a/85541 :کد

0

استحصال ذخایر غیرمتعارف لرستان با همکاری دانشگاه آخن آلمان

  دوشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۵ — ۰۱:۴۸
تعداد بازدید : ۳۰۷   
 تحلیل ایران -استحصال ذخایر غیرمتعارف لرستان با همکاری دانشگاه آخن آلمان

تلاش محققان کشور برای بهره‌برداری از ذخایر غیرمتعارف نفت و گاز لرستان

تلاش محققان کشور برای بهره‌برداری از ذخایر غیرمتعارف نفت و گاز لرستان

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیل ایران از لرستان،رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت از مطالعه بر روی بهره‌برداری و استحصال ذخایر غیرمتعارف لرستان با همکاری دانشگاه آخن آلمان خبر داد.


دکتر محمد رضا کمالی، با تاکید بر این که در لرستان پتانسیل ذخایر غیرمتعارف زیادی وجود دارد، اظهار کرد: ذخایر غیرمتعارف، ذخایری هستند که با روش‌های مرسوم و رایج قابل استحصال نیستند از این رو باید از طریق روش‌هایی اقدام به تحریک آنها کرد.


وی ادامه داد: این ذخایر در سنگ‌های شیلی که دارای منافذ و تخلخل‌های بسیاری ریزی هستند، قرار دارند و از آنجایی که تراوایی این سنگ‌ها بسیار پایین است از این رو ذخایر موجود در این مناطق جریان ندارند و برای استحصال آن نیاز به تحریک این مخازن داریم.


کمالی، یادآور شد: این ذخایر باید در معرض شکست هیدرولیکی قرار گیرند تا بتوان ذخایر نفت و گاز موجود در آن را استحصال و بهره برداری کرد.  

رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت با تاکید بر این که اخیرا ذخایر غیرمتعارف در دنیا شناسایی شده است، یادآور شد: آمریکا در این زمینه پیشتاز است و توانستند شیل‌های گازی که جز ذخایر غیرمتعارف است را کشف و به بهره برداری برسانند.


به گفته وی، بسیاری از کشورها در این جهت در حال حرکت هستند؛ چرا که حجم ذخایر غیر متعارف نسبت به حجم ذخایر متعارف از کمیت بالاتری برخوردار است.

کمالی، با بیان این که پژوهشگاه صنعت نفت از سال 1389 پی به وجود این ذخایر غیرمتعارف برده است، خاطرنشان کرد: شرکت ملی نفت نیز از این ایده استقبال و طرح مطالعه شیل‌های گازی در منطقه لرستان را به این پژوهشگاه واگذار کرد.


رییس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت یادآور شد: برای توسعه این منطقه با دانشگاه آخن آلمان مطالعات خود را در این زمینه آغاز کردیم.

 نفت شیل، نفت نامتعارفی است که از گرماکافت، هیدروژنه‌کردن و انحلال گرمایی خرده‌های سنگ نفت‌زا (شیل نفتی) به دست می‌آید. این فرایندها مواد آلی درون سنگ (کروژن) را به نفت و گاز مصنوعی تبدیل می‌کنند. از نفت حاصل می‌توان بلافاصله به عنوان سوخت استفاده کرد و یا با افزودن هیدروژن و زدودن ناخالصی‌ها چون سولفور و نیتروژن، آن را ارتقا داد تا به عنوان ماده اولیه وارد پالایشگاه شود.
ایسنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :