موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/110812 :کد

به دلیل آلودگی‌های زیست محیطی؛

دومین خط احیاء آلومینیوم‌سازی اراک تعطیل شد

  چهارشنبه ۰۱ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۵۹
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -دومین خط احیاء آلومینیوم‌سازی اراک تعطیل شد

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی از تعطیلی کامل خط ۴ احیا در آلومینیوم‌سازی اراک که در آلودگی این شهر سهم داشت خبر داد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی از تعطیلی کامل خط ۴ احیا در آلومینیوم‌سازی اراک که در آلودگی این شهر سهم داشت خبر داد.

به گزارش تحلیل ایران حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با خبرنگار مهر از تعطیلی خط ۴ احیا در  آلومینیوم‌سازی اراک که در آلودگی این شهر سهم داشت خبر داد.

 

کارنامی توضیح داد: یکی از منابع آلاینده اصلی ناشی از احتراق سوخت در استان مرکزی و خاصه اراک، کارخانه ایرالکو یا آلومینیوم بود که این مساله به دو بخش آندسازی و احیا برمی‌گشت.

 

وی افزود: این مجموعه در احیا سه خط فعال داشت که هر خط تقریباً ۱۴۸ دیگ دارد که قدیمی است و چون فناوری آن قدیمی است متأسفانه دودکش متمرکزی که بتواند این آلایندگی‌ها را جمع کند و از جایی بیرون بدهد و فیلتر شود وجود ندارد.

 

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی تصریح کرد: به همین خاطر و به دلیل تداوم آلودگی‌ها، پیگیر شدیم که به هر صورتی که هست این بخش باید تعیین تکلیف شده و از مدار خارج شود. خط ۳ احیا با همان ۱۴۸ دیگ در سال ۹۳ از مدار خارج شد. خط ۴ و ۵ مانده بود که نیمی از خط ۴ یکی دو ماه پیش خارج شد و مابقی آن با ۷۲ دیگ دیروز خارج شد. یعنی همه ۱۴۸ دیگ خط ۴، روز گذشته به طور کامل از مدار تولید خارج شد و خط ۵ را هم تعهد داده‌اند که تا پایان اسفند همین امسال از مدار تولید خارج کنند.

 

کارنامی تأکید کرد: این اتفاق چند حسن دارد اولین مساله بحث زیست محیطی آن است و این اتفاق در بهبود کیفیت هوا بسیار مؤثر است. از طرف دیگر به لحاظ اقتصادی به نفع خودشان هم هست و این اتفاق می‌تواند مصداق بارز اقتصاد مقاومتی باشد.

 

وی توضیح داد: با این کار ۱۴ درصد در مصرف انرژی صرفه جویی می‌شود. یعنی قبلاً برای یک کیلو آلومینیوم تقریباً ۱۹ کیلووات برق مصرف می‌شد و با این سیستم ۱۶ کیلووات ساعت برق مصرف می‌شود. از طرف دیگر در مواد اولیه هم صرفه جویی می‌شود مثلاً در مصرف آلومینا تقریباً ۲/۵ درصد، کربن ۱۴ درصد و کریولیت که کمک ذوب است ۲۷۰ درصد صرفه‌جویی می‌شود. وقتی این‌ها کم می‌شود یعنی میزان آلاینده ها هم کاهش می‌یابد.

 

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی اضافه کرد: آن ۱۴ درصد صرفه جویی در برق یک جای دیگر هم خود را نشان می‌دهد. یکی دیگر از منابع اصلی آلاینده ما در استان، نیروگاه شازند است. یک نیروگاه برای تولید برق هم باید سوخت فسیلی مصرف کند که آن هم سرمایه ملی است و تجدیدناپذیر است و هم در فرایند استفاده از سوخت فسیلی و تولید برق آلاینده های زیادی را متصاعد می‌کند که از جمله مونواکسید کربن یکی از آنهاست. هر درصدی که بتوانیم از مصرف انرژی کم کنیم از آن طرف از طریق نیروگاه هم به وضعیت محیط زیست استان کمک کرده‌ایم.

کارنامی ادامه داد: در سیستم جدید امکان مکانیزه کردن انتقال مواد هم وجود دارد. اگر این هم انجام شود و به طور دستی مواد اولیه منتقل نشود از پراکنش آلومینا در محیط هم جلوگیری می‌شود که این هم بسیار مؤثر است.

 

وی در خصوص اینکه وضعیت بخش آندسازی به چه شکل پیش خواهد رفت تأکید کرد: آندسازی را می‌خواهند کلاً به خارج از محدوده اراک منتقل کنند. جایی در محدوده خیرآباد مکان سنجی شده و کار هم شروع شده و نزدیک به ۲۰ درصد هم پیشرفت فیزیکی دارد و الان در سفر دولت محترم هم مصوب شد که ۳۰۰ میلیارد تومان به این‌ها تسهیلات بدهند چون بحث اصلی این‌ها تأمین منابع اعتباری بود که این هم تصویب شد و به این ترتیب مشکل را دولت برایشان رفع کرد. اما جالب‌ترین نکته همینجاست که این‌ها یک کار زنجیرواری است و الان آندی که تولید می‌کنند برای این خطوط احیاست. یعنی وقتی این خطوط قدیم احیا جمع شود دیگر بخش اعظم آندسازی هم خود به خود از مدار حذف خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی ابراز تأسف کرد: این صنعت سالهاست که در این استان مستقر است و در این چند ده سال هم هیچ کاری برای رفع این معضل انجام نشد و آلودگی به همین وضعیت ادامه داشت که خوشبختانه در دولت کنونی فشار تشکل‌های مردم‌نهاد و پیگیری رسانه‌ها و اهتمام مسئولان استان و مدیران خود این مجموعه باعث شد که امروز شاهد این باشیم که به زودی دغدغه مردم نسبت به مساله آلومینیوم رفع شود. مصرف انرژی هم مدیریت خواهد شد که این موضوع را می‌توان مصداق بارز اقتصاد مقاومتی دانست.

کارنامی در پاسخ به اینکه آیا تضمینی وجود دارد که بخش تعطیل شده بعداً مجدداً مورد استفاده قرار نگیرد تصریح کرد: اصلاً این بخش به طور کامل جمع‌آوری می‌شود. نیمه قبلی همین خط ۴ به طور کامل جمع شد. فونداسیون آن هم جمع شد تا یک فونداسیون متناسب با ساختار سلولهای الکترولیز جدید نصب شود. بنابراین اصلاً امکانش نیست که مجدداً آن خط قدیم راه‌اندازی شود. ضمن اینکه این‌ خطوط یک بار که قطع شود مواد می‌چسبد و دستگاه از حیز انتفاع خارج می‌شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :