موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/120155 :کد

گازرسانی دیرهنگام به روستاهای حاشیه جنگل

سرمای زمستان و ضربه‌های تبر بر قامت درختان

  شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۴:۴۸
تعداد بازدید : ۹۰   
 تحلیل ایران -سرمای زمستان و ضربه‌های تبر بر قامت درختان

سرمای زمستان‌ها، ضربه‌های تبر بر قامت درختان، شعله‌های آتش و سرانجامِ خاکستر، قصه غصه درختان کهنسال و جوان جنگل هیرکانی به عنوان آخرین جنگل‌های بازمانده از عصریخبندان است.

سرمای زمستان‌ها، ضربه‌های تبر بر قامت درختان، شعله‌های آتش و سرانجامِ خاکستر، قصه غصه درختان کهنسال و جوان جنگل هیرکانی به عنوان آخرین جنگل‌های بازمانده از عصریخبندان است.


به گزارش تحلیل ایران زمستان است؛ دود از دودکش خانه‌های روستایی به هوابر می‌خیزند و در  آسمان سربی‌رنگ محو می‌شوند و از درختان جنگل هزاران ساله، خاطره‌ای جز خاکستر بر جای نمی‌ماند، خاکستری که ققنوسی از آن پر نمی‌گشاید.

شاید برای قرن‌های متمادی، مردم مجاور جنگل‌ها از چوب درختان برای تهیه آتش و گرما بهره می‌بردند اما اکنون، سوزاندن درختان در روزگاری که می‌توان از منابعی دیگر روشنی و گرما گرفت، تباه ساختن نعمت‌هاست.

 

با درنظرگرفتن این امر که ایران دارای رتبه اول ذخایر گازی جهان است؛ گاز می‌تواند منبع سوختی ارزان‌قیمت و باصرفه به‌نسبت بهای سوزاندن جنگل هزاران ساله باشد، سوختی که علاوه بر پایداری جنگل‌ها، آسایش مردمان روستایی را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

باوجوداین، گازرسانی در بسیاری از روستاهای شمالی کشور همچون روستاهای سوادکوه بسیار دیرهنگام آغازشده؛ از سال گذشته، تمام‌مسیرهای که به روستاهای منطقه کسلیان سوادکوه می‌رسد، پر از کنده‌کاری‌شده است و کناره‌های جاده خاک‌برداری ولوله‌های انتقال گاز جای‌گذاری شده‌اند و مردم در انتظارند که تا چه زمانی مشعل این روستاها روشن خواهد شد.

 

یدالله داوودی، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سوادکوه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به اینکه سالانه سطح بالایی از هیزم جنگلی مورد مصرف خانگی روستائیان شهرستان قرار می‌گیرد، افزود: مجاورت روستاها با جنگل، فاصله جایگاه‌های نفت با روستاها، رایگان بودن هیزم برای مصارف خانگی روستائیان، عمدتاً موجب می‌شده که روستائیان به‌جای نفت از هیزم برای مصارف خانگی خود استفاده کنند.

 

وی در رابطه با روند استفاده از چوب درختان به‌عنوان هیزم برای مصارف خانگی روستائیان گفت: تاکنون روستائیان به اداره منابع طبیعی شهرستان مراجعه و با نظارت جنگلبانی بخشی از سوخت مصرفی خانگی خود را از هیزم درختان افتاده جنگلی تأمین می‌کردند که گاهی نیز دیده‌شده که این افراد به‌جای مصرف خانگی آن‌ها را در بازار به فروش رسانده‌اند.

وی افزود: علاوه بر موارد هماهنگ برای مصرف خانگی هیزم، به خاطر گستردگی عرصه‌های جنگلی و محاط بودن روستاها در دل جنگل‌ها، افرادی بدون هماهنگی با اداره هیزم مصرفی خود را از جنگل تأمین می‌کرده‌اند.

 

داوودی در رابطه با مزیت گازرسانی به روستاهای سوادکوه گفت: تأمین سوخت مصرفی روستائیان از طریق گاز موجب کاهش خسارت به عرصه‌های جنگلی و افزایش سودمندی مدیریت پایدار جنگل خواهد شد و امیدواریم با گازرسانی به روستاهای شهرستان دیگر شاهد مصرف خانگی هیزم در سال‌های آتی نباشیم.

 

داوودی با اشاره به اینکه حتی ورود به عرصه‌های جنگلی نیز موجب تخریب گونه‌ها به‌ویژه جوانه‌های نورسته خواهد شد، ابراز امیدواری کرد که با گازرسانی و کاهش میزان ورود به عرصه‌ها سلامت عرصه‌های جنگلی نیز بهتر تأمین شود.

 

محمد اسماعیل ابراهیم‌زاده، مدیرعامل شرکت گاز مازندران، در رابطه با گازرسانی به روستاها گفت: یکی از آیتم‌های موردتوجه ما برای انجام گازرسانی به مناطق روستایی مجاور جنگل‌ها حتی با تعداد خانوارهای کم، حفظ عرصه‌های جنگلی و محیط‌زیست بوده است، چراکه از یک‌سو گازرسانی موجب کاهش مصرف هیزم به‌عنوان سوخت خواهد شد و از سوی دیگر، گاز به‌نسبت دیگر سوخت‌های فسیلی پاک‌تر است.


وی بابیان اینکه روستائیان مجاور مناطق جنگلی تاکنون به‌ناچار از هیزم درختان به‌عنوان سوخت مصرفی خود استفاده می‌کردند، افزود: اگر گاز به در خانه‌های مردم روستایی برود، قطعاً دیگر از درختان به‌عنوان سوخت استفاده نخواهد کرد و این کار آسایش بیشتری را نیز برایشان به همراه خواهد داشت.


وی همچنین گفت: در انجام پروژه گازرسانی به روستاهای جنگلی با انجام کار کارشناسی سعی شده است که کمترین خسارت ممکن به عرصه‌ها وارد شود.

 

کیان الهی، بخشدار زیرآب، در رابطه با گازرسانی به روستاهای منطقه کسلیان سوادکوه گفت: با انجام این کار علاوه بر راحتی بیشتر مردم روستاها، عرصه‌های زیست‌محیطی و جنگلی نیز حفظ خواهند شد؛ چراکه از یک‌سو، گاز به‌عنوان یک سوخت پاک معرفی‌شده و از دیگر سوی، با تغییر سوخت مصرفی مردم به گاز تقاضا برای هیزم کاهش خواهد یافت که در درازمدت این امر هم به نفع مردم و هم کشور خواهد بود.

 
                               

جنگل     درختان     ذخایر گازی     مازندران        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :