موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی توسعه

a/42143 :کد

0

تکاپویی برای توسعه کرمانشاه

  یکشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ — ۰۱:۰۶
تعداد بازدید : ۱۴۴   
 تحلیل ایران -تکاپویی برای توسعه کرمانشاه

بحث توسعه استان کرمانشاه در قالب طرح تکاپو امروز در استانداری با محوریت موضوع توریسم‌درمانی و در غیاب بازیگران و مسئولان اصلی گردشگری سلامت مورد بررسی قرار گرفت.

بحث توسعه استان کرمانشاه در قالب طرح تکاپو امروز در استانداری با محوریت موضوع توریسم‌درمانی و در غیاب بازیگران و مسئولان اصلی گردشگری سلامت مورد بررسی قرار گرفت.

 

به گزارش تحلیل ایران به نقل از خبرگزاری فارس ، طرح تکاپو یکی از طرح‌های وزارت کار است که به توسعه و ساماندهی کسب و کارهای خانگی و خرد و اتصال آن به بنگاه‌های کوچک و متوسط توجه می‌کند و کرمانشاه نیز هفتمین استان اجراکننده این طرح در کشور است.

طرح تکاپوی کرمانشاه امروز با حضور عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئولان ذی‌ربط چکش‌کاری شد و الزامات توسعه کرمانشاه در آن مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.

در این طرح 10 رسته مهم و اولویت‌دار برای محوریت برنامه توسعه استان در نظر گرفته شده که به نوعی برای استان مزیت نسبی نیز دارند؛ مهمترین و در رأس رسته‌های فوق گردشگری و توریسم سلامت و تجارت مرزی بود که بیشتر وقت جلسه را به این موضوعات اختصاص یافت.

موقعیت مرزی استان کرمانشاه و همجواری آن با کشور عراق، وجود پزشکان حاذق، قیمت پایین خدمات و... مهمترین دلایل برای مطرح کردن توریسم سلامت به عنوان یک مزیت منحصر به فرد برای این استان عنوان شد و برای تحقق این موضوع نیز پیشنهاداتی از جمله راه‌اندازی پروازهای خارجی در فرودگاه کرمانشاه، ایجاد فرآیندی برای حذف دلالان، برقراری ارتباط از مرز تا بیمارستان و... مطرح شد.

موضوعات مطرح شده در حوزه گردشگری سلامت در حالی بیان و برای آنها راهکار پیشنهاد می‌شد که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی به عنوان بازیگران اصلی این بحث مهمترین غایبان این جلسه بودند که عدم حضور آنها موجب انتقاد رضا رحیمی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای استاندار کرمانشاه شد و وی این غیبت را نشان از عدم اهمیت این موضوع برای آنها دانست.

*انتقاد مسئولان گردشگری از عدم وجود مراکز درمانی استاندارد و از دست دادن بازار

عدم وجود مراکز استاندارد درمانی برای جذب گردشگری انتقادی بود که توسط مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه به عنوان عاملی مهم در از دست دادن بازار گردشگری سلامت مطرح شد.

علی فعله‌‌گری با بیان اینکه در بحث توریسم‌درمانی باید استانداردهای کیفیت خدمات رعایت شود، افزود: در کرمانشاه هنوز یک مرکز درمانی استاندارد برای خدمات‌‌رسانی به شهروندان نداریم و با این کار تنها بازار را از دست می‌دهیم.

*پیگیری برای ایجاد پروازهای اربیل و سلیمانیه

علیرضا مرادی بیستونی معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه لزوم برقراری پروازهای خارجی از جمله کرمانشاه به اربیل یا نجف و سلیمانیه را مورد تأکید قرار داد و گفت: در حال حاضر مسافران باید مسیرهای طولانی زمینی را برای رسیدن به کرمانشاه طی کنند در حالی که با یک پرواز مستقیم به شهرهای دیگر ایران می‌توانند سفر کنند.

پیگیری برای تجمیع پروازهای کرمانشاه ـ سنندج ـ اربیل و کرمانشاه ـ سنندج ـ سلیمانیه پاسخ معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمانشاه به این موضوع بود و وی از در دستور کار بودن این پروازها خبر داد.

*عدم وجود همراه‌سرای بیمار در کرمانشاه /طرح توسعه به بخش دولتی محدود نشود

عدم وجود همراه‌سراهای بیمار در هیچ‌یک از بیمارستان‌های کرمانشاه دیگر موضوع مطرح شده به عنوان مشکل پیش‌روی توسعه گردشگری سلامت بود و همچنین بر ارتقای کیفیت خدمات درمانی تأکید شد.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های تجارت مرزی استان خاطرنشان کرد: فعالیت‌های تجارت مرزی هیچگاه از ثبات برخوردار نبوده و همواره با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده است.

علی‌عباس سجادی‌راد تصریح کرد: طرح توسعه استان که می‌تواند به اشتغال‌ بیشتر و ایجاد ارزش‌افزوده در استان منجر شود نباید به بخش دولتی محدود شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :