موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/111783 :کد

عضو کمیسیون صنایع مجلس:

روند پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی استان مرکزی مطلوب نیست

  جمعه ۱۰ دی ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۲
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -روند پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی استان مرکزی مطلوب نیست

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه آمار پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی و تولیدی استان مرکزی مناسب و مطلوب نیست گفت: بانک‌ها نباید منابع مالی جمع‌شده از استان مرکزی را خارج از این استان صرف کنند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه آمار پرداخت تسهیلات به واحدهای صنعتی و تولیدی استان مرکزی مناسب و مطلوب نیست گفت: بانک‌ها نباید منابع مالی جمع‌شده از استان مرکزی را خارج از این استان صرف کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، سیدمهدی مقدسی ظهر امروز در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان مرکزی با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در کمیسیون صنایع و معادن اظهار داشت: پیرو رسیدگی به تصمیمات اخذ شده در سفر اخیر کمیسیون صنایع و معادن به استان مرکزی در نظر داریم جلسه‌ای با رئیس این کمیسیون برگزار کنیم تا مسائل طرح شده مورد بررسی قرار گیرد و موضوعاتی که از اهمیت بالایی برخوردارند به کمیسیون منتقل شود.

 

وی افزود: درگیر بررسی برنامه ششم هستیم و در این زمینه نهایت استفاده را از پیشنهادات مطرح شده توسط اتاق‌های فکر داشته‌ایم، اختلاف نظراتی در لایحه درحال بررسی وجود دارد که به این منظور مقرر شد تا با تعاملاتی منطقی کمیسیونی تلفیقی از مجموعه دولت و مجلس شورای اسلامی تشکیل شود.

 

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: لایحه ششم در حال تغییر است و تاکنون به 114 ماده رسیده، همچنین به دلیل حساسیت بالای فعالیت مجلس درنظر داریم که انحرافات این برنامه را کاهش دهیم.

 

مقدسی ادامه داد: میزان انحراف 5 درصدی برنامه بلندمدت در دنیا پذیرفته است اما اگر این میزان انحراف به 25 درصد برسد به این معناست که برنامه تعریف شده از مسیر خارج شده، به دنبال آن هستیم که تعامل میان دولت و مجلس عملی شود اما این اقدام روند کندی را سپری می‌کند.

وی عنوان کرد: استفاده از ظرفیت اتاق‌های فکر در راستای ارائه نظرات موثر در زمینه‌های مختلف پیشنهادی کارآمد و مفید است، همچنین باید گفت که شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی و انجمن‌های همگن از ظرفیت بالایی برخوردارند و از آنها درخواست داریم که پیشنهادات خود را به‌موقع ارائه دهند زیرا دولت هم به اینگونه ا نجمن‌ها نگاهی مثبت دارد.

 

آمار پرداختی بانک‌ها با ظرفیت‌های موجود متناسب نیست

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استان مرکزی با دارا بودن بیش از 3 هزار واحد صنعتی ظرفیت‌های اقتصادی مناسبی دارد که با درنظر داشتن این ظرفیت و ظرفیت‌های بانکی باید گفت که آمار پرداختی بانک‌ها مناسب نیست، از بانک‌های سطح استان انتظار مشارکت بیشتری داریم و نباید منابعی که در داخل استان کسب می‌شوند را  در خارج از استان صرف کنند.

 

مقدسی بیان کرد: پرداخت 181 میلیارد تومان تسهیلات در مقابل منابعی که در سطح استان شناسایی شده‌اند مبلغ قابل‌قبولی نیست، همچنین با توجه به میزان پرداختی‌های سامانه بهین یاب باید گفت که اگر این سامانه قدرت جذب کافی را داشته باشد سقف اولیه پرداخت را برمی‌داریم و در این زمینه پایگاه پرداختی بانک‌ها باید با مقیاس بانک‌های سطح کشور سنجیده و مورد بررسی قرار گیرد.

 

وی با اشاره به فعالیت مجموعه تامین اجتماعی گفت: بخش صنعت و اقتصاد استان مرکزی از مجموعه تامین اجتماعی توقع مشارکت و تعامل بیشتری در ستاد تسهیل را دارد.

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به تعداد پروژه‌های نیمه تمام در سطح استان مرکزی پیشنهاد می‌دهیم که این طرح‌ها در قالب پکیجی کامل در اختیار افراد سرمایه‌گذار قرار بگیرد تا زمینه تصمیم‌گیری برای این افراد فراهم شود و اجرائی شدن این طرح نیازمند اطلاع‌رسانی صحیح است.

 

مقدسی ادامه داد: بر اساس آماری که از تغییرات میزان اشتغال از سال 93 تا 95 تهیه کرده‌ام میزان اشتغال بخش کشاورزی به میزان 1.6درصد کاهش یافته و بخش صنعت نیز کاهشی 0.8 درصدی داشته‌اند، همچنین خش خدمات افزایشی 2.4درصدی داشته است.

 

وی عنوان کرد: بخش خدمات در سطح کشورهای توسعه یافته تنوع بسیاری دارد اما در کشور ما اینگونه نیست و ظرفیت مختص این عرصه توسط واحدهای خرد و کوچک پر می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در سفز هیئت دولت به استان مرکزی مبلغی بالغ بر 103 میلیارد تومان به بخش آبیاری نوین بخش کشاورزی تخصیص داده شد که این تخصیص نیازمند به‌کارگیری نهضت صحیحی است تا در بخش کشاورزی توحلی عظیم روی دهد.

 

مقدسی بیان کرد: در چندسال آینده چالش جهانی بر سر آب انجام می‌شود و ما باید این زمن را در نظر داشته باشیم و فرصت‌های اکنون را غنیمت بر شمریم.

وی افزود: بر اساس اعلامیه دولت در هفت ماهه سپری شده سال 95 رشدی 7.4درصدی اقتصادی داشته‌ایم که این آمار با انتصاب آمار رشد اقتصادی نفتی محاسبه شده است.

 
                               

کمیسیون     صنایع     مجلس     تسهیلات        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :