موضوعات ‌مرتبط: سیاسی استان ها

a/121378 :کد

در کردستان:

موزه سنندج آئینه تمام نمای تاریخ مردم کردستان

  جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۲۱
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -موزه سنندج آئینه تمام نمای تاریخ مردم کردستان

موزه سنندج یکی از مهم‌ترین مراکز جذب گردشگر در استان کردستان و آئینه تمام نمای تاریخ مردم این استان در گذشته‌های دور است.

موزه سنندج یکی از مهم‌ترین مراکز جذب گردشگر در استان کردستان و آئینه تمام نمای تاریخ مردم این استان در گذشته‌های دور است.

 

به گزارش تحلیل ایران، موزه سنندج به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز جذب گردشگر در استان کردستان آئینه تمام نمای تاریخ مردم این استان در گذشته‌های دور است.


موزه در مرکز شهر سنندج در خیابان امام خمینی(ره) کوچه حبیبی قرار گرفته و در مجاورت آن بناهایی چون خانه کرد(عمارت آصف)، مسجد جامع و خانه مجتهدی قرار دارند.

 

پیشینه تاریخی:

ساختمان موزه در اصل بخش بیرونی عمارت ملالطف‌الله شیخ‌الاسلام بوده است این عمارت از بناهای باشکوه و اعیانی شهر سنندج است که حدود 150 سال پیش توسط ملالطف‌الله که یکی از علمای بزرگ آن دوره و معاصر ناصرالدین شاه بوده، ساخته شده است.

 

عمارت پس از فوت بانی آن توسط نوادگان او به دو بخش مجزا تفکیک شده و به فروش رسیده است، بخش اندرونی به تملک خانواده حبیبی و بخش بیرونی به تملک عبدالحمید خان سنندجی(سالار سعید) درآمده است از این امروز هر بخش از بنا با نام این مالکان جدید شناخته می‌شود.

 

سالار سعید بخش بیرونی عمارت را در سال 1336 به اداره فرهنگ(آموزش و پرورش) واگذار کرد و تا سال 1351 این بخش در اختیار اداره فرهنگ بوده و برای مواردی چون دانش‌سرا، کتابخانه و خانه پیشاهنگان مورد استفاده قرار گرفته است و در همین سال از طرف وزارت فرهنگ و هنر وقت برای تأسیس موزه تملک شد و پس از مرمت و آماده‌سازی در مهر 1354 با نام موزه سنندج افتتاح شد.

بخش اندرونی نیز تا سال 1371 در مالکیت خانواده حبیبی بود و در این سال به تملک اداره میراث فرهنگی درآمد.

 
                               

کردستان     گردشگری     سنندج     پیشینه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :