موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی تخصیص اعتبارات

a/73287 :کد

0

پروژه‌های نیمه‌تمام در کرمانشاه نیازمند تخصیص اعتبارات دولتی

  شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۵:۳۰
تعداد بازدید : ۲۱۵   
 تحلیل ایران -پروژه‌های نیمه‌تمام در کرمانشاه نیازمند تخصیص اعتبارات دولتی

منتخب مردم کرمانشاه در مجلس دهم گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در استان کرمانشاه نیازمند تخصیص اعتبارات بیشتری از سوی دولت است.

 

منتخب مردم کرمانشاه در مجلس دهم گفت: تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام در استان کرمانشاه نیازمند تخصیص اعتبارات بیشتری از سوی دولت است.

 

 به گزارش تحلیل ایران از کرمانشاه،عبدالرضا مصری پایه‌ریزی اشتباه نظام بودجه‌ای کشور را عامل عقب افتادن تکمیل بسیاری از پروژه‌ها در سطح ملی دانست و اظهار داشت: عقب افتادگی یا طولانی شدن پروژه‌ها مختص استان کرمانشاه نیست و پروژه‌هایی در سطح ملی داریم که تکمیل آنها 20 تا 30 سال طول می‌کشد زیرا نظام بودجه‌بندی کشور سالیانه عددی را به این پروژه‌ها اختصاص می‌دهد که بودجه این طرح هر سال متکی بر آن عددی است که به آن تخصیص داده شده است.

وی با اشاره به صحبت‌های برخی از مسئولان که معتقدند کشور حدود 400 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه کاره دارد گفت: با فرض درست بودن این سخنان از آنجایی که حداکثر سالانه 40 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی در کشور داریم این به معنای آن است که در کل کشور شاید 30 تا 40 سال طول بکشد تا پروژه‌های نیمه‌تمام تکمیل شود البته با این فرض که پروژه جدیدی راه‌اندازی نشود.

مصری با اشاره به اینکه 40 هزار میلیارد بودجه سالانه عمرانی کشور است افزود: تاکنون استان کرمانشاه در مورد تخصیص اعتبارات و بودجه‌های عمرانی نسبت به استان‌های دیگر اعتبار کمتری نگرفته است اما این رقم بودجه‌ها پروژه‌های عمرانی استان کرمانشاه مانند راه‌آهن را تکمیل نمی‌کند.

وی با اشاره به پیشرفت سریع پروژه آب‌های مرزی استان کرمانشاه عنوان کرد: در اجرای این طرح هیچ‌گونه مشکل و کمبود اعتباری نداریم زیرا سالانه دو میلیارد ریال بودجه از محل صندوق توسعه ملی به این طرح اختصاص می‌یابد و حتی برای راه‌اندازی شبکه سه و چهار این طرح نیز آمادگی کامل داریم.

منتخب مردم کرمانشاه در مجلس دهم با بیان اینکه اگر عزم دولت بر انجام طرح‌های استان باشد، ما نیز پیشنهاداتی برای اجرای سریع‌تر پروژه راه‌آهن غرب کشور به دولت داریم گفت: پیشنهاد این بود که یکی از بانک‌ها مبلغ مورد نیاز پروژه را به صورت وام در اختیار مجری طرح قرار دهد و سپس دولت بودجه‌ای که برای طرح اختصاص داده به عنوان قسط وام به بانک پرداخت کند.

وی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه سازمان‌هایی چون جهاد نصر آمادگی این را دارند که در ظرف مدت یکسال پروژه راه‌آهن کرمانشاه ـ تهران را اجرایی و عملیاتی کنند اظهار کرد: ریل‌های این راه‌آهن نیز از کشور هندوستان خریداری شده و در گمرک کشور نگهداری می‌شود و دلیل ناتمام ماندن این پروژه مقدار بودجه‌ای است که سالانه دولت به آن اختصاص می‌دهد که این مقدار بودجه پاسخگوی نیازهای این طرح نیست.

مصری با بیان اینکه برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و توسعه استان کرمانشاه در درجه اول باید مسئولان اجرایی به وظایف خود عمل و نمایندگان نیز با قانونگذاری مناسب دست مدیران اجرایی را برای توسعه و پیشرفت استان باز بگذارند افزود: البته مشکل توسعه کرمانشاه در گرو مجلس نیست و در قوانین مجلس مسائل عمومی پیگیری می‌شود و این طور نیست که در قوانین آمده باشد که فلان شخص باید این کار را انجام یا فلان کارخانه زده شود و تمام این‌ها وابسته به تصمیمات دولت است.

وی با بیان اینکه از طرفی افزایش نرخ بهره بانکی قدرت رقابت را از تولیدکنندگان استان کرمانشاه گرفته و از طرفی هم با وجود محصولات فراوان و غنی کرمانشاه، فناوری مناسبی از طرف دست‌اندرکاران بر روی این محصولات صورت نگرفته است مطرح کرد: استان کرمانشاه ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل ویژه‌ای مانند مرزهای مستعد و فراوان، نیروی انسانی جوان و محصولات عمده دارد اما به علت عدم فناوری پیشرفته بر روی محصولات ما شاهد مشکلات فراوانی در استان هستیم.

وی افزود: به عنوان مثال با وجود بیش از پنجاه مرکز فروش سنگ ساختمانی در استان از میدان امام حسین(ع) تا جاده سنندج می‌بینیم که بر روی سر در مغازه‌ها فروش نمایندگی اصفهان نوشته شده است زیرا صنعتگران استان این سنگ‌ها را به صورت خام به صنعتگران اصفهانی تحویل می‌دهند و زمینه اشتغالزایی در  استان اصفهان با برش دادن سنگ‌ها توسط کارگران اصفهانی فراهم می‌شود و سپس این سنگ‌ها در کرمانشاه به فروش می‌رسد.

منبع:تسنیم

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :