a/85842 :کد

0

خودکفایی در تولید گندم

  ﺳﻪشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۵ — ۱۴:۰۰
تعداد بازدید : ۲۲۹   
 تحلیل ایران -خودکفایی در تولید گندم

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از ۱۰ میلیون تن گندم در کشور خریداری می‌شود، گفت: امسال گندم مازاد بر نیاز مصرف کشور تولید و ذخیره‌سازی می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال بیش از 10 میلیون تن گندم در کشور خریداری می‌شود، گفت: امسال گندم مازاد بر نیاز مصرف کشور تولید و ذخیره‌سازی می‌شود.

 

به گزارش تحلیل ایران از کرمانشاه،محمود حجتی در بازدید از مرکز جهاد کشاورزی الهیارخانی از توابع شهرستان کرمانشاه، گفت: در تامین نیاز غذایی جامعه و خودکفایی در این بخش باید از ظرفیت‌های کشاورزی بهره‌گیری شود.

حجتی با اشاره به اینکه در دهه گذشته (سال‌های 83 تا 84) در تولید گندم کشور به خودکفایی رسیده‌ایم، افزود: خودکفایی در تولید گندم با برنامه‌هایی که در دهه گذشته و قبل از شروع به‌کار دولت تدبیر و امید اجرا شد از دست رفته و به یک واردکننده گندم تبدیل شده و حدود 6 میلیون تن گندم به کشور وارد می‌شد ولی تمهیدات، برنامه‌ریزی و جهت‌گیری درست دولت تدبیر و امید در سه سال اخیر موجب شده واردات گندم به شدت کاهش یافته و در این سه سال اخیر به مرز خودکفایی در تولید گندم و قطع واردات نزدیک شده‌ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه امسال پیش‌بینی شده بیش از 10 میلیون تن گندم در کشور خریداری شود، خاطرنشان کرد: برآورد ما این است که امسال حتی مازاد بر نیاز مصرف کشور گندم تولید و ذخیره‌سازی شود.

حجتی با بیان اینکه در سه ساله اخیر برنامه‌ریزی‌ها و جهت‌گیری وزارت جهاد کشاورزی در راستای افزایش تولید گندم و رهایی از وابستگی به واردات این محصول متمرکز شده است، تصریح کرد: با حمایت‌های دولت امیدواریم نه تنها نیاز داخل به گندم را تامین کنیم حتی ظرفیت تبدیل شدن به یک صادرکننده گندم به کشورهای دیگر را داشته باشیم.

وزیر جهاد کشاورزی استان کرمانشاه را یکی از مراکز پایلوت اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی در کشور معرفی کرده و افزود: طرح‌ها و برنامه‌های بخش کشاورزی باید هدف‌مند و پایدار باشند و به نتیجه قابل قبولی برسد.

حجتی با بیان اهمیت به‌کارگیری کارشناسان بخش کشاورزی در راستای افزایش تولید کمی و کیفی محصولات کشاورزی و افزایش درآمد کشاورزان، تصریح کرد: طرح نظام نوین ترویج موجب تعامل بیشتر کشاورزان و کارشناسان در بخش‌های مختلف کشاورزی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه باید از کارشناسان بخش کشاورزی در راستای افزایش تولیدات کشاورزی به‌خوبی بهره‌گیری شود، اضافه کرد: از ابتدا نیز به تقویت بنیه کارشناسی و اجرایی مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها و ارتباط نزدیک کارشناسان با بهره‌برداران این بخش اعتقاد داشته و طرح نظام نوین ترویج نیز در همین راستا بوده و این رویکرد با جدیت باید پیگیری شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه حضور کاروان تدبیر و امید در استان کرمانشاه یک فرصت است، گفت: این سفر منشاء خیر و برکت برای استان است.

                               

تولیدات کشاورزی                    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :