موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/68808 :کد

0

وجود بیش از ۱۵۰ گونه گیاه دارویی در کردستان

  ﺳﻪشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۸
تعداد بازدید : ۵۱۲   
 تحلیل ایران -وجود بیش از ۱۵۰ گونه گیاه دارویی در کردستان

دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی با اشاره به مستعد بودن کردستان در زمینه رویش گیاهان دارویی، گفت: بیش از ۱۵۰ گونه گیاه دارویی در کردستان وجود دارد.

دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی با اشاره به مستعد بودن کردستان در زمینه رویش گیاهان دارویی، گفت: بیش از 150 گونه گیاه دارویی در کردستان وجود دارد.


به گزارش تحلیل ایران محمد سیبی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: کردستان، استانی مستعد در زمینه رویش و تولید گیاهان دارویی است و لازم است کشاورزان را به سوی کشت این محصولات سوق داد.

 

وی با بیان اینکه بیش از 150 گونه گیاه دارویی در کردستان وجود دارد، اعلام کرد: از مجموع 100 هزار و 298 تُن گیاهان دارویی تولید شده در سال 93 در کل کشور، سهم استان کردستان 43.7 تُن بوده است که این میزان برابر با 0.04 درصد می‌باشد.

 

سیبی در خصوص تولید صنعتی و تجاری گیاهان دارویی نیز عنوان کرد: استان کردستان از نظر گیاهان دارویی و صنعتی بسیار غنی است و حدود 169 گونه گیاهی از 54 تیره با مصرف دارویی و تعداد زیادی نیز با مصرف صنعتی در مناطق مختلف استان می‌رویند.

وی ثعلب، شیرین بیان، بومادران، گل ختمی، رازیانه، کاسنی، شوید، ‌بابونه، آویشن و موسیر را مهمترین گونه‌های دارویی استان عنوان کرد و افزود: برداشت بی‌رویه مردم، عدم وجود اطلاعات کافی در خصوص گیاهان دارویی، نبود مرجعی جامع برای ارجاع کشاورزان منطقه را مهم ترین دلایل تخریب گونه‌های دارویی منطقه است.

 

دکترای تخصصی فیزیولوژی گیاهان زراعی خاطرنشان کرد: هر یک از فصول در کردستان گیاهان مختلفی می‌رویند که تنوع آنها در فصل بهار بیشتر است.

وی به خواص متنوع این گیاهان اشاره و خاطرنشان کرد: خواص دارویی برخی از گیاهان در برگ آنها و برخی در ساقه و ریشه آنهاست.

 

سیبی در پایان شهرستان‌های بانه، مریوان، سنندج و کامیاران را دارای بیشترین تنوع گیاهان دارویی دانست و یادآور شد: شهرستان‌های بیجار و منطقه سارال دیوانده نیز دارای بیشترین تنوع درختچه‌ها و علف‌های دارویی است.

                               

فیزیولوژی     گیاهان     زراعی     کردستان        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :