موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست استان ها

a/91357 :کد

0

بوی لاشه‌ گاوها هم مسئولان را بیدار نکرد

  دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ — ۱۳:۴۸
تعداد بازدید : ۳۰۴   
 تحلیل ایران -بوی لاشه‌ گاوها هم مسئولان را بیدار نکرد

واکسن‌های تقلبی و ضعف حمایت از دامداران موجب شده تا مردم نیز برای بیدارکردن مسئولان ناگزیر به رهاکردن لاشه‌های دام‌ها در نزدیکی تالاب میقان شوند.

واکسن‌های تقلبی و ضعف حمایت از دامداران موجب شده تا مردم نیز برای بیدارکردن مسئولان ناگزیر به رهاکردن لاشه‌های دام‌ها در نزدیکی تالاب میقان شوند.


به گزارش تحلیل ایران، روستای ده‌نمک از توابع اراک و شمال شرق اراک است که این روزها با عبور از مسیر رسیدن به این روستا، شاهد تصاویر ناخوشایندی از مرگ، خشک شدن و نابودی کالبد جسم گاوهایی هستیم که به‌گفته دامداران و اهالی این روستا پس از بیماری در این بیابان رها شده‌اند؛

 

گاوهایی که به‌دلیل مشکلاتی همچون نبود واکسن یا توزیع واکسن‌های تقلبی، شیوع بیماری تب برفکی دچار عارضه شده و برای دورشدن از خانه و سایر دامها به بیابان اطراف روستا منتقل و در آنجا جان داده و نابود شده‌اند.

به گزارش میدانی و مشاهدات عینی خبرنگار تسنیم از منطقه ده‌نمک و داودآباد اراک، منطقه بیابانی اطراف داودآباد و ده‌نمک پر از لاشه گاوهایی است که در این نقطه‌های بیابانی رها شده و رو به نابودی است.

 

هرچند بوی تعفن لاشه‌ها مشام هر عابری را آزرده می‌کند و حتی حضور برای تصویربرداری از این منطقه را با دشواری روبه‌رو می‌سازد اما اینجاست که نبود تدبیر و برنامه در بخش مبارزه با بیماری و متعاقب آن جمع‌آوری لاشه‌ها از سوی دیگر بیش از پیش خودنمایی می‌کند.

به گزارش خبرنگار تسنیم درحالی که مسئولان خود را به خواب زده‌اند مردم و دامداران نیز برای بیدار کردن آنها ناگزیر با رها کردن این لاشه‌ها در نزدیکی تالاب میقان ــکه از جمله نقاط مهم و اکوتوریسم استان به شمار می‌رود و هرازگاهی به محلی برای نمایش یک شوی تبلیغاتی از زیست‌محیط استان تبدیل می‌شود ــ به‌دنبال آن هستند که شاید مسئولی به خود آمده و متولیان دامپزشکی متوجه این نقطه باشند.

واکسن دام‌ها تقلبی بوده است


حبیب زندی، از دامداران این روستا با اشاره به این موضوع به خبرنگار تسنیم می‌گوید: متأسفانه به‌سبب نبود اقداماتی مانند ضدعفونی کردن و سم‌پاشی دامداران این منطقه تلفاتی را متحمل می‌شوند که عامل اصلی این تلفات تب برفکی و زردی است، تقاضای دامداران سم‌پاشی رایگان است چرا که درغیراین‌صورت سم‌پاشی کردن عده‌ای از واحدها نتیجه‌بخش نیست و نیاز به سم‌پاشی هواپیمایی است.

 

وی ادامه می‌دهد: دامداران تقاضا دارند که در این راستا اقدامات لازم انجام شود به‌گونه‌ای که تلفات دامداری به 2 درصد برسد نه اینکه 50 درصد تلفات داشته باشیم که بخشی از آن بر اثر آلودگی و بخشی متأثر از واکسن‌های بی‌کیفیت است.

 

این دامدار ده‌نمکی اضافه می‌کند: واکسنی که امسال عرضه می‌شود تقلبی بوده و به اسم واکسن فرانسوی با قیمت 50 هزار ریال به دامدار فروخته می‌شود که تأثیری در پیشگیری از بیماری ندارد، مشکلات این‌چنینی و وام‌های با سود کلان توان تولید و افزایش بهره‌وری را از دامدار سلب می‌کند.

 منبع:خبرگزاری تسنیم
                               

واکسن     دامداران     دامپزشکی     اراک        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :