصرشیرین، استخراج و فرآوری قیر طبیعی، فرآوری منیزیم از دولومیت اسلام‌آباد غرب را از عرصه‌هایی دانست که قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) می‌تواند در انجام پروژه‌های مرتبط فعالیت کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :