موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/121272 :کد

۱۰۰ غار طبیعی در مازندران وجود دارد

غارنوردی در مازندران

  پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۰:۵۰
تعداد بازدید : ۲۵۵   
 تحلیل ایران -غارنوردی در مازندران

غارنوردی در نوروز فرصتی فراهم می کند تا طبیعت گردان با زیستگاه های انسان های نخستین پارینه سنگی و نوسنگی و آیین هایشان آشنا شوند.

غارنوردی در نوروز فرصتی فراهم می کند تا طبیعت گردان با زیستگاه های انسان های نخستین پارینه سنگی و نوسنگی و آیین هایشان آشنا شوند.


خبرگزاری مهر - گروه استان ها: بیش از ۱۰۰ غار در مازندران وجود دارد که به روی گردشگران آغوش گشوده اند . غار کمربند  و هوتو بهشهر از معروفترین غارها با شهره جهانی در مازندران است زیستگاه انسانهای نخستین پارینه سنگی، میانه سنگی و نوسنگی بودند.

 

غار کمربند در قسمت غربی شهرستان بهشهر و در حاشیه شرقی روستای شهید آباد واقع شده است که دارای ۱۰ متر طول و ۴ متر عرض بوده و از کف تا سقف پنج متر ارتباع دارد. طی کاوش در این غار ۲۸ لایه ۲۰ سانتی متری شناسایی شده که از نظر گاهنگاری تاریخی حد فاصل ۹۵۳۰ ق. م را شامل می شود و کاوشگری این غار به همراه غار هوتو در اواخر دهه ۴۰ میلادی توسط هیئت باستان شناسی دانشگاه پنسلیوانیا به سرپرستی پرفسور استانلی کون انجام شد.

غار هوتو در فاصله ۱۰۰ متری شرق غار کمربند واقع شده و مجموعا ۱۷ لایه استقراری از دوره فراپارینه سنگی تا دوره اسلامی در آن شناسایی شده است، ساکنان غار هوتو در دوره فراپارینه سنگی نسبت به دروی غلات و کشت حبوبات آگاهی نداشته و تنها با سیستم تغذیه متناسب با گردآوری، شکار و صید امرار معاش می کردند.

 

غار نرگسی: در جنوب شرقی روستای گرجی محله و در جنب شمالی دره ای با شیب بسیار تند که رودخانه نکا از آن می گذرد قرار دارد. این غار دارای دو دهانه نسبتا بزرگ و شگفت انگیز در جهت شرقی – غربی بوده که دسترسی به تالار اول را به وسعت  ۱۳۰ متر مربع میسر می کند و تالار دوم با وسعت تقریبی ۳۰۰ متر مربع در بخش غربی این غار واقع شده است.

 

غار دانیال : این غار زیبا در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر در غرب مازندران واقع شده است و برای رسیدن به این غار باید از روستای چاری و ارتفاعات جنگلی عبور کرد و به دهانه غار رسید.

داخل غار بسیار سرد بوده و آب گوارا و سردی هم در داخل آن جاری است، مواد آهکی چکیده زا سقف غار منظره زیبایی دارد و پهنای غار از دو تا پنج متر متغیر و طول آن نامعلوم است و به گفته بومیان به شش هزار متر می رسد . شباهت های زیادی بین غار دانیال و علیصدر وجود دارد .

 

غار اسپهبد خورشید: برای رسیدن به این غار که از شهرت جهانی برخوردار است، صعود از ارتفاعات حاشیه شرقی جاده سواد کوه مقابل آبادی دوآب و ابتدای دوراهی خطیر کوه لازم است. دو آب و دوراهی خطیرکوه در ۷۰ کیلومتری قائمشهر به تهران و ۲۰ کیلومتری بعد از شهر پل سفید واقع شده است و از آنجا غار اسپهبد خورشید براحتی قابل مشاهده است.

 

این غار علاوه بر زیبائی‌های طبیعی از جاذبه های تاریخی نیز برخوردار است و عده ای مورخانه این اثر زیبای طبیعی را با نام دژ افسانه ای می شناسند و آثار باستانی داخل آن بیانگر این امر است که احتمالا از مراکز مهم دفاعی و پناهگاه اسپهبدان مازندران در قرون اولیه اسلامی است.

داخل غار اسپهدان، بصورت تالارهای ساده و تقریبا دایره شکل است که ۱۹.۷۵ متر طول و ۱۴.۳۵ متر عرض داشته و فاصله بین کف و سقف آن به ۱۵ متر می رسد و از جمله طاق های مشهور جهان به شمار می رود و از ابتدای غار، راهروی باریکی وجود دارد که آثار اتاقهای متعدد اطراف آن باقی مانده و دو اتاق بزرگ در راست و چند اتاق در سمت چپ با بناهای انتهار غار هر یک کاربرد مختلف داشته است.

 

سقف همه آنها با چوبهای قطور جنگلی تیرکشی شده است و جالب ترین قسمت غار بنای چپ آن است که تقریبا سالم مانده و با دقت در آن می توان به معمار داخل غار دست یافت . راهرو میانی غار ۱۱۵ متر طول دارد و در ابتدای آن پلکانی مشاهده می شود که هفت پله با ارتفاع ۲۷ سانتیمتر در آن دیده می شود که پله ششم به یک پاگرد تبدل شده و با گردش به چپ به داخل طبقه فوقانی راه پیدا می کند.

 
                               

غارنوردی     مازندران     بهشهر     زیستگاه        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :