موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/78508 :کد

0

۷۵منطقه طبیعی استان مرکزی طی سال گذشته دچار آتش سوزی شد

  چهارشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۷
تعداد بازدید : ۲۷۵   
 تحلیل ایران -۷۵منطقه طبیعی استان مرکزی طی سال گذشته دچار آتش سوزی شد

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان مرکزی گفت: وقوع حریق در ۷۵منطقه از عرصه های منابع طبیعی استان طی سال۹۴، ۱۳میلیاردریال خسارت وارد کرد و یک هزار و۲۶۴هکتار از مراتع را از بین برد.

مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان مرکزی گفت: وقوع حریق در ۷۵منطقه از عرصه های منابع طبیعی استان طی سال۹۴، ۱۳میلیاردریال خسارت وارد کرد و یک هزار و۲۶۴هکتار از مراتع را از بین برد.

به گزارش تحلیل ایران، یوسف یوسفی پیش از ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران در اراک اظهار داشت: طی سال گذشته ۴۰میلیون هکتار از مراتع دنیا، ۱۸هزار و ۴۸۰هکتار از مراتع و جنگل های کشور و یک هزار و ۲۶۴ هکتار از منابع طبیعی استان مرکزی طعمه حریق شد.

وی با بیان اینکه دو عامل انسانی و طبیعی، موجب وقوع آتش سوزی در جنگل ها و مراتع می شود افزود: طی سال گذشته بیشترین آتش سوزی مراتع استان مرکزی در شهرستان خنداب رخ داد که ۳۹۴ هکتار از مراتع این شهرستان در آتش از بین رفت.

 

یوسفی اضافه کرد: همچنین در شهرستان های شازند ۳۷۵ هکتار، خمین ۱۹۵ هکتار و اراک نیز ۱۱۳ هکتار از عرصه های طبیعی سال گذشته در آتش سوزی از بین رفت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: آتش سوزی از عوامل مهم تخریب عرصه های منابع طبیعی است که هر ساله رخ می دهد و بر اثر آن بخش عمده ای از پوشش گیاهی، از بین می رود و علاوه بر خسارات فراوان مالی، اثرات تخریبی دیگر همچون فرسایش خاک و فرسایش بادی و ایجاد گرد و غبار را به دنبال دارد.

 

یوسفی عنوان کرد: از بین رفتن پوشش گیاهی در جنگل ها و مراتع، آسیب به حاصلخیزی خاک و ایجاد زمینه های فرسایش، آسیب به محیط زیست و از بین رفتن موجودات زنده، خسارت به دسترنج کشاورزان و باغداران و صرف هزینه برای اطفای حریق و احیای مجدد منطقه از بین رفته در آتش سوزی، بخشی از خسارات ناشی از حریق در عرصه های طبیعی است.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با بیان اینکه ۱۵درصد آتش سوزی ها عمدی و ۸۵ درصد نیز غیرعمد اتفاق می افتد، تصریح کرد: وقوع حریق توسط افراد سودجو و زمین خوار، سهل انگاری و بی توجهی بهره برداران، گردشگران، شکارچیان و مسافران و حوادث طبیعی از جمله عوامل بروز آتش سوزی در مراتع و عرصه های طبیعی است.

 

یوسفی با اشاره به اینکه جنگل ها و مراتع ثروت و سرمایه ملی هستند و تخریب آن تجاوز به اموال عموم مردم است، خاطرنشان ساخت: با توجه به اهمیت موضوع در زمینه پیشگیری و پیش آگاهی با هدف جلوگیری از عوامل آتش سوزی در استان، کارگروه مدیریت پیشگیری و اطفای حریق منابع طبیعی تشکیل شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی تاکید کرد: مشارکت و رعایت اصول ایمنی و توجه به توصیه ها در خصوص کنترل حریق توسط مردم در کاهش وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل ها موثر است.

 

یوسفی اظهار داشت: تلفن ۱۵۰۴ و ۱۱۰ به طور شبانه روز آماده دریافت هر گونه خبری پیرامون وقوع آتش سوزی، تصرف و تخریب در عرصه های منابع طبیعی است و انتظار داریم مردم در این زمینه همکاری لازم را داشته باشند.

 منبع:مهر
                               

منطقه     طبیعی     جنگل     استان مرکزی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :