موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/99373 :کد

0

بازدهی پایین تولید عسل در شازند

  چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۵ — ۱۰:۲۳
تعداد بازدید : ۱۳۶   
 تحلیل ایران -بازدهی پایین تولید عسل در شازند

شهرستان شازند سال گذشته رتبه اول تولیدعسل را در استان کسب کرده اما به دلایلی ازجمله نبودمرکز پرورش ملکه زنبور و هزینه بالای تهیه ملکه اصلاح شده، بازدهی تولیدعسل در این منطقه پایین است.

شهرستان شازند سال گذشته رتبه اول تولیدعسل را در استان کسب کرده اما به دلایلی ازجمله نبودمرکز پرورش ملکه زنبور و هزینه بالای تهیه ملکه اصلاح شده، بازدهی تولیدعسل در این منطقه پایین است.


به گزارش تحلیل ایران شهرستان شازند در استان مرکزی از جمله مناطقی است که در زمینه کشاورزی وضعیت مستعدی دارد و این شرایط سبب شده تا با توجه به بارش سالانه و پوشش گیاهی مناسب، در سال های اخیر این شهرستان در حوزه زنبورداری و تولید عسل در استان مرکزی فعال شود.

 

شهرستان شازند سال گذشته رتبه اول تولید عسل را در استان مرکزی کسب کرد و این رتبه هر ساله بین خمین و شازند در حال جابه جایی است.

 

تولید عسل و پرورش زنبور به عنوان یک درآمدزایی پاک و بدون ضرر به محیط زیست، می تواند کمک شایانی به اشتغال و توسعه شهرستان و استان داشته باشد.

 

مجتبی صیادی، جوان موفق شازندی که چند سالی است به تولید عسل پرداخته، گفت: در سال ۹۱ کار پرورش زنبور و تولید عسل را در منطقه شهباز شازند آغاز کردم.

این جوان تولید کننده عسل ادامه داد: عسل منطقه شهباز شازند به دلیل قرار دادن کندوها در کوهپایه قله شهباز و استفاده زنبورها از گیاهان کوهی که بعضا خاصیت دارویی نیز دارند از کیفیت بالایی برخوردار بوده و می توان گفت در تمام استان شناخته شده است.


وی ادامه داد: در سال ۹۱ با ۱۰۰ کندو آغاز به کار کرده و در سال ۹۳ آن را به ۵۰۰ کندو افزایش دادم و در حال حاضر نیز با ۵۵۰ کندو، قطب اول تولید عسل در شهرستان شازند هستیم به طوری که در کنار عسل به فروش کندو نیز می پردازیم.


صیادی بیان کرد: در حال حاضر ۹ تن در سال تولید عسل مرغوب داریم به طوری که به مناطق دیگر استان همچون کمیجان، اراک، ساوه و همچنین خارج استان یعنی تهران که بازار اصلی فروش است، عسل می فرستیم.


وی با بیان اینکه باید عسل شهرستان شازند با نام این منطقه عرضه شود گفت: در این رابطه نیاز به احداث کارگاه بسته بندی در منطقه است تا عسل شازند با نام این شهرستان عرضه شود.

 
                               

شازند     تولید     استان مرکزی     کشاورزی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :