موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/121379 :کد

کاخی که مخاطب محور می شود

کاربری نوروزی کاخ چایخوران

  جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۲۳
تعداد بازدید : ۱۰۰   
 تحلیل ایران -کاربری نوروزی کاخ چایخوران

با تبدیل کاخ چای خوران با تزئینات زیبای گچ بری و معماری بی نظیر به کافی شاپ، تغییر کاربری نوین بناهای میراثی در مازندران کلید خورد.

با تبدیل کاخ چای خوران با تزئینات زیبای گچ بری و معماری بی نظیر به کافی شاپ، تغییر کاربری نوین بناهای میراثی در مازندران کلید خورد.


 به گزارش تحیل ایران  کاخ چای خوران با شماره ثبت تاریخی ۱۰۴۵ در منطقه‌ای موسوم به محوطه کاخ واقع‌شده اداره میراث فرهنگی چالوس در آن قرار دارد واز بناهای دوره پهلوی اول و بنای آن در محوطه‌ای به مساحت تقریبی چهار هزار مترمربع در یک طبقه و زیرزمین احداث‌شده است.

 

هرچند قرار است کاخ تاریخی چای خوران به بخش خصوصی واگذار شود اما این کاخ زیبادارای دو ورودی اصلی بنادر ضلع غربی و شرقی است و فضاهای داخلی ساختمان مشتمل بر دو بخش اصلی و خدماتی بوده که با راهروی میانی به هم مرتبط می‌شوند.

 

بخش اصلی شامل بالکن ستون‌دار شمالی و دو تالار مربع شکل در جنوب آن و یک تالار مستطیل شکل در جهت شمالی و جنوبی است که با تزئینات زیبای گچ‌بری آراسته‌شده است. بخش خدماتی دارای دو اتاق و آبدارخانه و دو ایوان در دو سوی شرقی و غربی است.

 

پوشش بام کاخ چای خوران به‌صورت شیروانی، تراس آن به شیوه خاصی نرده چینی شده و این کاخ همانطورکه از نامش مشخص است به‌منظور استراحت موقت و کوتاه‌مدت بکار می‌رفته است.کاخ چای خوران  برخلاف سایر کاخ‌های این دوره، بسیار ساده و بی‌پیرایه است. مصالح عمده آن از سنگ و آجر تشکیل‌شده است. ساختمان کاخ بامی دارد که به شیوه خاصی نرده چینی شده است. نفوذ معماری اروپایی در ساختمان کاخ نیز به‌وضوح مشهود است.

 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :