موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی استان ها

a/121418 :کد

جاذبه هایی که در نوروز رخ نشان می دهد

سفر به آشیانه عقاب ها در بلندای« آلاشت»

  شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۰:۴۷
تعداد بازدید : ۹۶   
 تحلیل ایران -سفر به آشیانه عقاب ها در بلندای« آلاشت»

آلاشت، دیاری دور از قیل و قال شهری، پر از آرامش کوهستان، پاکی جنگل و صفای باطن روستاییان است، آنچنان در اوج که آشیانه عقاب ها نام گرفته است.

آلاشت، دیاری دور از قیل و قال شهری، پر از آرامش کوهستان، پاکی جنگل و صفای باطن روستاییان است، آنچنان در اوج که آشیانه عقاب ها نام گرفته است.


به گزارش تحلیل ایران  آسمان آبی، هوای دل‌انگیز بهاری و شوق سفر به زیبایی‌ها گردشگران را به جاده می‌خواند تا  سفری در میان طبیعت روح‌بخش سوادکوه و آلاشت تا به اوج آسمان و آشیانه عقاب‌ها داشته باشند.

 

آسفالت جاده، پرپیچ‌وخم در دل مسیری جنگلی-کوهستانی کشیده شده است، هنوز کناره‌های جاده  از آخرین برفی که باریده است، گل‌نشان است و سبزه‌های نورسته از زیر برف همچون زمردی می‌درخشند، با هر پیچ جاده، بالا و بالاتر می‌رویم، آدمی از زیبایی مناظر نمی‌داند به کدام سوی جاده بنگرد، تقابل صخره و درخت، شکوفه و برف، آلاشت را رؤیایی کرده است.

اینجا آلاشت است، آن‌چنان در اوج که آشیانه عقاب‌ها نام‌گرفته است، شهری در ارتفاع نزدیک به ۱۹۰۰ متری از سطح دریا، در جنوب استان مازندران و در شهرستان سوادکوه. دو عنصر مهم اما گمشده روزگار امروز، احساس آرامش و سلامت است که هر دو در شهر آلاشت قابل‌دستیابی است، مکانی دور از قیل و قال کلان‌شهرها، پر از آرامش کوهستان‌ها، هوای پاک جنگل‌ها و صفای باطن روستانشینان.

 

آلاشت، مکانی دور از قال و قیل کلان‌شهرها، پر از آرامش کوهستان‌ها، هوای پاک جنگل‌ها و صفای باطن روستانشینان است نبض پیوسته و منظم محیط‌زیست که برخاسته از قوانین طبیعت است بر شکل‌گیری آداب‌ورسوم مردم منطقه، تکوین آن و همچنین چهره و پوشش مردمان نقش داشته است.

 

گونه‌های گلگون ساکنان همیشگی منطقه، نشان از مجاورت آن‌ها در سرمای روزهای زمستانی کوهستان دارد و پاپوش‌های رنگارنگ و سنتی که در دستان ماهر زنان منطقه با شش میل بافته می‌شود، محافظ خوبی برای روزهای سرد و یادگاری زیبا از سفر به آلاشت است.

 

رفت‌وبرگشت ماکوها از میان تارهای سپید، ثانیه‌های زندگی زنان بافنده را بر وجود جاجیم جاودانه می‌سازد تا حکایت‌گر هنر آفرینندگان خود باشد. جاجیم و شمد پیشکشی دیگر از زنان هنرمند این دیار بوده، زنانی که رنگ هنر بر دستانشان بیشتر از صنعت نقش بسته است.

 

در آلاشت، خانه‌سازی نیز با مقتضیات اقلیمی محیط کوهستان هماهنگی یافته و خانه‌ها درشیب کوه بناشده‌اند، باوجود ساخت‌وسازهای جدید و تغییر نمای شهر، هنوز هم می‌توان در بافت تاریخی شهر، کوچه‌های باریک و سنگ‌فرش شده، دیوارهای کاه‌گلی عریض که سرما را در خود نفوذ نمی‌دهند و خانه‌هایی با سقف و نمای چوبی را مشاهده کرد.

 

سرآمد همه این خانه‌ها، خانه‌ای است با قدمت بیش از یک قرن که اکنون موزه مردم‌شناسی آلاشت شده است، خانه‌ای دوطبقه از جنس خشت و چوب‌های محکم بلوط و راش. هرچند قدمت زمان رنگ سرخ چوب راش را کدر کرده است و تفاوت رنگ آن بارنگ قهوه‌ای روشن چوب بلوط چندان قابل‌تشخیص نیست اما از زیبایی بنا کاسته نشده است.

 

کنگره‌های زیبای حاشیه سقف، یادآور هنر مردمان این دیار در صنعت چوب است که در دیگر لوازم زندگی نیز متبلور گشته است و در این موزه می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. کاتی (نردبان)، لاک (تشت)، کچه (قاشق)، کلز (ظرف شیر) و کترا (ملاقه) که همه از جنس چوب‌اند و با ساده‌ترین ابزار ساخته‌شده‌اند.

 

موزه مردمشناسی آلاشت بیانگر نوع زندگی مردم منطقه است

رضا دانش‌زاده، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان سوادکوه، در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه موزه آلاشت یک  موزه مردم‌شناسی است نه تاریخی، افزود: قدمت اشیاء این موزه کمتر از صدسال است، این اشیاء نه به خاطر قدمت تاریخی، بلکه به خاطر آنکه بیانگر نوع زندگی مردم منطقه هستند، دارای اهمیت است.

 
                               

کوهستان     سوادکوه     گردشگران     جنگلی        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :