موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/110711 :کد

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلام

بزرگترین مشکل انسان‌ها و منشا اشتباهات بشری دروغ به نفس است

  ﺳﻪشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵ — ۱۲:۵۸
تعداد بازدید : ۲۲۷   
 تحلیل ایران -بزرگترین مشکل انسان‌ها و منشا اشتباهات بشری دروغ به نفس است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: بزرگترین مشکل انسان‌ها و منشا اشتباهات بشری دروغ به نفس است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: بزرگترین مشکل انسان‌ها و منشا اشتباهات بشری دروغ به نفس است.


به گزارش تحلیل ایران، آیت‌الله محسن اراکی شامگاه دوشنبه در نشستی با موضوع موضوع تولید علم از منظر آموزه‌های دینی با تأکید بر نظرات مقام معظم رهبری که با حضور اساتید و دانشجویان پردیس شهید باهنر مرکزی برگزار شد به موضوع خلافت الهی انسان اشاره کرد و اظهار داشت: خلافت انسان یک قدرت برای بشر است و این امانتی الهی برای انسان است چرا که این قدرت به او فرصت می‌دهد راز جهان را شناخته و کشف کند و در عین حال تصرف کرده و راه و رسم همه امور را بیاموزد.

 

وی افزود: حال انسان به تولید روبات دست می‌زند که همه کارهای بشری را می‌کند که نه این خدایی است و نه بشر توانایی کار خدایی دارد که خدایی کردن بشر هم از آن دسته خدایی کردن الهی نیست.

 

آیت‌الله اراکی تصریح کرد: در عرفان حافظ به موضوع عاشقی کردن بشر نسبت به خدا اشاره شده است اما در کلام الهی و دینی این جایگاه فراتر است و از این جایگاه به عنوان معشوق خدا بودن بشر یاد شده است که این جایگاه ویژه بشری یعنی جایگاه خلافت اوست چرا که انسان از نگاه الهی شایسته خلافت الهی است.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به مشکلات جامعه بشری گفت: با این حال مشکل اصلی در جامعه بشر جهل نیست بلکه وقتی انسان به دانش می‌رسد به اقتضای دانش عمل نمی‌کند و علت این عمل نکردن این است که با این که راز اساسی جهان را می‌داند راه را نمی‌پیماید و هر چند می‌داند راه نادرست چیست همان راه را می‌رود.

 

وی ادامه داد: این امانت مسئولیتی به دنبال دارد و باید دانست هیچگاه دانش از عدل جدا شدنی نیست و بشر در مسیر این ماموریت و امانتی که بردوش گرفته نیازمند عدل است که البته در منابع دینی ما از این عدل به معنای عمل به علم تعبیر شده است.

 

آیت‌الله اراکی خاطرنشان کرد: باید خود را بشناسیم و به وظیفه خلافت خود عمل کنیم این همان معنی خلافت در منابع شیعه و سنی است که تفسیر شده که خلافت را امانت خدا می‌داند.

 

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به آیات قرآنی گفت: در 5 آیه به این مهم اشاره کرده به طوری که در سوره محمد خطاب به مسلمانان صدر اسلام می فرماید اگر شما پشت کنید، خدا قومی را جایگزینتان می‌کند که آنها براین امر پشت نمی‌کنند.

 

وی افزود: اما آنچه وجود دارد این است که بشر در اثر هوای نفس از آن چه فکر می‌کند درست است فرار می‌کند و خود را به فراموشی از آنها می‌زند که بنابراین صدق و درستی انسان با خودش یک اصل مهم است.

 

آیت‌الله اراکی بیان کرد: اساس مشکل انسان از دروغ آغاز می‌شود نه دروغ فرد به دیگران بلکه دروغ بشر به نفس خود و در واقع آنچه می‌داند و مطمئن است که این امری واقعیت است می‌پوشاند.

 

وی ادامه داد: این یعنی پشت کردن به دانش که براین اساس شیطان را در این راستا پیرو خود قرار می‌دهد و این بزرگترین ظلم انسان و دروغ انسان به نفس خود است.

دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به گونه‌های زندگی بشری گفت: دو گونه زندگی بشری داریم که یکی مبتنی بر یاد و دیگری مبتنی بر فراموشی است.

آیت‌الله اراکی اضافه کرد: زندگی مبتنی بر فراموشی یعنی شخصی که مبنای زندگیش بر دورغ است و آنچه می‌داند خوب است و بگوید بد است و از زندگی غفلت کند.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :