موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/120412 :کد

با ورود کُلر به آب مرکز تکثیر ماهی رخ دا

نسل کشی آزادماهیان در کلاردشت

  دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۵:۲۹
تعداد بازدید : ۸۳   
 تحلیل ایران -نسل کشی آزادماهیان در کلاردشت

واژگونی یک دستگاه خاور حامل کلر در رودخانه سردآبرود منتهی به مرکز تکثیر ماهی کلاردشت، میلیون ها قطعه لارو و بچه ماهی و مولد آزادماهی را به کام مرگ کشاند.

واژگونی یک دستگاه خاور حامل کلر در رودخانه سردآبرود منتهی به مرکز تکثیر ماهی کلاردشت، میلیون ها قطعه لارو و بچه ماهی و مولد آزادماهی را به کام مرگ کشاند.


به گزارش تحلیل ایران واژگونی یک دستگاه کامیون حامل کلر متعلق به شرکت آب و فاضلاب در رودخانه سردآبرود و  ورودی کانال انتقال آب سبب مرگ میلیون قطعه لارو و بچه ماهی مولد و آزادماهیان مرکز پرورش تکثیر ماهی در کلاردشت شد.


تخلیه بیش از هزار و ۵۰۰ لیتر کُلُر در رودخانه حفاظت‌شده سردآبرود، براثر واژگون شدن یک کامیون حامل کُلُر در محل دهانه آبگیری مرکز تکثیر آزادماهیان شهید باهنر، ۱۰۰ درصد ذخایر این مرکز را تلف کرد.


در پی بروز این اتفاق، میلیون ها قطعه از لاروهای یک گرمی تا ماهیان مولد پنج کیلویی به ارزش بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان براثر ورود نزدیک به دو هزار لیتر کُلُر به استخرهای پرورش ماهی از بین رفتند. این در حالی است که علاوه بر مرکز تکثیر آزادماهیان شهید باهنر، مرکز پرورش قزل‌آلای باغ چمن متعلق به بخش خصوصی نیز دچار خسارت‌هایی شده است.

 

مدیر مرکز تکثیر آزادماهیان شهید باهنر کلاردشت در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: واژگونی یک دستگاه خاور متعلق به آب و  فاضلاب که حامل کلر غلیظ بود در کانال انتقال آب منتهی به این مرکز سبب مرگ ماهیان شده است.


از بین رفتن ذخایر ماهیان در مرکز شهید باهنر

مصطفی رضوانی بابیان اینکه این خاور مدل سال ۶۲ و فرسوده بوده است و تانکر نیز از نوع پلاستیکی بود اظهار داشت: ورود دو هزار لیتر کلر غلیظ در آب کانال سبب وارد شدن خسارت بیش از دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومانی به این مرکز شده است و ۱۰۰ درصد ذخایر ماهیان را از بین برده است.


وی تصریح کرد: شدت و غلظت کلر به حدی بود که به‌رغم انجام هوادهی و اقدامات لازم نتوانستیم از مرگ ماهیان جلوگیری کنیم و این حادثه به بیش از یک‌میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه لارو، ۵۰۰ هزار قطعه ماهی پارساله، هزار و ۵۰۰ ماهی مولد آزاد، ۸۵۰ پیش مواد آزاد و ۳۰۰ قطعه ماهی مولد اصلاح شده قزل‌آلا و بچه ماهی آسیب‌زده است.


                               

دستگاه     کلاردشت     مازندران     قزل آلا        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :