موضوعات ‌مرتبط: فناوری خوزستان

a/85389 :کد

0

خوزستان از نظر توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جایگاه ۱۶

  یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ — ۱۰:۰۸
تعداد بازدید : ۳۶۶   
 تحلیل ایران -خوزستان از نظر توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جایگاه ۱۶

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان با اشاره به برنامه‌های این اداره کل گفت: خوزستان در شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جایگاه شانزدهم در سطح کشور قرار دارد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان با اشاره به برنامه‌های این اداره کل گفت: خوزستان در شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در جایگاه شانزدهم در سطح کشور قرار دارد

علی صالح نساج در آیین معارفه خود که امروز، 26 تیرماه در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: مطمئنا ایجاد انگیزه و حمایت از کلیه فعالان حوزه ICT می‌تواند موجبات توسعه و رشد این حوزه‌ها را در استان فراهم کند.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی با فناوری‌های نوین و در راس آن ICT  و  ITتحقق می‌یابد زیرا فناوری‌های  ICT و IT هم به صورت مستقل و هم به صورت زیربنایی سایر فناوری‌ها را می‌تواند با رشد مواجه کند. بازار  ICTاکنون دارای رشدی بسیار سریع است و با راهبری و هدایت حداکثری از طریق بخش خصوصی می‌توان از این فرصت در جهت افزایش اشتغالزایی، رونق کسب و کارهای نوین و ارتقای رفاه حال مردم و جلب رضایت مردم استفاده کرد.

صالح نساج تصریح کرد: جوانان و بخش خصوصی دو عامل بسیار موثر در شکوفایی حوزه ICT هستند و با حضور این دو عامل می‌توان شاهد رشد روز افزون حوزه  ICT شد. خوزستان جزو استان‌های استراتژیک کشور است و با توجه به استعدادها و ظرفیت‌های خوزستان می‌توان رونقی در حوزه ICT چه در بخش توسعه صادرات محصولات ‌با کیفیت بومی و چه در جهت توسعه فناوری در این حوزه ایجاد کرد. حوزه ICT می‌تواند بازویی توانمندساز و پیشران در جهت توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی منطقه باشد و موجب خلق ثروت و رضایتمندی مردم باشد.

صالح نساج برنامه ریزی جهت پیشبرد برنامه ششم توسعه، پیشبرد برنامه‌های اقتصادی ملی در سطح استان، افزایش سطح امنیت فضای سایبری، برگزاری جلسات جهت حمایت از توسعه کسب و کارهای دیجیتال، پیگیری امور مربوط به توسعه دولت الکترونیک و خدمات الکترونیک، تلاش در جهت افزایش سهم تولید محتوای بومی استان و تلاش جهت فعال سازی مراکز شتاب دهنده کسب و کار دیجیتال را بخشی از وظایف خود دانست.

وی اظهار کرد: همچنین در راستای حمایت از برگزاری رویدادهای استارتاپ در استان، طرح فرآفرین با همکاری جهاد دانشگاهی در شهریور ماه برگزار خواهد شد و ارتقای شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعمال نظارت و کنترل بر نحوه ارائه خدمات در حوزه  ICT از دیگر وظایف این اداره کل می‌باشد.

صالح نساج اظهار کرد: در زمینه اقتصاد مقاومتی با توجه به نامگذاری امسال توسط مقام معظم رهبری و اهتمام دولت در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در 6 پروژه کار خود را شروع کرده و ما فراخور این پروژه‌ها با توجه به قابلیت‌های استان پروژه‌هایی را تعریف کردیم که بهره‌مندی از خدمات شتاب دهنده‌ها در جهت توسعه کسب و کار، تفاهم نامه همکاری بین اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات با بنیاد نخبگان، پارک علم و فناوری و دانشگاه‌های استان به منظور استعدادیابی و حمایت از نیروهای جوان و فارغ التحصیلان، حمایت از پروژه‌های در دست اقدام مرکز آپا، برگزاری همایش‌های استارتاپ و دعوت از خلاقان حوزه ICT و افزایش سطح دسترسی کاربران به شبکه ملی و افزایش سهم پهنای باند مرکز داده استان در برنامه های کاری ما قرار دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان با ابراز امیدواری از راه‌اندازی یک دیتاسنتر خصوصی در استان، گفت: تکمیل پوشش خدمات ارتباطی تلفن همراه و اینترنت در سراسر استان به ویژه در مناطق مرزی و نقاطی که رومینگ ناخواسته اتفاق می‌افتد، ارائه خدمات اینترنت به روستاها که توسط شرکت"های‌وب" در حال پیگیری است، توسعه گردشگری الکترونیک و تورهای مجازی، توسعه مراکز داده و اتصال ادارات دولتی و خصوصی به این شبکه و در نهایت اتصال به شبکه ملی اطلاعات از دیگر برنامه‌های این اداره می‌باشد.

وی با اشاره به دیگر برنامه‌های خود خاطرنشان کرد: هفته گذشته در جهت حمایت از تولیدکنندگان برنامه‌های کاربردی و بازی‌های رایانه‌ای، با شرکتی بومی در استان جلسه داشتیم و مقرر شد با چند شرکت قراردادهایی منعقد کنیم که مطمئنا موجب رشد و توسعه محصولات این شرکت‌ها خواهد شد.

صالح نساج عنوان کرد: بر اساس آمارها شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان در رتبه شانزدهم در سطح کشور قرار دارد. همچنین ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان 24 درصد است و میانگین کشوری 40 درصد است که باید دستیابی به میانگین کشوری در برنامه مخابرات قرار گیرد. از نظر ضریب نفوذ خطوط ارتباطی سیار اپراتور همراه اول در رتبه 5 کشوری و اپراتور ایرانسل در رتبه 6 کشوری قرار دارد.

صالح نساج همچنین از زحمات و تلاش های مدیر اسبق اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آقای ملکی جهان و از اعتماد مسئولان وزارتخانه به وی تقدیر و تشکر کرد.

اقدامات اداره كل ارتباطات و فناوري اطلاعات استان در 3 سال اخير
    
مدیرکل سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جنوب غرب کشور با تشریح اقدامات خود در طول 3 سال مدیریت در اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان گفت: بسیاری از اقدامات ما به صورت انحصاری فقط در این استان انجام شد که ان‌شالله مدیریت جدید در جهت تداوم این مسیر حرکت کند. 

 عليرضا ملكي جهان در مراسم توديع خود كه امروز 26 تيرماه در اهواز برگزار شد، اظهار كرد: این سمت را سه سال قبل با یک اتاق سه در چهار متر و یک سر درب و 80 درصد کسری سازمانی تحویل گرفتم و امروز در جایگاهی قرار داریم که اگر رتبه ict استان در سطح کشور اول یا دوم نباشد، قطعا حائز رتبه سوم است؛ در طول سه سال سکانداری اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان همواره به چنین روزی فکر می‌کردم که با رضایت خداوند و عملکرد بسیار بالا این مسئولیت را بر زمین بگذارم و ان‌شالله که امروز به این مقصود رسیده باشم. 

ملکی جهان با اشاره به سفرهای وزیر و معاونین وی به استان تصریح کرد: قطعا این سفرها خیر و برکت‌هایی را برای استان به همراه داشته است. سازمان مقررات و تنظیم ارتباطات رادیویی به عنوان نیرویی حاکمیتی، نظارتی و راهبردی مسئول نظارت بر عملکرد اپراتورها است.

وی اظهار کرد: در حیطه برنامه‌های نظارتی توانستیم استان را در این زمینه به جایگاه ویژه‌ای برسانیم که عقد تفاهم نامه مستقیم با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور عراق از سوی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان که منجر به ایجاد و تاسیس دو شعبه ارائه تولیدات بومی و تجهیزات گوشی‌های همراه، تبلت و کامپیوتر در دو شهر عراق شد که این اقدام به صورت شاخص و انحصارا توسط خوزستان انجام گرفته است و مورد تقدیر وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز قرار گرفت.

ملکی جهان بهره‌برداری از مرکز دیتا و واگذاری آن به بخش خصوصی را از دیگر اقدامات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان دانست و خاطرنشان کرد: اکنون بیش از 15 سرویس ادارات مختلف بر روی این مرکز دیتا فعالیت می‌کنند. همچنین افتتاح و بهره‌برداری از مرکز امداد رایانه آپا با همکاری رئیس دانشگاه شهید چمران سال گذشته انجام شد و برگزاری 10 سمینار با مبلغ بیش از 200 میلیون تومان بدون یک ریال از بودجه it یا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جنوب غرب جهت تربیت نیروی مدیریت it در حوزه ISMS انجام گرفت. 

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جنوب غرب کشور عنوان کرد: تشکیل کارگروه‌های مدیریت بحران و پدافند غیر عامل به صورت انحصاری در راستای مانور امنیت سایبری با حضور شرکت‌های نخبه و دانش بنیان، تشکیل کارگروه توسعه دولت الکترونیک در شورای اداری استانداری که منجر به 5 خدمت پایلوت در سطح ملی شد، مشارکت فعال در کارگروه ستاد اقتصاد مقاومتی و به توازن آن ارتقای پهنای باند به صورت ملی و پایش مرزی با بهره گیری از امکانات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جنوب غرب کشور از دیگر اقدامات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان است. 

وی در خصوص دیگر اقدامات اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان بیان کرد: برگزاری سمینارهای آشنایی با مراکز شتاب دهنده در شهرهای دزفول، اهواز، ماهشهر، واگذاری بیش از 140 خدمت جدید با همکاری مستقیم استانداری که منجر به کسب رتبه اول در ارائه خدمات دفاتر پیشخوان‌ در سال گذشته شد، ایجاد شعبه چهارم دادگاه عمومی و انقلاب اهواز جهت رسیدگی به جرائم رایانه‌ای و جمع آوری تجهیزات غیر مجاز با همکاری پلیس فتا و تشکیل کارگروه‌های شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان و مشارکت فعال با سازمان‌ها و سایر دستگاه‌ها از قبیل سازمان نصر بخشی از این اقدامات هستند. 

ملکی جهان اظهار کرد: در راستای نسبت به تولید محتوا و ساخت اپلیکیشن‌های مختلف و اپلیکیشن‌های موبایل از طریق بخش خصوصی و به ویژه در حوزه اپلیکشن‌های اندروید و Game که یکی از دغدغه‌های وزارتخانه است در استان اقدام شد و همچنین سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و داخلی در استان نیز در این زمینه ان‌شالله با تخصیص بودجه مورد نظر انجام می‌شود.

وی با بيان اينكه گروه سیار تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای سفرهای اربعین در مرزهای شلمچه و چذابه مشارکت جدی داشته است، بيان كرد: همچنین تشکیل کمیته رسیدگی و پاسخگویی به شکایات مردمی از طریق سامانه 195، راه‌اندازی اینترنت پر سرعت در بیش از 1750 روستا و ارائه مودم و سیم کارت رایگان به دهیاری‌های دارای بیش از 100 روستا و راه‌اندازی 250 مرکز تلفن روستایی ثابت از اقدامات انجام شده است. 

ملکی جهان گفت: 30 هزار متر زمین برای حوزه ict درخواست داده‌ایم که اقدامات و نقشه‌های اولیه آن انجام شده و فقط در انتظار تصمیم کمیسیون ماده 5 هستیم و ان‌شالله مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان این موارد را پیگیری کند.
 
وی بیان کرد: در مدت فعالیت خود در منصب مدیریت اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات تمام تلاش خود را انجام دادم و اگر توفیقی حاصل شد با کمک نیروهای اندک و پر تلاش ict و اگر قصوری بوده برگردن من می‌باشد. آقای صالح نساج مديركل جديد بسیار خوش شانس است چون نیروهایی با آموزش 100 درصد تخصصی و در سطح یك در حال خدمت گذاری هستند که زحمات آن‌ها جای تقدیر و تشکر دارد.

گفتنی است؛ امروز با حضور معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و جمعی از مسئولین این وزارتخانه علیرضا ملکی جهان مدیرکل فناوری ارتباطات و فناوری اطلاعات از این سمت تودیع و به جای علی صالح نساج به عنوان مدیرکل جدید ارتباطات و فناوری اطلاعات خوزستان معرفی و منصوب شد.

                               

خوزستان     اداره کل ارتباطات                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :