موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/110710 :کد

معاون استاندار استان هوبی چین:

همکاری وتعامل بین استان مرکزی واستان هویی چین باید افزایش یابد

  ﺳﻪشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۵
تعداد بازدید : ۲۶۹   
 تحلیل ایران -همکاری وتعامل بین استان مرکزی واستان هویی چین باید افزایش یابد

معاون استاندار استان هوبی چین با بیان اینکه استان هوبی و استان مرکزی از زمینه‌های همکاری وسیع برخوردار هستند گفت: همکاری و تعامل بین ایران و چین باید افزایش یابد.

معاون استاندار استان هوبی چین با بیان اینکه استان هوبی و استان مرکزی از زمینه‌های همکاری وسیع برخوردار هستند گفت: همکاری و تعامل بین ایران و چین باید افزایش یابد.


به گزارش تحلیل ایران، شو کژن در نشست همکاری اقتصادی استان مرکزی و استان هوبی کشور چین که در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزارشد, با اشاره به ارتباط دو کشور ایران وچین اظهار داشت: خیلی خرسندم که به کشور باستانی و متمدن ایران آمدیم و با دوستان قدیم و جدید در شهر زیبای استان مرکزی جمع شدیم و به نمایندگی دولت چین از توجه ویژه مسئولان استان مرکزی تشکر می کنم.

 

وی افزود: چین و ایران دارای روابط دوستی و سنتی دیرینه هستند، به ویژه پس از برقراری روابط رسمی دو کشور در سال 1971میلادی، ارتباطات دوستی میان دو ملت گسترش یافت و مذاکرات و رفت و آمد مقامات دو دولت تداوم دارد.

 

شو کژن تصریح کرد: امروز خوشبختانه همکاری دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در زمینه‌های پیمانکاری، مهندسی,همکاری فنی, ساخت زیربنایی, انرژی, حمل ونقل, مخابرات, ماشین سازی بیش از پیش توسعه یافته است به طوری که هم اکنون 4شرکت بزرگ نفتی و شرکت‌های چری, چانگ چینگ, هواوی zte پروژه‌های مهم را در ایران جامه عمل می پوشانند که سبب شده میزان تجارت دو کشور از ده‌ها میلیون دلار در گذشته به 50میلیارد دلار برسد.

 

وی اضافه کرد: چین طی 7سال جایگاه بزرگترین شریک تجارت ایران را به‌صورت متداول حفظ کرده و هم اکنون بزرگترین بازار صادرات نفت و محصولات غیرنفتی ایران است.

 

معاون استاندار استان هوبی چین با اشاره به تعامل ایران و چین گفت: در سال‌های اخیر همکاری چین و ایران با پشتیبانی و تلاش‌های دو دولت بیش از پیش توسعه یافته است که وزارت تجارت چین و وزارت صنعت, معدن و تجارت ایران تفاهم‌نامه ایجاد پارکهای صنعتی را دراین راستا و در سال 2014 امضا کردند.

 

شو کژن ادامه داد: روابط چین و ایران با سفر شی جین پینگ رئیس جمهوری کشور چین به ایران در ژانویه امسال وارد مرحله جدیدتر و فعال‌تری شده است که در این راستا طرح راهبردی و یک راه روابط همکاری با شیوه جدید را ایجاد می‌کنیم.

 

وی اضافه کرد: استان هوبی با 9/185کیلومترمربع مساحت و 61 میلیون جمعیت در مرکز چین و میانه رود پانگتسی قرار دارد که تولید ناخالص این استان به 2950میلیارد یوان وسرانه تولید نا خالص 8158دلار رسید و در رتبه هشتم استان‌های چین قرار دارد.

معاون استاندار استان هوبی چین با اشاره به اهمیت و جایگاه استان هوبی گفت: این استان جایگاه مهمی در چین دارد چراکه دارای پایگاه‌های پیشرفت زیادی از جمله چایگاه صنعت ساخت وساز, تولید وفراوردمحصولات کشاوری,حمل ونقل مدرن, مرکز فناوری, اموزشی ودرمانی و مرکزترافیک وحمل نقل چین و همچنین از ده‌ها صنعت بزرگ با ارزش 100میلیارد یوان در زمینه ماشین سازی, غذا, پتروشیمی, فولاد, ساختمان سازی، نساجی, تجهیزات‌سازی, الکترونیک برخوردار است.

 

شوکژن تصریح کرد: همچنین این استان پیشرفت های زیادی در زمینه  های  پروژه ناوبری بیدو,هوا فضا و ماشین سازی، انرژی سبز به دست آورد که هم‌اکنون استان هوبی با تعیین نخستین منطقه آزاد داخل خاک چین از سوی دولت، توسعه همکاری و مبادله با کشورهای خارجی را در اولویت قرار داده و این فرصت مناسبی برای همکاری تجاری با استان مرکزی ایران محسوب  می شود.

وی افزود: استان هوبی و استان مرکزی از زمینه‌های همکاری وسیع برخوردار هستند و با توجه به صنعت و بازارهای مشترک می‌توانند در متولوژی, انرژی, ماشین‌سازی, فرهنگی وتوریستی همکاری داشته باشند.

 

معاون استاندار استان هوبی چین به مناسبات قدیم چین و ایران اشاره کرد و گفت: چین و ایران دو کشور متمدن و قدیمی هستند و سابقه روابط دو کشور به هزاران سال پیش بر می‌گردد و جاده ابرایشم شاهد عینی برای روابط سنتی ودوستی چین و ایران است.

 

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم استان هوبی و استان مرکزی با بهره‌گیری از این فرصت‌ها همکاری خوبی در زمینه‌های مختلف داشته باشد که من از مقامات استان مرکزی برای دیدار, سرمایه گذاری و سیاحت در چین دعوت می‌کنم چراکه من معتقدم اگر ما با وحدت و همکاری و تبادل دو ملت پیش برویم، نتایج بسیار بزرگی به دست می‌آوریم.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :